Top News – Krimi makabër i studentit shqiptar/ Masakër në Rumani, ezkekutoi një familje
05/03/2021 19:16

5 vjet më parë rezultonte person në kërkim dhe me rrezikshmëri të lartë, por ndërkohë dosja e krimit të tij ka mbërritur në Tiranë për njehsimin e vendimit dhe mundësinë e vuajtjes së dënimit në Shqipëri për Blenis Shytin I dënuar me burgim të pëjetshëm studenti shqiptar rezulton si një prej shqiptarëve që ka kryer krimin më të rëndë ndër vite në Rumani. Zhdukja në rrethana të dyshimta e një familjeje të tërë më 29 shtator 2004 dhe më pas gjetja e tyre të varrosur në vende të ndryshme, trazoi dhe la gjurmë të rënda në memorien e qytetit të qetë Mangalia në Rumani. Viktimat, dy bashkëshortët, Aleksandër dhe Lukrezia Ion, së bashku me vajzën e tyre tetë vjeçare Amalia u masakruan nga student shqiptar dhe nga dy shtetas të tjerë, njëri prej të cilëve rumun. Viktimat e krimit makabër të studentit shqiptar ishin kthyer nga emigrimi në Gjermani por fqinjët, filluan të shqetësohen për mungesën e tyre. Për këtë fakt u lajmërua edhe policia e Kostancës, e cila nisi kërkimet dhe hetimin për të zbardhur të vërtetën. Hetimin pas këtij konstatimi e mori në duar sektori i krimit të organizuar i policisë së Kostancës, i cili pas rreth tre muajsh kërkimi dhe investigimi intensiv, arrin të bjerë në gjurmët e personave të dyshuar si autorë të masakrës. Ata ishin Blenis Shyti, 21 vjeç, student në Fakultetin e Ekonomisë në Universitetin "Ovidius" të Kostancës, Albin Todri 19 vjeç, i cili vazhdon shkollën e mesme në Kostancë, të dy shqiptarë, dhe rumuni, Stefan Nikulesku, i cili ishte edhe nipi i viktimës, Aleksandër Ion. Pas ndalimit të tyre u arrit të zbardhej gjithë skema tragjike e zhdukjes së familjes Ion.

Top News – Zgjedhjet, rezultati në KZAZ 40/ Vendimi shpallet në orën 8 të datës 26 prill
15/04 01:57
Top News – Përfundon misioni i NATO-s/ Xhaçka: Tërheqim trupat shqiptarë nga Afganistani
14/04 22:28
Top Channel/ Kërcet arma në Berat, tre vëllezërit përplasen me policinë dhe plagosin efektivin
14/04 22:09
Top Channel/ “Doli një në ballkon, Rama ik”/ Kryeministri ironizon premtimet e Bashës në Peshkopi
14/04 20:38
Top News – A ka marrëveshje mes PS dhe PD! Rama pranon, por me një kusht për Bashën
14/04 20:36
Top News – Akuza e dytë e vrasësit të Kastratit/ Blindohet gjykata e fierit, jepet masa e sigurisë
14/04 20:26
Top News – Ulen rastet e reja me Covid19/ 24 orët e fundit shënuan 5 humbje jete
14/04 20:23
Top News – Afati i fundit për të dypunësuarit/ Rritet tatimi për më shumë se 88,600 persona
14/04 20:22
Top News – 50 prokurorë, letër kundër Bashës/ ‘Sulmet politike për shkak të dosjeve në hetim’
14/04 20:19
Top News – Seria e re e kartmonedhave shqiptare/ Prerja 10 mijë lekëshe, qarkullimi në qershor
14/04 20:18
Top News – Braimllari akuza të forta ndaj PS/ ‘Peleshi përdor administratën për blerje votash’
14/04 20:17
Top News – Zgjedhjet, raporti i ndërkombëtarëve/ OSBE dhe Odihr ‘akuzojnë’ liderët e politikës
14/04 20:16
Top Channel/ Falja e besimtarëve pas iftarit/ Si zhvillohet riti më i rëndësishëm i Ramazanit
14/04 20:06
Top Channel/ Sulmuan policët me shkopinj bejsbolli/ Arrestohen tre anëtarë të familjes Fufi
14/04 20:00
Top Channel/ Emigranti që u kthye si fermer, ngriti fermën me lopë. U vendos emra kafshëve
14/04 19:57
Top Channel/ Dënohet me burg ndërtuesja/ Vjollca Hoxholli mashtroi klientët e saj
14/04 19:51
Top Channel/ I riu me maskën e PD ‘i pret rrugën’ Ramës në tunelin në rrugën e Arbrit:Kush do fitojë
14/04 19:47
Top Channel/ Shqipëria larg imunizimit/ Sezoni veror parashikohet të jetë shumë më i qetë
14/04 19:41
Top News – Pas padisë së LSI-së/ KQZ gjobit kryebashkiakun e Vorës Gentian Picari
14/04 18:14
Top Channel/ Përmbyset automjeti, trafik i rënduar pranë autostradës Lezhë-Laç
14/04 17:48