Top News – Lëshon mikrofonin, merr armët / Fituesi i Eurovizionit kthehet në frontin e luftës
16/05/2022 16:26

Fituesi i Eurovizionit Oleg Psiuk po feston ditëlindjen këtë të hënë pasi është kthyer sërish në Ukrainë për tiu bashkuar luftimeve kundër forcave ruse. Këngëtari kryesor i grupit ukrainas Kalush Orchestra, ka arsye të dyfishtë për të ngritur një dolli pasi mbushi 28 vjec menjëherë pas fitores së pabesueshme të tij. Por në vend që të ishte duke shijuar suksesin, grupi me gjashtë anëtarë është kthyer menjëherë pas në vendin e tyre të përfshirë nga lufta. Këngëtari trum më herët kishte thënë se grupi kishte bërë gjithcka për të ndihmuar vendin. Ata kishin marrë një leje speciale për tu larguar nga Ukraina dhe për të marrë pjesë në festivalin evropian të këngës, por kishin urdhëra striktë të ktheheshin në vend të hënën. Sipas ligjit ukrainas, të gjithë burrat e moshës nga 18 deri në 60 vjec nuk mund të largohen nga vendi dhe duhet ti bashkohen ushtrisë ose të mbështesin përpjekjet e luftës.

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26