Top News/ Kush po ‘e vajton’ presidentin e Iranit / Rusia, Hamasi, Hezbollahu dhe Assadi i Sirisë
20/05/2024 15:03

Të parët që kanë reaguar pas vdekjes së presidentit iranian, Ebrahim Raisi, kanë qenë Hamasi, Hezbollahu, Rusia etj, të gjithë pjesë e të ashtuquajturit Boshti i Rezistencës kundër Izraelit dhe aleatëve të tij perëndimorë. Presidenti rus Vladimir Putin, në një deklaratë të lëshuar nga Kremlini, e përshkroi Raisin "si një mik të vërtetë të Rusisë". Irani ka furnizuar Rusinë me municione dhe dronë për pushtimin e saj të Ukrainës. Hamasi e cilësoi Raisin si një 'mbështetës të madh e të nderuar' të grupit. Hamasi tha se vlerëson 'mbështetjen e Raisit për rezistencën palestineze dhe përpjekjet e palodhura në solidaritet' me palestinezët që nga fillimi i luftës Izrael-Hamas në Gaza. Irani e ka përshëndetur sulmin e 7 tetorit që shkaktoi luftën në gaza, duke e quajtur atë një 'sukses', por mohoi çdo përfshirje të tij. Dhe vetëm pak kohë më parë, erdhi edhe përballja e parë direkte e Iranit me Izraelin, me të dyja vendet që sulmuan shënjestra respektive.

Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31
Top News/ ‘SHBA përgjegjëse për sulmet e Ukrainës’, Moska reagon për armët
24/06 11:28
Top News/ Gjysma e fëmijëve shqiptarë të kequshqyer/ Raporti i Unicef, lëmë pas vetëm Taxhikistanin
24/06 11:22
Top Channel/ Gjermani, edhe CSU “kundër”: Ukrainasit e papunë, të kthehen mbrapsht!
24/06 11:15