Top News – Kosova e Shqipëria, aksion i përbashkët / Riatdhesohen disa gra dhe fëmijë nga Siria
28/05/2022 14:03

Përmes një aksioni të përbashkët, Kosova dhe Shqipëria kanë riatdhesuar disa qytetarë nga kampet në Siri. Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, gjatë një adresimi nga aeroporti i Prishtinës "Adem Jashari", bëri të ditur se ky nuk do të jetë aksioni i fundit i përbashkët me autoritetet shqiptare. “Ekipet tona të profileve të ndryshme kanë shumë punë, që këta individë të rehabilitohen e ata që janë të radikalizuar të deradikalizohen në mënyrë që të bëhen pjesë e shoqërisë sonë, e posaçërisht fëmijët të cilët me asnjë rast nuk janë fajtorë për situatën në të cilën ndodhen”, tha Sveçla. Sveçla nuk tregoi se sa qytetarë të Kosovës janë riatdhesuar nga Kosova. Ky aksion u realizua me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara. Shqipëria tha se ka riatdhesuar 13 shtetas, katër gra dhe nëntë fëmijë, duke bërë që numri i përgjithshëm i të riatdhesuarve të arrijë në 43.

Top Channel/ Gjoba për qeset plastike/ Nisën më një korrik masat shtrënguese
02/07 19:45
Top Channel/ “Një në dy vizita, për covid”/ Mjekët e familjes konstatojnë numër të madh infektimesh
02/07 19:44
Top News- Pushuesve u prishet qetësia/ Në 7 minuta dy të mbytur në plazhet shqiptare
02/07 19:34
Top News- Ditëlindja e Shteteve të Bashkuara/ Yuri Kim mbledh bashkë të majtë e të djathtë
02/07 19:22
Top Channel/ Mbytet një 66-vjeçar në plazhin e Borshit, dyshohet se i ka rënë infarkt
02/07 18:37
Top News- Rënia e ‘Murit të Berlinit’ në Tiranë/ Politika përkujton eksodin 1990, ‘rikthehet’ Basha
02/07 17:44
Top News- Nuk njeh të ndalur Covid-19/ Rriten ndjeshëm rastet e reja, apelohet për vaksinim
02/07 17:01
Top News- Burg shqiptarit që grabiti Verrattin/ Lirohen anëtarët e tjerë të bandës famëkeqe
02/07 15:46
Top Channel/ Raportet mjekësore on line! Sistemi që eliminon abuzimin
02/07 15:24
Top Channel/ Të gjithë drejt plazheve! Temperaturat arrijnë deri në 39 gradë nën hije
02/07 15:12
Top Channel/ “Ish-bashkëshorti rrëmbeu fëmijët”! Padia e nënës shqiptare nga Anglia
02/07 15:09
Top Channel/ Ankimim për provimet, nisma për të shfuqizuar rregullin që pengon rishikimin e notës
02/07 15:06
Top Channel/ SHBA feston pavarësinë në Tiranë, Kim: Demokracia nuk është dhuratë
02/07 15:05
Top News – Braktiset Tirana, të gjithë drejt detit! Trafik i rënduar, fundjavë përvëluese
02/07 15:03
Top News- Efektivët do të qëndrojnë të pezulluar/ Gjykata jep vendimin, ngjarja ku u vra Xhuvani
02/07 15:02
Top News – U prish motori, shpëtohet ekuipazhi / Jahti luksoz në vështirësi në në Divjakë
02/07 14:41
Top Channel/ Parakalime të gabuara dhe shpejtësi e lartë, gjobiten 50 shoferë në Gjirokastër
02/07 14:21
Top News- Nga Tirana në Peqin, për të mbjellë drogë/ Në pranga 3 persona, procedohet kryeplaku
02/07 13:59
Top Channel/ Mbrohuni nga dielli. Mjekët: Mbrojtje me krem dhe kontrolloni veten
02/07 12:31
Top Channel/ Në gjyq pa avokatë. Elbasan, masat e sigurisë jepen në mungesë të mbrojtjes
02/07 12:29