Top News-Lituania, frikë nga një sulm rus! BE-Rusi, akord për Kaliningradin. Enklava ruse, e izoluar
30/06/2022 14:41

Tregtia përmes Lituanisë në enklavën ruse të Kaliningradit mund të kthehet në normalitet brenda pak ditësh, thonë dy burime të afërta me cështjen për agjencinë e lajmeve Reuters, ndërsa zyrtarët evropianë duket se po shkojnë drejt një marrëveshjeje kompromisi me vendin baltik për të shuar përplasjen me Moskën. Kaliningradi, i cili është i rrethuar me vende anëtare të Bashkimit Evropian dhe varet tek hekurudhat dhe rrugët përmes Lituanisë për tu furnizuar me mallra, është izoluar nga pjesa tjetër e rusisë që prej 17 qershorit si pasojë e sanksioneve të vendosura nga Brukseli. Zyrtarët evropianë po bisedojnë për të përjashtuar territorin nga sanksionet, që kanë goditur deri më tani mallrat industriale, si celiku, duke hapur rrugën për një marrëveshje në fillim të korrikut, nëse Lituania, anëtare e BE-së, heq dorë nga kundërshjtitë. Përplasja në lidhje me izolimin e enklavës ruse po vendos përpara një testi vendosmërinë e evropës për të zbatuar sanksionet e vendosura pas pushtimit rus të ukrainës, duke ndezur frikën e një përshkallëzimi pasi masat drastike e shtynë Rusinë drejt dështimit në pagesat e borxheve të saj. Zyrtarët evropianë, me mbështetjen e gjermanisë, po përpiqen të gjejnë një zgjidhje kompromisi për një nga shumë përplasjet me moskën. Nëse trajektorja tradicionale për mallrat ruse në kaliningrad, fillimisht përmes Bjellorusisë dhe më pas Lituanisë, nuk rikthehet, atëherë shteti baltik druan se moska mund të përdorë forcën ushtarake për të hapur një korridor tokësor përmes territorit të saj.

Top News-Pas temperaturave ekstreme reshje e stuhi/Mesdheu do të ‘tronditet’ në fund të muajit gusht
11/08 23:11
Top News-Kishin përgatitur një grabitje si në filma / Hajdutët e pafat, bllokohen në tunel
11/08 22:40
Top News-Hetimet për shqiptaren që u vetëvra në burg/Flet i dashuri, tregon detaje nga takimi
11/08 21:58
Top News- Çmimi i karburanteve në SHBA/Benzina, nën 4 dollarë për herë të parë që nga marsi
11/08 20:43
Top News-‘Të gjithë në Moskë kanë frikë!/Miliarderi rus guxon të flasë hapur kundër Putinit
11/08 20:36
Top Channel/ Ethet e Nilit në Itali, tre të vdekur nga virusi në një javë
11/08 19:57
Top News- SHBA blindon Evropën Lindore/Marina amerikane, luftanije dhe tanke pranë Rusisë
11/08 18:01
Top News- Kërcënohet me jetë drejtori i FBI!/Mbështetësit e Trump në mbrojtje të ish-presidentit
11/08 18:00
Top News- Vendi më neutral në botë…!/Rusia nuk pranon Zvicrën si ndërmjetësuese për paqen
11/08 17:21
Top News – Kim Jong Un shpall fitoren / ’E mundëm covidin, si ne askush tjetër në botë’
11/08 17:06
Top News – Një avion mbi kokat e njerëzve, video argëtuese, por edhe shumë frikë
11/08 15:36
Top Channel/ Beteja për abonentë,Disney kalon netflix, 221 mln përdorues në 3 platforma “Streaming”
11/08 15:16
Top News – Fashizmi është histori! / Kush është gruaja italiane që po tremb perëndimin?
11/08 15:07
Top News – Ndalohet kondicioneri nën 27 gradë / Spanja po kursen: Në dimër jo më shumë se 19 gradë
11/08 15:06
Top Channel/ Pallati i Versajës arrin të kapë, numrin e vizitorëve para pandemisë
11/08 14:56
Top Channel/ Brazili zgjeron prodhimin e pambukut, furnizuesi i dytë në botë pas SHBA-së
11/08 14:53
Top Channel/ Zjarri përbindësh përvëlon Francë, flakët djegin edhe Portugalinë
11/08 14:33
Top Channel/ ‘Vetëm për të bardhët’, qyteti që po lulëzon në Afrikën e Jugut
11/08 13:59
Top News – Pas Krimesë, Ukraina ‘sulmon’ Bjellorusinë / Shpërthime në bazën e përdorur nga Rusia
11/08 13:54
Top News – Zbulohet sekreti i shqiptarëve në Britani/BBC: Më shumë se gjysma e martesave, fiktive!
11/08 13:42