Top News/ Kuvendi miraton projektligjet, votohet me 96 vota marrëveshja me Këshillin e Europës
18/04/2024 22:07

Me 96 vota pro dhe asnjë kundër Kuvendi miratoi marrëveshjen ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Kolegjit të Evropës, për hapjen e degës së Kolegjit të Evropës në Tiranë.” Me ratifikimin e kësa marrëveshjeje, Kolegji i Evropës do të hapet për vitin akademik 2024-2025 për 31 të rinj, që do të nisin studimet pasuniversitare, me programin e studimit: “Transformimi dhe Integrimi Europian: Bashkimi Europian dhe Europa Juglindore. Po ashtu në kuvend u miratuan me 72 vota edhe ndryshimet në ligjin “Për karrierën ushtarake në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë”. Ligj ky që synon rritjen e meritokracisë barazisë dhe efektivitetit në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si disa nga shtyllat kryesore në të cilat mbështetet kjo forcë. Në votim kaloi edhe projektligji për prefektin e qarkut që mori 71 vota pro, duke I dhënë kështu më shumë hapësirë dhe rol funksionit të prefektit në nivel vendor.

Top News/ Dy PD në garë për zgjedhjet / Basha nuk pret vendimin e apelit, gati programin elektoral
19/05 15:56
Top Channel/ Kosova jashtë agjendës, Hasani: Mundësi e humbur për në Këshillin e Europës
17/05 15:24
Top Channel/ “Piji lëngun pastaj, mbaje për kaush me fara luledielli”, Korreshi kundërshton Ndrecën
17/05 14:29
Top Channel/ “Shëndetësia”, Komisioni hetimor, Spaho: Kur ka ndodhur të përzihen mollët me qepët?
17/05 14:27
Top Channel/ Ndreca: Shtrirje të hetimit prej 2009-ës për koncesionin e sterilizimit
17/05 14:22
Top Channel/ Kryebashkiakja e Durrësit, Emiriana Sako paraqitet në SPAK
17/05 14:21
Top Channel/ Kalimi i pronës publike në private, Basha: Skemë e qeverisë në bashkëpunim me mafian
17/05 13:20
Top Channel/ Basha: Privatizimi, vjedhje me ligj! Përfiton mafia, oligarkë e investitorë strategjikë
17/05 12:22
Top Channel/Privatizimet në Kushtetuese, Ligji u miratua në Kuvend me 68 vota. Opozita e kundërshtoi
17/05 12:21
Top Channel/ Përçahet keq Rithemelimi, Adriana Kalaja sulmon Gaz Bardhin. Berisha del në dritare
17/05 09:20
Top News/ Vrasja në Fier, Tabaku përplaset me Felajn, nuk i jepet fjala për replikë
16/05 23:15
Top News/ Felaj: Policia t’i rikthehet hetimeve për strukturat e votës, lidhje me deputetët e PD
16/05 23:00
Top News/ Miratohet projektligji për pronat shtetërore. Opozita akuza për klientelizëm
16/05 22:56
Top News/ Lajm i mirë për pensionistët shqiptar në Itali, miratohet marrëveshja e shumëpritur
16/05 22:54
Top News/ Vrasësi i policit në Fier, Felaj: Pjesë e mbrojtjes së votës së PD
16/05 22:45
Top News/ Begaj në Mirditë, bën bashkë socialistë e demokratë: Të reflektohet zëri qytetarëve
16/05 21:54
Top News/ Felaj-Tabakut: T’ju vijë turp juve për kolegët tuaj. Ndërhyn deputeti demokrat
16/05 21:46
Top News/ Marrëdhëniet me Greqinë, Gjonaj: Të mos bëhet pengesë për integrimin e Shqipërisë
16/05 21:45
Top News/ “Free Berisha”, Noka vesh të njëjtën bluzë si vajza e ish-kryeministrit
16/05 20:49
Top News/ Mandati i Xhaçkës sërish në pikëpyetje/ Gjykata Kushtetuese vendos më 21 qershor
16/05 19:51