Top News/‘Kosova nuk do lejojë serbët të votojnë’/Zëvendësi i Kurtit i përgjigjet zëdhënësit të BE
30/11/2023 22:59

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, shprehet I vendosur se Kosova nuk do të lejojë që për zgjedhjet parlamentare të Serbisë, të mund të votohet edhe në Kosovë, e kjo sipas tij vjen për shkak se autoritetet serbe nuk kanë bërë asnjë kërkesë për mundësimin e votës së diasporës. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social ‘X’, Bislimi I kthen këshut përgjigje zëdhënësit të BE Peter Stano. “Nëse autoritetet e vendeve të tjera do të donin të organizojnë zgjedhje në Kosovë për diasporën e tyre, atëherë ato duhet të kërkojnë zyrtarisht nga autoritetet tona një vendim pozitiv dhe mbështetje”, shkroi Bislimi.

Top News/ FSK është gati për në NATO / Ministri i mbrojtjes: Problem janë vendet që s’na njohin
24/02 19:00
Top News/ ‘Krah Ukrainës deri sa të fitojë’/ Kurti solidarizohet në dy vjetorin e agresionit rus
24/02 18:15
Top Channel/ Osmani: “Ne, në krah të Ukrainës! E dimë c`do të thotë ta paguash shtrenjtë lirinë”!
24/02 15:23
Top News/ Kosova nuk po e trajton SHBA si partnere / Escobar ‘i tërheq veshin’ Prishtinës
24/02 12:41
Top Channel/ Eskobar: Kosova s’na sheh si partner/ Nuk po punon me ne për stabilitetin rajonal
23/02 22:53
Top News/ SHBA ashpërson gjuhën me Kosovën/ Escobar-Nuk po na trajton si partnere
23/02 22:38
Top News/Përdhunuan dhe vranë 18-vjeçaren/ Kthehet për rigjykim rasti i vrasjes së Marigona Osmanit
23/02 21:42
Top News/ Bllokimi i dinarit serb/ Osmani thirrje Kurtit- Koordinim me SHBA e BE
23/02 19:16
Top News/ ‘Çështja e dinarit të zgjidhet në dialog’/ BE i ‘shtrin dorën’ sërish Kosovës dhe Serbisë
23/02 16:52
Top News/ Tensionet politike në Ballkan/ Ambasadori Hovenier-Kemi rritur sigurinë në Kosovë
23/02 16:51
Top Channel/ Takimi për dinarin/ Zv/Kryeministri Bislimi refuzon të marrë pjesë, organizohet nga BE
23/02 15:33
Top Channel/ Osmani “del kundër” Kurtit? “Edhe Kushtetuta, edhe aleatët”: Pa ata s`kemi sukses!
23/02 15:07
Top Channel/ BE kundër Bislimit/ Kritika të forta për sjelljen e zv/kryeministrit të Kosovës
22/02 19:56
Top News/ Konjufca ‘kundër’ Kurtit: Vërejtjet e SHBA me vend, por…
21/02 15:24
Top News/ Tragjedia në Kosovë, ndërron jetë 4-vjeçarja/ Dyshohet se u rrah nga bashkëmoshatarët
21/02 15:23
Top Channel/ Vdekja e 4-vjeçares në Gjakovë, familja:U rrah nga fëmijët. Mjekët: Shkak një infeksion
21/02 15:23
Top Channel/ Ndërkombëtarët “rrëzojnë” Beogradin:S`ka prova për “spastrim” etnik serbësh në Kosovë!
20/02 14:40
Ttop Channel/ Zjarr në azil në Prishtinë, flakët nisën në dhomën e një të moshuari duhanpirës
20/02 12:47
Top News/ Raporte të mira me SHBA, por… Kurti: Nuk mund të pajtohemi për gjithçka
19/02 19:29
Top Channel/ Ekonomia pas pavarësisë/Rafuna: Për qëndrueshmëri ekonomike, koordinim me ShBA
18/02 14:04