Top News/ Kroaci, fiton partia e Plenkoviç…por nuk mund të qeverisë e vetme vendin
18/04/2024 12:01

Partia konservatore në pushtet në Kroaci, Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) e udhëhequr nga kryeministri Andrej Plenkoviç fitoi bindshëm në zgjedhjet parlamentare të së mërkurës. Bashkimi Demokratik Kroat mbështet kursin pro-perëndimor, por atij do t’i duhet mbështetja e grupeve të ekstremit të djathtë për të ruajtur pushtetin, në bazë të përllogaritjeve zyrtare të votave. Zgjedhjet pasuan një fushatë të ashpër midis presidentit dhe kryeministrit të vendit, e cila krijoi një krizë politike në vendin ballkanik prej 3.9 milionë banorësh, i cili është anëtar i Bashkimit Evropian dhe NATO-s. Bashkimi Demokratik Kroat, i kryesuar nga Andrej Plenkoviç ishte në garë me një aleancë të partive të qendrës dhe të krahut të majtë, të kryesuar nga presidenti populist Zoran Milanoviç dhe Partia e tij Social Demokratike, ose SDP. Me mbi 90% të votave të numëruara, komisioni shtetëror zgjedhor tha se HDZ fitoi 60 vende në parlamentin me 151 vende. SDP siguroi 42 vende. Partia e së djathtës së skajshme, Lëvizja për Shtetësinë u radhit e treta, me 14 vende, gjë që i jep asaj një rol vendimtar në negociatat për qeverinë e ardhshme.

Top News/ Aksioni i tatimeve, Serbia e quan terror/ ‘Akt barbar që kërcënon mbijetesën e serbëve’
20/05 22:23
Top Channel/ Serbia dënon aksionin në veri dhe paralajmëron: Ballkani drejt konflikteve të reja!
20/05 19:44
Top News/ Vrau gruan, shqiptari pendohet/ Greqi, Eduart Danaj: Kam bërë gabim
20/05 17:21
Top News/ Shqiptarët marrin 5 ministri / Bisedimet me Mickovskin, edhe një zv.kryeministër
20/05 10:49
Top Channel/ Më 22 maj votim në shtatë qendra zgjedhore në RMV, Ahmeti: E rrezikshme
19/05 12:26
Top News/ Mitsotakis paralajmëron Shkupin/ ‘Ndaloni provokimet me emrin, kam informuar BE-në’
18/05 19:21
Top News/ Finlanda ‘shuplakë’ BE-së për Kosovën: Qasje e njëanshme, Serbia shkak për destabilitet
18/05 16:53
Top News/ Me kapele dhe duar në xhepa, çfarë po bënte shqiptari para se të vriste gruan në Greqi
18/05 15:55
Top News/ Kosova mbetet jashtë agjendës së KiE/ Franca: Çështja mund të shkaktojë përçarje në BE
17/05 14:53
Top News/ Greqia paralajmëron RMV-në/ ‘Mitsotakis do të shfuqizojë Marrëveshjen e Prespës’
17/05 12:42
Top Channel/ Maqedonia e Veriut sfidon Greqinë! Mitsotakis: Do kenë pasoja të rënda mes dy vendeve
17/05 12:34
Top News/ Asociacioni, ‘mision i pamundur’ / Escobar: Duhej të kishim insistuar më shumë
17/05 12:29
Top News/ Escobar lë detyrën, rrëfen pengun/ ‘Duhej të kisha këmbëngulur më shumë për asociacionin’
17/05 11:17
Top News/ Emri rikthen tensionet Greqi-RMV/ Mitsotakis: Respektoni dispozitat e marrëveshjes
17/05 11:06
Top News/ Anëtarësimi i Kosovës në KiE/ Vuçiç: I kemi duart e lidhura, britanikët kanë një truk
17/05 10:12
Top News/ Rrëfehet bashkëshorti vrasës/ 50-vjeçari: Pasi e vrava shkova e piva disa birra
16/05 22:22
Top News/Çështja e emrit, Shkupi sfidon Athinën/Mickovski në krah të presidentes: Ndaloni kërcënimet
16/05 20:32
Top News/Asociacioni, Vuçiç: Një mashtrim/Presidenti serb e quan përpjekje jo serioze draft-statutin
16/05 19:12
Top News/ Vritet shqiptarja në Greqi/ Arrestohet bashkëshorti, video e sherrit mes tyre
16/05 17:20
Top News/ Bie numri i emigrantëve/ Ballkani, jo më rruga e preferuar për klandestinët
16/05 16:54