Top News/ Konfirmohet vdekja e “Kasapit të Teheranit”. Helikopteriu rrëzua në male, Irani në zi
20/05/2024 09:51

Presidenti iranian Ebrahim Raisi u konfirmua i vdekur pasi ekipet e shpëtimit gjetën të rrëzuar dhe të shkrumbuar nga flakët helikopterin që transportonte atë dhe zyrtarë të tjerë në një zonë malore mes Azerbajxhanit dhe Iranit pasditen e së dielës. 63 vjeçari Raisi, Ministri i Jashtëm Hossein Amir Abdollahian; Guvernatori i provincës së Azerbajxhanit Lindor Malek Rahmati, Imami Mohammad Ali Alehashem, një pilot, ndihmësi i tij, shefi i ekuipazhit, shefi i sigurisë dhe një truproje tjetër, u konfirmuan të gjithë të vdekur nga mediat iraniane, vetëm disa minuta pasi ekipet e shpëtimit, të udhëhequra nga Gjysmëhëna e Kuqe mbërritën në vendngjarje. Më pas, lajmi për vdekjen e Raisit u konfirmua edhe nga televizioni shtetëror iranian, i cili e cilësoi presidentin si "martir të shërbimit" duke specifikuar se vendi dhe data e ceremonisë mortore do të komunikohet më vonë. Trupat e presidentit iranian dhe viktimave të tjera u transferuan në Tabriz në veriperëndim të Iranit, pranë vendit të rrëzimit të helikopterit. Lideri iranian dhe zyrtarët e tjerë po ktheheshin nga një vizitë zyrtare në Azerbajxhan, ku përuruan një digë të re në Aras, kur helikopteri amerikan Bell 212 u rrëzua për motive ende të paqarta në një zonë kufitare mes dy vendeve, në anën azere. Paraprakisht, nga raportimet mendohet se mjeti fluturues mund të jetë rrëzuar për shkak të motit të keq dhe mjegullës së dendur, teksa nuk përjashtohet dhe mundësia e një avarie. Menjëherë, pas humbjes së kontakteve me helikopterin presidencial, qindra ushtarë iranianë, të ndihmuar dhe nga pala azere nisën një operacion kërkim shpëtimi, ndonëse në kushte shumë të vështira atmosferike dhe natës që po binte. Nuk mungoi ndihma as nga Rusia, e cila angazhoi 50 persona.

Top News/ Roja bregdetare greke hodhi në det emigrantët e paligjshëm, në tre vite 43 raste
17/06 22:48
Top News/ Armët bërthamore përplasin Rusinë me NATO-n…përshkallëzohen tensionet
17/06 22:35
Top Channel/ Ndryshimet e Tokës/ Bërthama rrotullohet më ngadalë, ndryshon gjatësinë e ditës me…
17/06 22:32
Top News/ Treni pasagjerëve përplaset me atë të mallrave, pesë viktima, dhjetëra të plagosur
17/06 22:03
Top Neës/ E njohu në Facebook dhe i besoi…por i kushton pasurinë dhe jetën
17/06 22:02
Top News/ Qëndroi për disa ditë në Kubë, nëndetësja ruse me armë bërthamore del nga ishulli
17/06 22:02
Top Channel/ Ligji i ri i propozuar në Irlandë ndez debat! Kritikët: Efekt shkatërrues…
17/06 21:22
Top Channel/ Sondazhi i presidencialeve: Numra rekord amerikanësh refuzojnë Biden dhe Trump
17/06 21:21
Top Channel/ Armët bërthamore, reagon Moska: Po përshkallëzon situatën
17/06 19:49
Top Channel/ Përplasje “horror” të trenave në Indi, shënohet viktima
17/06 19:42
Top Channel/ Putin i përgjigjet kërkesës së Kim Yong Un, do të vizitojë Korenë e V. pas 24 vjetësh
17/06 18:31
Top News/ Putin i shpall ‘luftë’ Perëndimit/ Presidenti rus viziton brenda javës Korenë e Veriut
17/06 17:59
Top News/ Ukraina shkatërron luftanijet e Putinit, 1/3 e flotës në Detin e Zi, jashtë funksionit
17/06 16:21
Top News/ Rusia teston durimin e NATO-s / Provokim në kufijtë lindorë, shkel hapësirën ajrore
17/06 16:16
Top News/ Si e pushtuan bandat shqiptare Skocinë/ Investigimi brenda rrjetit të ‘shtëpive të barit’
17/06 16:14
Top News/Kryeministrit i prishet avioni, merr ‘të linjës’ Ngatërresë e sikletshme mbetet i bllokuar
17/06 15:58
Top News/ Biden fushatë kundër Trump/ ‘Kërkon presidencën një kriminel i dënuar’
17/06 15:56
Top Channel/ Klienti i hedh kafen punonjëses sepse iu duk e shtrenjtë, 23-vjeçarja i thyen xhamin
17/06 15:43
Top Channel/ Përhapet trendi i ri me botoks në këmbë, reagojnë kirurgët: Rrezik serioz për shëndetin
17/06 15:38
Top Channel/ Po vjen “fundi”? Netanyahu shpërndan kabinetin e luftës!
17/06 15:06