Top News – Kontinenti në alarm/ Shifra rekord të pandemisë
19/10/2020 12:12

Një numër vendesh kanë forcuar masat ndaj koronavirusit ndërsa e ashtuquajtura valë e dytë e infektimeve vazhdon të rritet. Franca shënoi një rekord rastesh të reja të shtunën, me 32427 infektime të reja ndërsa të dielën raportoi 30 mijë. Sidoqoftë, rritja e rasteve të konfirmuara në evropë, vjen edhe si pasojë e rritjes së ndjeshme të numrit të testimeve që po zhvillohen, krahasuar me valën e parë në mars. Nëntë qytete franceze, përfshirë Parisin, janë tashmë në ndalim qarkullimi nga ora 21.00 deri në 6 të mëngjesit për të paktën një muaj. Kushdo që del jashtë në këtë fashë orare duhet të ketë një arsye madhore ose mund të gjobitet me 135 euro. Nga e hëna, të gjitha baret dhe restorantet në Belgjikë janë mbyllur për katër javë dhe do të ketë edhe një ndalim qarkullimi në fuqi nga mesnata deri në 5 të mëngjesit, me shitjen e alkoolit të ndaluar pas orës 20.00. Zvicra ndërkohë të dielën reagoi ndaj rritjes së ndjeshme të rasteve duke e bërë maskën të detyrueshme në hapsira publike, masë kjo që ka hyrë në fuqi nga dita e sotme. Tubimet e më shumë se 15 personave në publik janë ndaluar po ashtu. Republika ceke po shqyrton mundësinë e një izolimi tjetër ndërsa Irlanda do të njoftojë masa më të rrepta gjatë ditës. Gjermania shënoi një rekord të ri ditor infektimesh të shtunën dhe kancelarja angela merkel i kërkoi njerëzve të qëndrojnë në shtëpi dhe të evitojnë udhëtimet. Pasi OBSH raportoi një rritje shumë shqetësuese prej 44 për qindësh të rasteve në evropë, në një javë, polonia shënoi një tjetër rekord të dielën.

Top News – 100 miliardë dollarë për Rusinë / Eksportet e energjisë mbushin arkat, po sanksionet…?
18/08 13:15
Top News – Trageti bllokohet në rërë… / Ndalet trafiku në lumin Rin, thatësira ka ulur nivelin
18/08 13:08
Top News – Ukraina po përgatitet për më të keqen / Situata në impiantin bërthamor është kritike
18/08 13:06
Top News – NATO ‘përvesh mëngët’ / Grupi i betejës në Bullgari, stërvitja më e madhe
18/08 13:04
Top News-Stuhi dhe përmbytje, breshër dhe rrufe/Anglia në alarm për fundjavën, më e keqja do të vijë
18/08 13:01
Top Channel/ Shpërthim në xhami/ Kabul, humbin jetën dhjetëra besimtarë
18/08 12:23
Top Channel/ Kinë: 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur nga përmbytjet
18/08 12:10
Top Channel/ Hetimet për vdekjen e fëmijëve/ Mbetjet u gjetën në valixhe në Zelandën e Re
18/08 12:09
Top Channel/ Viktima nga zjarret/ Në Algjeri vdesin 26 persona
18/08 12:09
Top Channel/ Frikë në hapësirë/ Shëtitja e kozmonautëve rusë ndërpritet nga problemi me kostumet
18/08 12:08
Top Channel/Rasti i parë i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu te qeni.OBSH:Asgjë e papritur
18/08 10:20
Top Channel/Centrali bërthamor në rrezik/NATO thirrje Rusisë:Lejoni inspektimin e OKB në Zaporizhia
18/08 09:55
Top News – Parisi shndërrohet në ‘Venecia’!/Zjarr në Portugali, moti merr kthesën e papritur!
17/08 21:00
Top News – Sheiku arab udhëton me autobus/Dëshiron të duket si një njeri i zakonshëm për pushime
17/08 19:36
Top News- Një ‘fashiste’ në krye të Italisë!/Kush është Giorgia Meloni dhe a do marrë pushtetin
17/08 18:26
Top Channel / “Kërkojmë dy idiotë”/ Kryetari i bashkisë së Venecias kërkon djemtë që bënë sërf
17/08 17:46
Top News- Zbulohet sekreti që fshihte Joe Biden/E dinte që në 2021 që do të kishte luftë në Ukrainë
17/08 16:28
Top News- Kina i vjen në ndihmë Putin/ Pekini dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi
17/08 16:02
Top Channel/ Kaos në Paris. Stuhia e dhunshme përmbyt kryeqytetin francez
17/08 15:52
Top News – 100 banka, 1000 të dyshuar! Mashtrimi më i madh tatimor në Gjermani, kancelari në qendër
17/08 15:46