Top News – Kina, 100 ‘stacione policore’ në botë / Kontrollohet ‘Diaspora’, 11 vetëm në itali
05/12/2022 12:32

Italia, ka numrin më të lartë të atyre që mund të konsiderohen si stacione jo zyrtare policore të Kinës, në një rrjet prej më shumë se 100 të tillësh në botë – thuhet në një raport të fundit të një grupi spanjoll për të drejtat e njeriut. Qyteti verior i Italisë, Milano, mendohet se është përdorur nga dy autoritete të tilla kineze si testim i terrenit në Evropë për një strategji policimi që ka si qëllim të monitorojë popullatën kineze jashtë kinës dhe të detyrojë disidentët të kthehen në shtëpi. Grupi me bazë në madrid, Safeguard Defenders, raportoi që në shtator se 54 stacione të tilla mendohet se ekzistojnë në botë, cka edhe coi në nisjen e hetimeve nga policia në të paktën 12 vende, mes të cilave Kanadaja, Gjermania dhe Holanda. Në një raport të publikuar këtë të hënë, grupi i të drejtave të njeriut tha se kishte identifikuar edhe 48 stacione të tjera, 11 prej të cilëve ishin në itali. Stacione të tjera të identifikuara së fundmi kishte edhe në kroaci, serbi dhe Rumani. Në itali, këto stacione ishin të vendosura në Romë, Milano, Bolzano, Venecia, Fierence, Prato dhe sicili.

Top News – Zgjodhi pushime luksoze në kohë lufte/ Deputeti i Zelensky përjashtohet nga partia
27/01 22:45
Top Channel/ Vriten 7 Izrailitë në Jerusalem, Izraeli: Sulm terrorist, SHBA dhe Britania reagojnë
27/01 22:43
Top News – ‘Biden s’ka dhënë këto urdhra për Kosovën’/Kurti zbulon bisedimet me SHBA dhe BE
27/01 21:42
Top News – Jod kundër rrezatimit bërthamor!/ OBSH urdhër alarmant për mbledhjen e rezervave
27/01 20:19
Top News – Rusia bllokon faqet e CIA dhe FBI!/Akuza se po përpiqen të destabilizojnë vendin
27/01 20:18
Top News – Zelenski kërkon avionë nga NATO/ Cilat vende europiane janë gati ta ndihmojnë
27/01 20:18
Top Channel/ Dokumentet sekrete/ Arkiva kombëtare e SHBA i kërkon presidentëve që t’i dorëzojnë
27/01 19:59
Top Channel/ Trafikantët fituan 183 mln stërlina! Në e La Manshit vazhdojnë kalimet me gomone
27/01 19:47
Top News – SHBA sfidon Kurtin për Asociacionin/ Kryeministri përjashtohet nga bisedimet
27/01 18:28
Top Channel/ Deripaska, “tentakula” deri në Londër: Favoriti i Putinit, lidhje me politikën angleze!
27/01 18:15
Top News – Sa rrezikon NATO të hyjë në luftë!/ Frika për përfshirjen në fushëbetejë në Ukrainë
27/01 17:05
Top News – Polonia jep edhe 60 tanke për Ukrainën/ Vendi i Europës Lindore që po udhëheq BE
27/01 16:55
Top Channel/ Bërthama e brendshme e Tokës ndryshon lëvizjen, cfarë i ndodh planetit?
27/01 15:12
Top News – Biden ka ‘çelësin’ e fundit të luftës / Kremlini: …por nuk do ta përdorë atë!
27/01 14:56
Top News – Zbulim i jashtëzakonshëm në Romë/ Del në dritë gjatë punimeve statuja e Herkulit
27/01 14:44
Top News – ‘Shengeni’ është një dështim! Shokon kancelari austriak: Duhet të forcojmë kufijtë
27/01 14:43
Top News – Mumja që ruante sekretet! / Më e vjetra e zbuluar në Egjipt, arkeologët ‘në festë’
27/01 14:35
Top News – Besnikë ndaj mëmëdheut! ’Ushtria e të rinjve’ e Putinit rekruton 8 deri në 18 vjeçarët
27/01 14:35
Top News – SHBA vret ‘bankierin’ e Shtetit Islamik / Forcat speciale amerikane, aksion në Somali
27/01 12:32
Top News – ‘Poli i Veriut’ i Kinës…/ Atje ku ajri ‘ngrin’ në fyt e termometri tregon -53 gradë
27/01 12:29