Top News – Liqenet po shterojnë kudo… / Izraeli do të pompojë ujë nga deti Mesdhe
19/08/2022 16:00

Pavarësisht emrit të tij, Deti i Galileut në izraelin verior është aktualisht një liqen me ujë të ëmbël dhe ka mbështetur jetën përreth tij për mijëvjecarë. Edhe sot, liqeni ndihmon në ujitjen e vreshtave dhe fermave lokale që rrisin gjithcka, që nga perimet e gjelbra e deri tek drithërat dhe agrumet. Arkeologjia e tij, burimet me ujë termal dhe trajektoret për hiking, sjellin turistë dhe rrjedhimisht edhe mundësi për komunitetet lokale. Por ky vend pelegrinazhi fetar, ku bibla thotë se kanë ndodhur shumë nga mrekullitë e Jezu Krishtit, po përballet me një të ardhme të zymtë. Kriza e klimës po redukton ndjeshëm nivelin e ujit, ndërkohë që liqenet po thahen në të gjithë lindjen e mesme dhe përtej saj. Por qeveria izraelite shpreson se e ka një zgjidhje. Ajo planifikon të pompojë ujë nga deti mesdhe, të largojë kripën prej tij dhe ta cojë mes për mes vendit, atje ku nevojitet. E ky do të ishte një ndryshim dramatik për detin e Galileut, që dikur ofronte thuajse të gjithë ujin e pijshëm që i nevojitej izraelit.

Top News – ‘Inxhinierët’ e molekulave biologjike fitojnë Nobelin në Kimi
05/10 14:55
Top News – BE kërkon ‘tavan’ për importet e gazit. Diskutohet mundësia! Të shmangim rritjen e çmimit
05/10 14:47
Top News -Pret flokët para Parlamentit Evropian. Deputetja suedeze, mbështetje për protestat në Iran
05/10 14:46
Top Channel/ Nobeli në Kimi, ja shkencëtarët që vlerësohen për punën në ndërtimin e molekulave
05/10 14:45
Top News – Rusi-SHBA, përballje frontale! Moska paralajmëron Uashingtonin për armët në Ukrainë
05/10 14:42
Top Channel/ ‘Emigrantët do kthehen nga erdhën’, Britania do forcojë skemën e Ruandës
05/10 14:41
Top News – Ukraina çliron tokat që Putin aneksoi / Kievi avancon në Kherson, forcat ruse zbrapsen
05/10 13:40
Top Channel/ Eurodeputetja pret flokët në parlament: Ndaloni dhunën në Iran
05/10 12:39
Top News – Putin firmos aneksimin e tokave ukrainase / Katër vite tranzicion për tu bërë ‘Rusi’
05/10 12:08
Top News-Çfarë ka në mendje Vladimir Putin?/A do ta shtypë apo jo butonin e kuq, analistët në ‘terr’
05/10 12:05
Top News-Nga ‘Graceful’ në ‘Balena vrasëse’/Jahti i Putinit ndryshon emër, largohet nga Kaliningradi
05/10 11:50
Top News – Asteroidi i goditur nga NASA / Lë pas ‘një bisht’ 10 mijë kilometra të gjatë
05/10 11:49
Top channel/ Paketa e 8 e sanskioneve, BE bie dakord për një çmim tavan të naftës ruse
05/10 11:39
Top News – Gazprom kthen gazin në Itali / Nis eksporti përmes Austrisë, u pezullua në fundjavë
05/10 11:38
Top News – Elon Musk ‘kënaq’ Putinin! / Rusia mbështet ‘planin e paqes’, Ukraina e zemëruar
05/10 11:37
Top News – Rusia gjen ‘partner të ri’ / Mbylli rubinetat për Evropën, i shet gaz Talebanëve
05/10 11:36
Top Channel/ Putin nënshkruan ligjet për aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës
05/10 11:29
Top News – Lëshoi raketën si kërcënim por dështoi/ Koreja e jugut kërkon ndjesë, alarmoi popullatën
05/10 11:28
Top News – Kërkoi miliarda euro dëmshpërblim lufte / Gjermania refuzon kërkesën e Polonisë
05/10 11:24
Top Channel/ Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter-it
05/10 11:04