Top News – Kodi i ri zgjedhor/ Gjiknuri i përgjigjet opozitës
29/09/2020 14:21

Përfaqësuesi i Partisë Socialiste në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri u është përgjigjur argumenteve të parashtruara nga përfaqësuesit e opozitës jashtëparlamentare, Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili, duke shpjeguar të gjitha teknikalitetet dhe pretendimet e palëve para dhe pas marrëveveshjes së 5 qershorit. Gjiknuri në përgjigjen e tij bën të ditur se do t’ia përcjellë Komisionit të Ligjeve materialin e dërguar nga opozita dhe shpreson që argumentet e tyre do të bëhen pjesë e debatit procedurial, i cili ka nisur dhe pritet të përfundojë në komision brenda datës 30 Shtator 2020, ndërsa kërkon një mbledhje të këshillit politik në 1 tetor. Përfaqësuesi i PS në Këshillin Politik shkruan se gjatë debatit të fund Korrikut për amendamentet kushtetuese, qendrimi zyrtar i PD & LSI ka qenë se amendamentet kushtetuese ndalonin koalicionet, se ky ndalim vinte në kundërshtim flagrant me marrëveshjen e 5 Qershorit dhe prandaj amendamentet kushtetuese nuk duhet të miratoheshin në atë kohë. Përpjekja juaj dështoi dhe sot ju e pranoni zyrtarisht se amendamentet kushtetuese nuk i ndalonin koalicionet. Por sot, ju keni nisur një betejë për të penguar miratimin e amendamenteve zbatuese të Kodit Zgjedhor.” ka thënë Gjiknuri. Duke folur për bllokime të qëllimshme, Gjiknuri thotë se ky është një qendrim politik i pritshëm dhe coherent dhe vë në dukje se është keqpërdorur nga opozita nevoja për konsensus, duke abuzuar me rregullat e vendosura nga marrëveshjet politike.

Rama: Do kthejmë fëmijët e tjerë/ “Janë identifikuar në vendet ku qëndrojnë”
27/10 15:41
Hetim dhëndrit të Berishës/Balla akuzon për aferë korruptive me privatizimin e Kompleksit Partizani
27/10 15:22
“LSI, përgjegjësi për inceneratorët”/ Ish ministri Manjani, replike më kryetaren e LSI
27/10 15:20
Basha: Partitë i krijon Rama/ Reagimi i kryetarit të PD edhe për forcat që po krijohen nga e djathta
27/10 15:19
Top News – Votimi i Kodit Zgjedhor/ Rama-nuk ka kohë për ‘Venecia’
27/10 14:57
Top News – Basha, sërish për Covid/ ‘Ministria fsheh shifrat e vdekjeve’
27/10 14:26
Top News – Komenti i Varhleyi-it/ Basha- Europa po flet qartë!
27/10 14:25
Kthimi në Kuvend i Kodit Zgjedhor/ Komisioni i Ligjeve shqyrton dekretin e Presidentit Meta
27/10 12:58
Top News – Rama me gjeneralin Abass/‘Riatdhesimi do të vijojë më tej’
27/10 11:41
Top News – Zgjedhjet e 25 prillit/ Kryemadhi komenton Kodin Zgjedhor
27/10 11:13
Top News – Kodi i ri Zgjedhor/ Diskutohet në komisionin e ligjeve
27/10 10:47
Rama: Kodi votohet pa ndryshime/ Presidenti shpjegon pyetjet që i bëri komisionit të Venecias
26/10 15:20
Top News – ‘Kriza politike dhe nënshtetësitë’/ Meta, kodi në Venecia
26/10 15:18
Top News – Rama kundër, Basha pro/ Deklarata e Varhelyi-it për Venecian
26/10 15:12
Top News – Basha akuzon Ramën dhe qevërinë/ Vala e dytë e covid
26/10 15:09
Top News – Rama i kthen përgjigje presidentit/ Kodi i ri zgjedhor
26/10 14:39
Top News – Hapja e spitaleve covid/ Rama-të përgatitur për çdo skenar
26/10 14:19
Top News – Kodi i ri Zgjedhor/ Rama i kthen përgjigje presidentit
26/10 12:59
Top News – Rama për opozitën/ Bllokuan për 3 vite Unazën e Madhe
26/10 11:29
Top News – Bardhi fajëson qeverinë/ Vdekja e 53-vjeçarit nga Ndroqi
26/10 11:18