Top News – Lehtësimi i masave/ Hapen kopshtet, kufiri e plazhet
01/06/2020 10:59

1 Qershori ka shenuar fazen finale te zgjerimit te msave lehtësuese te vendosura si pasoje e pandemise se koronavirusit. Nga sot eshte hequr kufizimi i levizjes se automjeteve ne te gjithe territorin si dhe ka rene ndarja ne zona te gjelbra e te kuqe, sipas rasteve te infektimit. Edhe kufijtë tokësorë njane hapur dhe është hequr edhe detyrimi i vetëkarantinimit, përveç rasteve kur vendoset nga autoritete shëndetësore. Po ashtu jane hapur kopshtet dhe çerdhet nen masa te rrepta dhe me protokoll te vecante per te garantuar pa problem frekuentimin nga ana e femijeve.. Lajmi i mirë është se nga sot jane hapur plazhet që menaxhohen nga struktura akomoduese, hotelet. Ndryshimi është se këtë vit, plazhet do të menaxhohen edhe nga restorantet, siç bëri të ditur më herët ministri i turizmit Blendi Klosi. Më 6 qershor do të hapen te gjitha plazhet e tjera për qytetarët, të cilët këtë sezon turistik do të kenë në dispozicion më shumë plazhe publike, ndryshe nga e kaluara. 1 qershori shenon edhe rinsisjen e aktivuiteteve sportive, edhe pse sportdashesit duhet që emocionet e ndeshjeve t’i përjetojnë nga televizori pasi nuk do të lejohen që të ulen në shkallët e stadiumit për të parë skuadrën e tyre të zemrës, me qëllim shmangien e grumbullimeve të mëdha të njerëzve. Megjithatë, teksa Shqipëria po hapet në masën 99%, nuk ka ende një vendim se kur do të hapet transporti publik, e ndërsa është planifikuar që hapja e pishinave, teatrove, kinemave, e klubeve të natës, mbajtja e konferencave dhe tubimeve të bëhet pas 23 qershorit.

Top News – Rregullat për në xhami/ Nuk lejohen persona mbi 65 vjeç
13/07 22:30
Top News – Opozita, listat e hapura/ “Rama prishi marrëveshjen”
13/07 20:48
Top News – Aplikime për 300 policë/ Deri në 10 gusht pranohen kandidatë
13/07 20:41
Top News – Ikën kreu i apelit/ Vettingu e rrezon për herë të dytë
13/07 20:31
Tërmeti, rihapet aplikimi/ Durrës, tjetër mundësi për ata që mbetën pa banesë nga 26 nëntori
13/07 20:30
Plazhi i Darzezës mbushet me pushues/ Ruhet distancimi fizik, çadrat 4-5 metra larg me njëra tjetrën
13/07 20:18
Pushime patriotike/ Mbyllja e kufijve nga pandemia na ka detyruar të qëndrojmë në vend
13/07 20:07
Opozita heq dorë nga pragu 5%/ Shumica socialiste kërkon kohë për të vendosur
13/07 19:51
Përfundon hetimi i Metës/ Komisioni merr si provë edhe raportin e Venecias
13/07 19:49
Meta kthen ligjin që ndëshkon median/ “Cënon të drejtën për informim dhe lirinë e shprehjes”
13/07 19:47
Në vështirësi për analizën e Covid/ Të afërmit e të sëmurëve kërkojnë që të verifikohen
13/07 19:44
Pas përdhunimit, tritol banesës/ E mitura në Krujë tregon abuzimin. Familja kërkon mbrojtje nga shteti
13/07 19:43
Top News – Gjendja e jashtëzakonshme/ A ka rrezik rivendosje nga qeveria!
13/07 19:00
Top News – ISP publikon dokumentin/ Relatorët u zgjodhën një vit më parë
13/07 18:41
Top News – Ndryshimet kushtetuese/ Pragu në 2%, propozimi i opozitës
13/07 18:18
Top News – Në funksion 4 spitale, 500 shtretër/ Të prekurit me Covid-19
13/07 18:03
Top News – Meta kthen aktin normative/ Për gjobat ndaj studiove televizive
13/07 17:22
Top News – Vrasja e Billës/ Apeli le në burg të dashurën
13/07 17:14
Sot fillon “pushime on top”/ Programi veror në top channel, çdo pasdite në orën 18.00
13/07 16:37
Top News – Me 20 korrik në kuvend/ Përfundojnë hetimet për presidentin
13/07 16:34