Top News/ Lajçak në Prishtinë për dialogun/ I dërguari i BE: Të normalizojmë marrëdhëniet
18/06/2024 22:20

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak u ndal këtë të martë në Prishtinë ku u takua me zv/kryeministrin Besnik Bislmi. Në fokus të takimit ishte rifokusimi në procesin e dialogut mes dy vendeve. Arsyeja e kësaj vizite sot në Prishtinë dhe nesër në Beograd është të diskutojmë se si të rifokusojmë në procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, çfarë hapash konkret do të ndërmarrim. Sigurisht, e kemi marrëveshjen, duhet të përshpejtojmë zbatimin e saj. Prandaj kjo ishte çështja e parë që diskutuam sot me z. Bislimin. Çështja e dytë lidhet me planin e rritjes, pasi ky është një instrument i ri financiar që Bashkimi Evropian po ofron 6 miliardë euro për partnerët e Ballkanit Perëndimor, por për Kosovën dhe Serbinë kjo shpërndarje parash është e kushtëzuar edhe nga angazhimi i tyre konstruktiv në dialog dhe jam unë ai që duhet ta jap këtë vlerësim...Prandaj, ne kemi diskutuar edhe se si të arrijmë deri te vlerësimi pozitiv, që do të thotë se si të sigurohemi se Kosova dhe Serbia do t'i marrin fondet”,

Top News/ U vra nga policia serbe/ Konfirmohet vdekja e Faton Hajrizit nga shenjat e gishtave
22/07 22:58
Top Channel/ Konfirmohet vrasja e Fatjon Harizit. Autoritetet në Kosovë marrin provat që prisnin nga Serbia
22/07 22:10
Top Channel/ Shpërthimi që tronditi pushuesit. Granata e hedhur në liqenin e Ujmanit, ende pa autor
22/07 21:31
Top News/ Serbët me viza, Kosova kundër BE/ Presidenca: Po cenohet kushtetuta e vendit
22/07 20:55
Top News/ Cilësia e mësimdhënies/ Në Kosovë qytetarët duan që të testohen mësuesit
22/07 16:49
Top News/ ‘Shpërthen’ dhuna ndaj grave / Kosovë, gjashtë raste në vetëm 24 orë
21/07 14:31
Top News/ Reagimi i ministres Haxhiu. Serbia po nxit arratisjen e të burgosurve nga Kosova
20/07 15:25
Top News/ Raporti i DASH për ekonominë/ Tensionet me Serbinë trembin investitorët në Kosovë
20/07 14:42
Top News/ Kufizimi i orarit të punës/ Përfundon afati për kategoritë që përfituan në Kosovë
20/07 12:19
Top Channel/ Kosovë, shtohen tumoret! Vetëm në 6 muajt e parë të 2024 janë identifikuar 1.000 raste
20/07 12:17
Top News/ Kush ishte Faton Hajrizi? I dënuar për vrasje, grabitje dhe arratisje nga burgu
19/07 21:50
Top News/ Shqipja mes emigrantëve. Mbahet në Prishtinë seminari me mësuesit e diasporës
19/07 17:45
Top News/ Masakra me 16 shqiptarë të vrarë. Dënohet me 12 vite burg ish-polici i Millosheviçit
19/07 17:43
Top News/ Pas vrasjes së Faton Hajrizit/ Serbia kërkon ‘kokën’ e vëllait tjetër në Gjermani
19/07 17:43
Top Channel/Vritet vrasësi i policit! Ministria e Brendshme e Serbisë lajmëron ekzekutimin e Harizaj
19/07 15:46
Top Channel/ Kosova në samitin e Oxfordit. Osmani-liderëve të BE-së: Rusia, kërcwnim për demokracinë
18/07 22:16
Top News/ Vrasja e policit serb/ Daçiç: S’është e rastësishme, presim bashkëpunim nga Gjermania
18/07 19:03
Top Channel/ Vret policin serb, kërkohet një shtetas i Kosovës. Qëlloi policët që e ndalën në Serbi
18/07 15:13
Top Channel/ Vret policin serb! Kërkohet një shtetas i Kosovës. Qëlloi me armë policët që e ndalën
18/07 12:25
Top Channel/ Osmani vendos ndërkombëtarët me “shpatulla pas muri”: Garanci për Asociacionin!
18/07 11:28