Top News – ‘Kurbanët’ e Edi Ramës/ Furtunë ndryshimesh në strukturat e socialistëve
16/05/2021 13:58

Votimet nuk kanë përfunduar ende për Partinë Socialiste. Data 12 qershor, e cila përkon edhe me 30 vjetorin e krijimit të kësaj force politike premton ndryshime të qënësishme në të gjitha strukturat kapilare dhe përbërjen e Partisë Socialiste. Kongresi i jashtëzakonshëm do të vulosë edhe dy strukturat bazë, vendmimmarëse të Partisë Socialiste të cilat janë Asambleja Kombëtare dhe Kryesia. Votimet partiake për anëtarët e Asamblesë kombëtare zhvillohen në rang qarku. Anëtarët e zgjedhur të asamblesë së Partisë Socialiste bëhen pjesë edhe e Kryesisë. Rama ka paralajmëruar të gjithë anëtarët që nuk përmbushën objektivat me vota preferenciale tua lenë vendin anëtarëve të rinj. Janë disa deputetë, pjesë të kryesisë të cilët si pasojë e numrit të ulët të votave preferenciale nuk fituan mandat deputeti dhe për pasojë janë në territor rreziku në rradhët e socialistëve. Ditmir Bushati, Vasilika Hysi e Mimi Kodheli rrezikojnë t’i largohen kryesisë së kësaj partie. Ndërkohë Pandeli Majko edhe pse nuk mori vota preferenciale të mjaftueshme për të thyer herësin, qëndron në një pozicion më të favorshëm. Majko gëzon statusin ex-offiçio në Partinë Sociliste, kjo pasi ka pasur mandat kryeministri. Sipas statutit të socialistëve ky status e bën Majko direkt pjesë të Asamblesë dhe Kryesisë së Partisë Socialiste. Ndryshime pritet të ketë edhe në sekretariat. Momentalisht sekretar i përgjithshëm është Taulant Balla, njëherazi edhe deputeti më i votuar i partisë socialiste, madje më i votuar edhe se vetë kryeministri Rama. Nga sekretariati në risk është sekretari për koordinimin e këshillave të rajoneve, Ilir Beqaj i cili nuk e përmbushi objektivin e socilaistëve në Shkodër.

Top Channel/ PD nis reformimin/Do mblidhet kuvendi kombëtar për ndryshime statusore dhe për zgjedhje
18/06 19:45
Top News – Basha ‘tregon muskujt’ me vartësit/ Furtunë në degët lokale që humbën zgjedhjet
18/06 14:55
Top Channel/ Sot mbledhje e kryesisë në PD/ Në 17 korrik mblidhet Kuvendi
18/06 12:26
Top Channel/Mahmutaj kritikon përplasjen mes Lelit e socialistëve:Anashkalohen problemet e qytetit
18/06 12:13
Top News – 106 ligjet pa firmën e presidenti Meta/ Nuk u dekretuan, si një ‘hakmarrje’ politike!
18/06 09:34
Top Channel/ Hynë në listën e PD, aleatët pendohen! Duan të përfitojnë paratë sipas votave!
17/06 19:35
Top News – Konflikti mes Ramës dhe Lelit/ Damian Gjiknuri, ‘kunja’ për kryebashkiakun
17/06 15:59
Top Channel/ “Të korruptuarit të shkojnë në burg!” Ambasadorja Yuri Kim shpjegon urdhrin e Biden
17/06 15:32
Top Channel/ Partitë e vogla kundërshtojnë në gjykatë përllogaritjen e votave brenda koalicionit
17/06 12:26
Top News – Fati politik i Bashës dhe opozitës/ Analistët, skeptikë për një politikë të re
17/06 11:34
Top Channel/ Certifikohen zgjedhjet e 25 prillit, Kolegji rrëzoi pretendimet e opozitës për rivotim
15/06 15:05
Top Channel/ Paditë e fundit në Kolegj Zgjedhor. Sot shqyrtohet Elbasani dhe Fieri
15/06 12:31
Top News-U konfirmua si kryetar në mandatin e tretë/Basha-përpjekjet tona kundër regjimit Rama-Doshi
15/06 00:55
Top Channel/ Murrizi sulmon Krajën: Ke qenë hetues, pse trembesh nga e kaluara jote?
14/06 16:33
Top News – Meta dhe një tender 21 mln lekë/ Presidenti larg mendjen nga shkarkimi politik
14/06 16:25
Top Channel/ Manja: Drejtësisë së re i duhet punë të fitojë besimin
14/06 16:11
Top Channel/ Ministrja Anila Denaj raporton në Kuvend
14/06 16:10
Top Channel/ Olsian Çela: Kruja, “vatër e nxehtë” për kultivimin e lëndëve narkotike
14/06 15:53
Top Channel/7 hale për macet/Kraja-Murrizit: Prokuroria s’del në rrugë të pyesë ku e bleve shtëpinë
14/06 15:52
Top Channel/ Balla: Koha kur njerëzit e drejtësisë emëroheshin nga politika ka përfunduar!
14/06 15:51