Top News – Kthehen 11 vetë nga Siria/ Kosovë, tani nis sfida e riintegrimit
19/07/2021 21:18

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën se shtatë nga 11 të kthyerit nga Siria në Kosovë të shtunën, po mbahen në ndalim policor prej 48 orësh ndërsa pritet të paraqiten para gjykatës “sipas afateve ligjore”. Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, njëherësh bashkërendues kombëtar për luftimin e terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm, tha në një konferencë për media se rehabilitimi dhe riintegrimi i të kthyerve nga Siria është sfidë e madhe për institucionet e vendit. “Tani fillon puna e madhe me riintegrimin e shtetasve tanë të kthyer në Kosovë, do të na duhet angazhim shumë dimensional, jo vetëm i institucioneve të sigurisë por edhe i atyre të mjekësisë, arsimit e të gjitha instrumenteve shtetërore në mënyrë që këta persona sa më mirë të integrohen në shoqëri, normalisht ata të cilët kanë kryer krime edhe të sillen para drejtësisë”, tha Sveçla. Në mesin e 11 të kthyerve nga zonat e konfliktit në Siri, janë gjashtë burra, një grua dhe katër fëmijë, ndërsa kthimi i tyre sipas autoriteteve në Kosovë u bë me ndihmën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe partnerëve ndërkombëtarë. Ambasada amerikane në Prishtinë, tha të shtunën se kthimi i këtyre shtetasve “dëshmon vullnetin e Kosovës që të marrë përgjegjësi për shtetasit e saj, ndërsa vendos shembull edhe për të tjerët”. Drejtori i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti, tha ndërkohë se për momentin nuk ka një numër të saktë të shtetasve të Kosovës që ndodhen ende në zona të konfliktit. Deri më tani janë kthyer që andej gjithsej 253 persona, mes të cilëve 39 gra dhe 84 fëmijë. Që nga fillimi i konfliktit në siri, rreth 400 shtetas kosovarë besohet se kanë shkuar atje. Mbi 70 kanë humbur jetën ndërsa shumë të tjerë janë kthyer ndër vite, kryesisht të zhgënjyer me cka janë përballur.

Top Channel/ Kurti: Targat, imponim nga të tjerët/ Vuçiç lajmëron sanksione kundër Kosovës
21/09 01:57
Top News – I hiqen targat makinave nga Serbia/ Tensione dhe protesta në Veri të Kosovës
20/09 19:45
Top Chnnel/ Kosova bllokon targat e Serbisë/ Tensione në veri, serbët bllokojnë rrugën
20/09 19:40
Top News-Pandemia merr kthesë në Kosovë/Vetëm 48 raste të reja në 24 orë
20/09 18:44
Top Channel/ Serbia përgatit “hakmarrjen” – përplasja për targat, Vuçiç mbledh krerët e sigurisë!
20/09 14:23
Top News – I hiqen targat makinave nga Serbia / Kosova vendos reciprocitet në kufi
20/09 13:14
Top Channel/ Kosova kundërshton targat serbe/ Bllokohet rruga me kamionë, forca policie në kufi
20/09 12:48
Top Channel/ Kurti për reciprocitetin e targave: Nuk po ndodh asgjë e jashtëligjshme
20/09 12:47
Top Channel/Prag konflikti në kufirin Kosovë-Serbi, serbët bllokojnë rrugën-shkojnë njësi speciale!
20/09 11:34
Top Channel/ Ndalohet hyrja me targa serbe në Kosovë, do vendosen të përkohshme
20/09 10:16
Top Channel/Pezullimi i vizitave në Kosovë/Shoqata e pacientëve kërkon hetim për shërbimet në privat
19/09 20:55
Top News-Ulen ndjeshëm shifrat në Kosovë/Më pak viktima dhe raste të reja nga Covid
19/09 16:05
Top Channel/Pezullimi i vizitave në Kosovë,shoqata e pacientëve kërkon hetim për shërbimet në privat
19/09 16:02
Top Channel/ Siguri në pandemi: Kosovë, rritet kërkesa për floririn- “Ka garanci më shumë”
19/09 10:52
Top News – 11 viktima ne Kosovë… Më pak pacientë me covid në spitale
18/09 18:06
Top News-Edi Rama do të vizitojë Kosovën /Ftesa e Kurtit thyen akujt mes dy kryeministrave
17/09 23:08
Top News-Presidentja Osmani tregon ‘vijat e kuqe’/Dialogu me Serbinë nuk duhet të prekë
17/09 21:40
Top Channel/ Humb jetën 23 vjeçarja në Kosovë/ Familja: vdiq nga vaksina. Prokuroria nis hetimet
17/09 19:48
Top News – Mbi 12 mijë raste aktive nga Covid/Ja sa viktima u regjistruan në 24 orë
17/09 18:21
Top News – Arsimi i lartë pa pagesë / Kosovë, duke filluar nga 1 tetori 2021
17/09 17:55