Top News – Kërcënim drithërues nga Irani / Prezanton ‘Fattah’, raketën balistike hipersonike
06/06/2023 12:41

Irani prezantoi atë që zyrtarët e kanë cilësuar si raketa balistike hipersonike e parë që është prodhuar në vend, raportoi agjencia zyrtare e lajmeve IRNA, në një njoftim që me gjasë do të rrisë shqetësimet e perëndimit për kapacitetet raketore të Teheranit. Media shtetërore iraniane publikoi fotot e raketës të quajtur Fattah, ose Fitorja, në një ceremoni në të cilën merrte pjesë edhe presidenti Ebrahim Raisi dhe komandantët e gardës revolucionare të vendit. “Raketa hipersonike Fattah, ka një rreze veprimi prej 1400 km dhe është e aftë të shpojë cdo lloj mburoje mbrojtëse”, tha admirali Haxhizadeh, shefi i forcës ajrore të rojave revolucionare. Raketat hipersonike mund të fluturojnë me një shpejtësi të paktën pesë herë më të madhe se ajo e zërit dhe mund të ndjekin një trajektore komplekse, cka i bën të vështira të interceptohen. Vitin e kaluar, republika islamike tha tha se kishte ndërtuar një raketë balistike që mund të manovronte brenda dhe jashtë atmosferës.

Top Channel/ Zelensky nuk kandidon më në 2024-tën? Deklarata e Zonjës së Parë!
25/09 15:16
Top Channel/ Blinken “krah” Kosovës: Sulmet të papranueshme, palët t`i kthehen dialogut!
25/09 15:07
Top News – Polonia akuzon Gjermaninë / Po tenton të ndërhyjë në zgjedhjet e saj parlamentare
25/09 14:58
Top Channel/ Polonia, akuza Gjermanisë: “Po tenton të ndërhyjë në zgjedhjet tona”!
25/09 14:49
Top News – Misioni i suksesshëm / ‘Xhevahiri’ i NASA për të zbuluar si lindi jeta në Tokë
25/09 14:26
Top Channel/ Moska: Po vëzhgojmë nga afër gjendjen në veri – Vucic takon ambasadorin rus!
25/09 14:24
Top News – Nis eksodi, rrezik spastrimi etnik / Mijëra armenë ‘në arrati’ nga Nagorni Karabaku
25/09 14:22
Top News – Hollivudi ‘merr frymë’ sërish / Skenaristët përfundojnë grevën, arrihet marrëveshje
25/09 14:16
Top Channel/ Vrau të miturin në acid, vdes kryemafiozi Italian: Ra në koma të pakthyeshme!
25/09 12:54
Top Channel/ Deputeti gjerman “përplaset” me Vucicin: “Vrasja e njerëzve, një krim i tmerrshëm”!
25/09 12:11
Top Channel/ “I pakorruptuar e homoseksual”, Stefanos Kasselakis zgjdhet kreu i ri i Syriza në Greqi
25/09 12:02
Top Channel/ ”Mos u gënjeni”, analisti amerikan: “Sulmi ndaj Policisë së Kosovës, nuk ishte spontan!
25/09 11:59
Top News – Kumbari i fundit i mafies siçiliane / Vdes në qeli Messina Denaro, i dënuar me burg
25/09 10:12
Top News- Kosova mbyll operacionin në Veri/ Të paktën 3 të vdekur, pjesë e grupit serbë dhe rusë
24/09 22:22
Top Channel/ Gruri “çan” bllokadën. Anija e dytë e nisur nga Ukraina mbërrin në Turqi
24/09 21:15
Top News – Frikë nga spastrimi etnik/ 120 mijë armenë largohen nga Nagorno-Karabakh
24/09 20:50
Top News – ‘Irani bërthamor, i papërgjegjshëm’/ SHBA për bisedimet e programit të Teheranit
24/09 18:56
Top News – Plani gjerman për emigrantët / Italia reagon ashpër-Jo ndihmë për trafikantët
24/09 18:55
Top Channel/ Gërvalla kundër Borrell: E turpshme, asnjë fjalë kundër terroristëve që vrasin policët
24/09 18:14
Top News – ‘Dorëzohet’ Armenia / Pranon të ulet në bisedime me Azerbajxhanin
24/09 16:29