Top News/ Laboratori gjigant i drogës në Spanjë/Shqiptarët punësojnë kolumbianët si ekspertë kokaine
27/05/2024 13:13

Policia Kombëtare e Spanjës në bashkëpunim me autoritetet policore kolumbiane përmes një operacioni të gjerë kanë zbuluar një makrolaborator të përpunimit të kokainës që drejtohej nga një organizatë kriminale shqiptare. Policia Kombëtare ka bërë me dije se organizata kriminale, drejtohej nga një celulë e ‘Kartelit Ballkanik’, e përbërë nga shqiptarë, që kishin funksione drejtuese dhe mbikëqyrëse të laboratorit dhe nga ekspertë kolumbianë që përgatisnin lëndën narkotike. Kokaina kamuflohej në një material ndërtimi të ngjashëm me gipsin, prej të cilit janë sekuestruar më shumë se 1000 lëndë të parë të ngopura kilogramë. Laboratori ishte i vendosur në një shtëpi, në një zonë rurale pranë komunës Tarragona të Cambrils. Hetimet nisën që në mesin e muajit prill. Sipas policisë, shqiptarët merrnin masa të forta sigurie kur udhëtonin, duke përdorur automjete të ndryshme me qira, të cilat ndërroheshin shpesh për të vështirësuar identifikimin e tyre. Më tej, sipas agjentëve të policisë, shqiptarët filluan të përdorin vetëm motoçikleta kur udhëtonin, gjë që i lejonte ata të lëviznin më shpejt dhe të vështirësonin ndjekjen e tyre kur kryenin takime në vende publike dhe të hapura. Operacioni ka konfirmuar edhe lidhjen e organizatave kriminale në Kolumbi me Gadishullin Ballkanik, ku të parat ofrojnë fuqi punëtore të specializuar për të kryer procesin e nxjerrjes, si dhe njohuri teknike të nevojshme për ngritjen e këtij lloji laboratori, ndërsa shqiptarët mbanin pozicione drejtuese dhe mbikëqyrëse.

Top Channmel/ Politico: Michel “konspiracion” me Mitsotakis për të “shkatërruar von der Leyen?!
14/06 14:53
Top Channel/ SHBA, rriten krimet e urrejtjes ndaj myslimanëve: “Nxiten nga lufta e Gazës”!
14/06 14:52
Top Channel/ Aksionarët e Tesla-s miratojnë paketën e pagës për Musk, zbulohet shifra marramendëse
14/06 14:26
Top Channel/ Biden “humbet” sërish! Meloni nxiton për ta ndihmuar, e çon pranë liderëve të tjerë…
14/06 14:25
Top News/ Import rekord i energjisë elektrike / Ukraina ‘në hall’, dëme të mëdha në infrastrukturë
14/06 13:51
Top News/ Euro 2024, 1 mld dollarë Gjermanisë / Ja sa do të fitojë vendi pritës i kompeticionit
14/06 13:50
Top News/ SHBA ‘përplaset’ me Rusinë në Kubë / USS Helena përballë flotës ruse të ankoruar në Havana
14/06 13:44
Top News/ Putin niset drejt Koresë së Veriut / SHBA dhe Koreja e Jugut lëshojnë alarmin
14/06 13:35
Top News/ 4 avionë luftarakë rusë mbi Finlandë / Shkelin hapësirën ajrore të NATO-s, incident serioz
14/06 13:26
Top News/ Nuk pritet armëpushim në Gaza…Biden pesimist: Asnjë marrëveshje në të ardhmen e afërt
14/06 13:26
Top Channel/ G7 dritë jeshile: Ukraina 50 mld USD nga asetet ruse, Rusia sulmon me dronë!
14/06 12:21
Top Channel/ S`ka marrëveshje për Gazën? Biden “shuan shpresat”: Jo në të ardhmen e afërt!
14/06 12:20
Top Channel/ Gjermania “përplaset” me SHBA për Kosovën? Rohde i përgjigjet ambasadorit Hill!
14/06 12:19
Top Channel/ Gjermania rikthen shërbimin ushtarak? Cfarë e frikëson Berlinin!
14/06 12:18
Top Channel/ Trump “i pashqetësuar’ nga gjyqet, takohet me ligjvënës në Kapitol!
14/06 12:18
Top Channel/ Shqiptarët shtëpi bari në Greqi! Pesë të arrestuar nga aksioni i policisë së Athinës
14/06 12:14
Top News/ ‘Det’ besimtarësh në Mekë…Nis zyrtarisht pelegrinazhi i përvitshëm i Haxhit
14/06 12:07
Top News/ Gjermanët, në ushtri me detyrim / Pistorius prezanton modelin e ri, ja si do veprohet…!
14/06 12:04
Top Channel/ Po vjen fundi i botës? Lind bualli i bardhë, çfarë tregon profecia
14/06 12:02
Top News/ Furi dronësh ukrainas mbi Rusi / 87 kamikazë në Krime dhe pesë rajone të tjera ruse
14/06 11:55