Top News – Kim Jong Un shpall fitoren / ’E mundëm covidin, si ne askush tjetër në botë’
11/08/2022 17:06

Lideri i koresë së veriut Kim Jong un shpalli fitoren në luftën kundër koronavirusit duke urdhëruar heqjen e masave të rrepta anti-epidemi të vendosura që në maj. Koreja e veriut nuk ka bërë të ditur se sa infektime të konfirmuara me virusin janë regjistruar në vend por që nga 29 korriku, ka raportuar se nuk ka patur raste të reja të dyshuara pavarësisht se organizatat ndërkombëtare të ndihmave thonë se vendi ka kapacitete të kufizuara testimi. E ndërsa hiqte masat anti pandemi, Kim jong un tha se koreja e veriut duhet të ruajë një barrierë të fortë anti epidemi dhe të intensifikojë përgatitjet deri në fund të krizës globale shëndetësore. Analistët thonë se koreja e veriut e ka përdorur pandeminë për të forcuar kontrollin social dhe shpallja e fitores nga ana e Kim jong unit mund të jetë një prelud për kthimin e tregtisë të pezmatuar nga mbyllja e kufijve dhe kufizimet e tjera. Shifra zyrtare e viktimave të koronavirusit në korenë e veriut është vetëm 74 persona dhe sipas agjencisë shtetërore të lajmeve KCNA bëhet fjalë për një mrekulli të paprecedenttë. Ndërkohë, motra e diktatatorit, Kim Jo Jong, tha se edhe vetë lideri koreanoverior ishte prekur nga covidi dhe kishte patur ethe e temperatura, ndërsa fajësoi fletushkat e hedhura nga koreja e jugut si shkak për shpërthimin e pandemisë. “Edhe kur ai ishte shumë i sëmurë, me temperaturë të lartë, nuk mund të qëndronte shtrirë për një moment pasi mendonte për njerëzit që kishin nevojë për kujdes”, tha ajo.

Top Channel/ Nuk i ulet taksa të pasurve në Angli, vendimi i kryeministres së re shkaktoi debate
03/10 15:35
Top Channel/ Ndryshon akt akuza ndaj Hashim Thaçit
03/10 15:33
Top News – E quajti ‘mi të vogël kanalesh’ / Erdogan ngre padi kundër politikanit gjerman
03/10 15:20
Top News – Beatles, siç nuk i kemi parë kurrë / Publikohen pamjet e grupit të famshëm në Japoni
03/10 15:17
Top Channel/ Greqi, shtrenjtohet nafta, qeveria greke hoqi subvencionet për naftën
03/10 15:17
Top News – Basti më i fundit i Emirateve… / Një ministri në Metaverse, e para në botën virtuale
03/10 15:15
Top News – Zbulime mbi ADN-në e Neandertalit / Nobeli i Mjekësisë i shkon një shkencëtari suedez
03/10 15:12
Top News – Putin ‘ngrin’ Evropën këtë dimër / Ekspertët paralajmërojnë rreziqe të paprecedenta
03/10 15:11
Top News–Vendos ushtrinë në uzinat e naftës dhe gazit/Norvegjia mobilizohet pas rrjedhjeve në Baltik
03/10 15:09
Top News–Vendos ushtrinë në uzinat e naftës dhe gazit/Norvegjia mobilizohet pas rrjedhjeve në Baltik
03/10 15:09
Top Channel/ ‘Ulje e prodhimit të naftës me 1 milion fuçi në ditë’, OPEc+ kërkon rritjen e çmimit
03/10 14:27
Top News – I pastrehë, por mendjen te parfumi!/Arrestohet 27-vjeçari shqiptar, vodhi në parfumeri
03/10 12:57
Top Channel/ Fatura dritave 500 mijë euro/ Mbyllen hotelet në jug të Italisë, nuk përballojnë kostot
03/10 12:55
Top News-Nëndetësja bërthamore ruse në Arktik/ Teston Poseidonin, silurin që ndez tsunami radioaktiv
03/10 12:22
Top News – Katër palë zgjedhje në 18 muaj / Bullgari, kryeson Borisov, qeveria e re një sfidë
03/10 12:11
Top Channel/ Zgjedhjet në Bosnje, ndryshime dhe kaos në politikë
03/10 12:05
Top News – Nëse Putin lëshon bombat bërthamore…? / Petraeus: Shkatërrojmë trupat ruse në Ukrainë
03/10 12:05
Top Channel/ Liderët evropainë mblidhen në Pragë, çfarë pritet të ndodhë në takime
03/10 12:04
Top News-Liderët e kontinentit mblidhen në Pragë…/Vuçiç dhe Erdogan hezitojnë. Ç’pritet të ndodhë?
03/10 12:01
Top Channel/ Zgjedhjet në Bullgari: Partia e Borisovit kryeson, pvarësisht akuzave për korrupsion
03/10 11:45