Top News – Krimi i organizuar/ Raporti, ja ku dështoi Shqipëria
02/07/2020 15:40

Një raport i rëndësishëm i financuar nga organizmat ndërkombëtare në lidhje me krimin e organizuar dhe korrupsionin në Shqipëri bën të ditur se qeveria ka dështuar në dy nga treguesit më të rëndësishëm kundër krimit të organizuar. Raporti i përgatitur nga Qendra për Studimet mbi Demokracinë dhe Qeverisjen bën të ditur se në treguesit më thelbësor të luftës ndaj krimit Shqipëria nuk ja ka dalë. Duke marrë si bazë analizimin e Strategjisë Kombëtare të Luftës ndaj Krimit të Organizuar, raporti thekson se dy nga treguesit bazë që janë zvogëlimi i pastrimit të parasë dhe ulja e sasisë së narkotikëve nuk kanë pasur sukses. Por, këto tregues nuk janë të vetmit problem që rendit raporti. “Si përmbledhje, në shtatë vitet e implementimit të strategjisë Shqipëria ka dështuar në indikatorët kryesorë, përkatësisht:- zvogëlimi i barrës së imponuar nga krimi i organizuar në ekonominë e vendit; zvogëlimi i sasisë së narkotikëve të prodhuara ose / dhe që kalojnë në tranzit; të konfiskojë proporcionalisht pasuritë të krijuara përmes veprimtarive të krimit të organizuar;- të kontribuojë në uljen e korrupsionit dhe në përmirësimin e renditjes ndërkombëtare të Shqipërisë për antikorrupsionin (duke pasur parasysh se kjo tematikë përfshihet në fushën e Strategjisë Ndër-Sektoriale kundër Korrupsionit, mund të pritet që ndikimi i kësaj strategjie të jetë i kufizuar në arritjen e qëllimeve antikorrupsion);- sigurimi i besimit të publikut në aftësinë e qeverisë për të zgjidhur problemin e krimit të organizuar”, theksohet në raport.

Pogradec/ Grupi hetimor: 44-vjeçari i gjuajti nënës me dru dhe më pas i preu kokën me …
07/08 00:09
Top News – Hasmeria mes fiseve/ Xhaferraj-në spital jam i mbrojtur
06/08 22:18
Peizazhi nuk është më trend/ Kolonitë e piktorëve nëpër Shqipëri nuk po zhvillohen më
06/08 20:37
Konfirmohet kryegjyqtari i Tiranës, shkarkohet gjyqtarja e Shkodrës
06/08 20:21
Top News – Horror në Pogradec/ I sëmuri mendor vret nënën
06/08 20:17
Ekskluzive/ Hasmëria mes fiseve. Xhaferaj refuzon të largohet nga spitali: Dua vetëmbrojtje …
06/08 20:10
6 viktima/ 127 raste të reja, më shumë se 1 mijë persona aktivë ndiqen nga mjekët e familjes
06/08 20:08
Top News – Mjekët e familjes/ Po trajtojnë mbi 1 mijë pacientë’
06/08 19:50
Top News – Kapet i riu në doganë/ 370 kg kanabis drejt Maqedonisë
06/08 19:48
6 viktima/ 127 raste të reja, më shumë se 1 mijë persona aktivë ndiqen nga mjekët e familjes
06/08 19:43
Skrapar, fasoneria në flakë/ Shpëtojnë punonjësit,nuk dihen shkaqet e zjarrit që shkrumboi gjithçka
06/08 19:29
Top News – Digjet fasoneria/ Punëtorët u larguan pa u lënduar
06/08 19:08
Shpërthen në flakë fabrika e këpucëve në Skrapar, punëtorët dalin jashtë fasonerisë të tmerruar
06/08 18:43
Emri/ Kapet i riu në doganën e Bllatës, me 370 kg kanabis në kamion drejt Maqedonisë së Veriut
06/08 18:29
Zjarr në një fasoneri në Skrapar, punonjësit dalin duke vrapuar të tmerruar
06/08 18:26
Top News – Vasili-Rama po ndan Shqipërinë/ Në shkelje të kushtetues
06/08 18:21
Top News – 127 raste të reja, 6 humbje jete/ Situata e Covid-19 në vend
06/08 17:38
Top News – Nisma e Vetëvendosjes/ Mocion mosbesimi për qeverinë
06/08 17:28
Top News – Poloni, betohet Duda/ Mandati i dytë si president
06/08 17:07
Top News – Shpërthimi në Liban/ Macron në vendin e traumatizuar
06/08 17:05