Top News – Kosova, asnjë vdekje/ Maqedonia drejt masave të reja
22/09/2020 21:29

Kosova nuk shwnoi asnjw vdekje nga koronavirusi gjatw 24 orwve tw fundit. Autpritetet shwndetwsore atje konfirmuan 66 raste tw reja infektime, cka shwnon vazhdimin e njw trendi nw rwnie, ndwrsa ka edhe 141 tw shwruar. “Gjatë dy javëve të fundit kemi rënie të dukshme të numrit të infektimeve: 44%”, thuhet në njoftimin e Instituti Kombëtar te Shëndetësisë Publike. Me shifrat e fundit, numri i përgjithshëm i të prekurve në Kosovë arrin në 15,208, ndwrsa vdekjet jane 615. Maqedonia e Veriut sakaq po shqyrton mundësinë e vendosjes së masave të reja për mbrojtje nga sëmundja përfshirë: mbajtjen e maskave në ambiente të hapura, kontrollet neper lokalet me më shumë klientë, kufizimin e numrit të udhëtarëve në transportin urban, si dhe vendosjen e gjobave më të larta për ata që nuk i respektojnë rekomandimet kryesore të institucioneve shëndetësore. Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, tha se të dhënat e 14 ditëve të fundit tregojnë se në 100,000 banorë trajektorja e pandemisë ka arritur në 79,2%, ndërkohë që në shtetet e tjera kjo mesatare është 76% . Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, në 24 orët e fundit janë regjistruar pesë viktima dhe 88 raste të reja me koronavirus.

Top News – Mirëdita, Dobar Dan/ Festivali: Mes forcash policore!
22/10 22:05
Top News – Greqia, rekord rastesh/ Dy rajone vendosen në karantinë
21/10 22:01
Top News – `Çmendet` bilanci i covid/ Maqedonia e veriut, 12 vdekje
21/10 19:40
Top News – Organizatat ndërkombëtare/ Hoti-ne po i vazhdojmë përgatitjet
21/10 17:20
Top News – Maqedoni e Veriut/ Hyjnë në fuqi masat e reja
21/10 14:10
Top News – Tirana dhe Athina/ DW a do të arrihet më në fund ujdia
20/10 19:25
Top News – Zyrë në Beograd/ Hapi i ministrisë ruse të mbrojtjes
20/10 19:23
Top News – Mediat Greke, Haga/ Ok për ne, problem mbetet Turqia
20/10 19:18
Top News – 12 viktima nga Covid/ Maqedonia e Veriut, masa të forta
19/10 18:05
Top News – Zgjedhjet presidenciale/ Qipro e Veriut, fiton nacionalisti
19/10 14:36
Top News – Maqedonia e Veriut/ Covid, 10 viktima e 428 raste
18/10 20:10
Top News – Ekspertet për Lajcak/ `Presion vetëm Kosovës, jo Serbisë`
18/10 15:55
Vjeshtë ankthi në Greqi/ Specialistët: Rritet Transmetueshmëria e virusit
17/10 12:26
Top News – Maqedoni e Veriut/ Shtohen rastet por jo masat
17/10 02:02
Top News – Beograd, zyra e Kosovës: Asociacioni të krijohet menjëherë
16/10 15:28
Top News – Maqedonia e Veriut, “rekord” gjobash për maskën
16/10 11:23
Top News – Lajçak në Serbi/ Asosacioni duhet të krijohet
15/10 21:41
Top News – Maqedoni e veriut/ Tjetër rekord, 535 raste të reja
15/10 21:24
Top News – Pandemia në Shkup/ Parlamenti mund të punojë online
15/10 11:09
500 vite burg për Agimin e Artë/ Gjykata jep dënimin për 57 të akuzuar
15/10 01:16