Top News – Kodi i ri Zgjedhor/ Diskutohet në komisionin e ligjeve
27/10/2020 10:47

Mosdekretimi nga presidenti Ilir Meta i Kodit të Ri Zgjedhor dhe dërgimi në Venecia, pas një kërkese të opozitës së bashkuar nuk e ka ndalur Kuvendin të nisë diskutimet për këtë cështje. Këtë të martë Komisioni i Ligjeve ka nisur diskutimet për kodin e ri zgjedhor, për të cilin Rama tha se do ta miratojmë, duke mos humbur asnjë ditë kohë. Ndonëse Bashkimit Europian i tha të presë opininion e Komisionit të Venecias, Kuvendi i Shqipërisë nuk ka humbur kohë për të votuar ndryshimet në Kodin Zgjedhor pas kthimit në Kuvend nga Presidenti i Republikës. Kodi Zgjedhor është futur në diskutimet e rendit të ditës së sotme të Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut, në orën 12:00. Mazhoranca nuk pritet të bëjë asnjë ndryshim në Kodin Zgjedhor, duke e kaluar menjëherë për votim në seancën plenare të radhës. Më herët komisioneri europian Oliver Vahelyi i kërkoi kryeministrit Rama që të priste vendimin e Komisionit të Venecias për të miratuar ndryshimet, një thirrje që u refuzua nga kreu i qeverisë.

Top News – Meta akuzon Ramën/ ‘Janë kuislinge, jo udhëheqës’!
23/11 17:04
Top News – LSI me dyer të hapura/ Kryemadhi pas rikonfirmimit
23/11 15:24
Top News – Ujë për 450 hektarë tokë/ Rama publikon video nga Vau i Dejës
23/11 11:23
Top News – Zgjedhjet në LSI/ Kryemadhi konfirmohet kryetare
22/11 15:09
Meta viziton kishën e Prullit, lutet për Shqipërinë
22/11 12:11
Basha, politikë nga morgu/ “U fut” në morgun e Tiranës për t’i ikur gjyqeve të UÇK
21/11 15:42
Top News – PD, thirrje prokurorisë/ ‘SPAK lejon zhdukjen e provave’
21/11 14:29
LSI voton nesër Kryemadhin/ Votimet e anëtarësisë do të zhvillohen edhe on line
20/11 15:15
Plani i Italisë për Shqipërinë/ Rama dhe Di Maio nënshkruajnë për rritjen e bashkëpunimit ekonomik
20/11 15:13
1600 shtëpi të pastrehëve/ Rindërtimi pas tërmetit. Në fazën e parë nisin 800 banesa të reja
20/11 15:08
Top News – Rama për opozitën/ ‘Larg qoftë t’i marrësh brigadierë’
20/11 14:12
Nënshkruhet marrëveshja me Italinë, Rama: Të mos mbetemi mbrapa në garantimin e vaksinës
20/11 13:42
Funksionimi i KZAZ-ve/ Komisioni rregullator miraton projekt – rregulloren
20/11 12:50
LSI do votojë online/ Të shtunën konventa për zgjedhjet në strukturat drejtuese
19/11 15:47
Top News – Basha nga Durrësi/ ‘Biznesi shqiptar do shpresë të re’
19/11 14:22
Top News – PD kërkesë KQZ/ Teknologjia në zgjedhjet e 2021
19/11 14:06
Top News – Ngritja e Kushtetueses/ Yuri Kim, thirrje për Metën e Ruçin
19/11 12:32
Parku i Ri Fotovoltaik i Spitallës, Rama: 70% e prodhimit të jetë për tregun e brendshëm
19/11 12:21
Basha ishte në Kukës në prill të 1999-ës/ Bashkim Shala: Bashkëpunuam në mbledhjen e provave
18/11 15:17
Top News – Masat e reja anti covid/ Anulojnë seancat e Kuvendit
18/11 14:41