Top News – Koalicione dhe opsione/ Dritëhijet e zgjedhjeve në Kosovë
27/12/2020 14:14

Kosova shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme mes një krize institucionale dhe një tjetër shëndetësore. Në kohën kur priteshin emrat e kandidatëve për presidentë, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila më 21 dhjetor tha se Qeveria e Kosovës, e udhëhequr nga Avdullah Hoti ishte zgjedhur në mënyrë jokushtetuese, tani në plan të parë ka dalë votimet e reja dhe ekzekutivi që do të dalë prej tyre. Deri tani, vetëm PDK-ja ka dalë me një kandidat zyrtar për kryeministtër, Enver Hoxhajn, i cili përpos përpos karrierës akademike, ka dhe një përvojë të gjatë institucionale e politike. E teksa nuk ka ende një datë për mbajtjen e zgjedhjeve, PDK-ja sqaroi se ajo hyn në to me një program të qartë për nevojat e qytetarëve dhe me një ekip të gatshëm për rimëkëmbjen ekonomike dhe politike të Kosovës. Ministri i Mbrojtjes, Anton Cuni, njëherazi kryetar i degës së LDK-së në Prizren, ka deklaruar sakaq se është i gatshëm të kandidojë për kryeministër të vendit, nëse partia e tij e propozon. “Jam gjithmonë i hapur për sfida të reja dhe asnjëherë nuk i largohem pergjegjesive”, ishte komenti i tij, ndërsa LDK-ja ende hesht. Kjo parti akoma nuk e ka propozuar kandidatin për kryeministër, por si opsione të mundshme janë përmendur Lumir Abdixhiku e Avdullah Hoti etj. Vetëvendosja shprehet e bindur në fitore e thotë se do të marrë 2/3 e votave. Kreu i LDK-së, Isa Mustafa u shpreh se nuk i beson sondazhet, të cilat nxjerrin fituese lëvizjen e Albin Kurti. I bindur te puna e mirë e qeverisë Hoti, Mustafa deklaroi se nuk do të bëjnë koalicion me asnjë subjekt politik, por janë të hapur për bashkëpunime. Aleanca Kosova e Re (AKR), nga ana tjetër, ende pa u shpallur zyrtarisht zgjedhjet e parakohshme ka pranuar oferta për koalicione parazgjedhore, duke thënë se nuk ka vija të kuqe. Me interes të madh po shihet në këto zgjedhje pozicionimi i Vjosa Osmanit. Dy ditë më parë, nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, njëherazi deputete e VV-së, Arbërie Nagavci, konfirmoi se do të garojnë bashkë me Osmanin në zgjedhjet e ardhshme, por LDK-ja hesht rreth kësaj deklarate.

Top News- Ukraina drejt njohjes së Kosovës!/Rezoluta në parlament, Kievi ndryshon qëndrim!
08/08 19:54
Top News- Sa shumë spiunë rusë në Kosovë…!/Nga gazetarët tek diplomatët, kë ‘përdor’ Moska!
08/08 17:35
Top Channel/ “Rrezikojmë luftë”, paralajmëron Kurti: Pas Serbisë qëndron Putin
08/08 15:19
Top Channel/ Kosovë, protestë me maune kundër rritjes së çmimit të çimentos
08/08 15:18
Top Channel/ Arrestohet spiunia ruse nga policia e Kosovës, gazetarja u ndalua në kufi
07/08 11:13
Top News – Sulmi në Ujman, EULEX shton patrullimet / Shefi i misionit-Të ndalen aktet kriminale
07/08 10:54
Top Channel/ Pullë me Dua Lipën! Posta e Kosovës e emeton për nder të këngëtares
06/08 20:21
Top News – Qëllohet me armë policia e Kosovës / Sulm në veri, plumba nga përtej liqenit të Ujmanit
06/08 16:53
Top Channel/ Nata e parë e“Sunny Hill kulmon me interpretimin e Dua Lipës
05/08 12:38
Top News – Një yll botëror në Prishtinë / Dua Lipa në ‘Sunny Hill’, ndizet atmosfera
05/08 12:24
Top Channel/ Dua Lipa në Prishtinë. Konferencë për organizimin e festivalit Sunny Hill
04/08 15:44
Top Channel/ Kosovë, votohet rezoluta që adreson rritjen e çmimeve të produkteve bazë
04/08 11:57
Top Channel/ Tensionet në Veri të Kosovës, Bundestagu diskuton sot situatën
03/08 15:06
Top Channel/ Propozimi për ligji të ri për veteranët konsiderohet ndërhyrje e Kurtit ndaj gjyqësorit
03/08 12:27
Top News – ‘Me Albin Kurtin nuk flitet!’ / Vuçiç: Do të shkoj në Bruksel por nuk pres asgjë
03/08 12:26
Top Channel/ Zhbllokohet veriu i Kosovës, serbët tërhiqen pas vendosjes së barrikadave
02/08 11:58
Top News-Tërhiqen serbët, largohen barrikadat/ Veç armëve, Kosova u përball dhe me sulme kibernetike
01/08 21:54
Top Channel/ Reciprociteti,1501 dokumente u lëshuan për serbët në pikat kufitare të Kosovës
01/08 19:30
Top Channel/ “Takim me prindër” në Bruksel/ Borrell thërret Kurtin e Vuçiç për tensionet në veri
01/08 19:24
Top Channel/ Hiqen barrikadat në Kosovë, situata u shtensionua pas tërheqjes së qeverisë
01/08 19:23