Top News – Katër palë zgjedhje në 18 muaj / Bullgari, kryeson Borisov, qeveria e re një sfidë
03/10/2022 12:11

Në zgjedhjet e katërta parlamentare brenda 18 muajsh, partia konservatore e ish-kreut të qeverisë, Bojko Borisov kryeson sipas llogaritjeve të fundit. Por formimi i qeverisë së re bullgare do të jetë i vështirë. Pas zgjedhjeve parlamentare në Bullgari të dielën, partia konservatore e ish-kreut të qeverisë bullgare, Bojko Borisov duket se do të fitojë zgjedhjet në vend. Sipas llogaritjeve paraprake, GERB arrin 25% të votave, pas numërimit të 99% të votave. Kurse partia e re e kryeministrit të rrëzuar në qershor, Kiril Petkov, "Ne vazhdojmë ndryshimin" ka marrë 19-20% të votave. Petkov e pranoi të dielën humbjen në zgjedhje. Votuesit ia dhanë votën Borisovit për formimin e qeverisë, tha Petkov, i cili e përjashtoi një koalicion me GERB. Ish-kryeministri, Bojko Borisov u tregua i hapur për bisedime "me të gjitha partitë" pas mbylljes së kutive të votimit të dielën. Një partner potencial për të do të mund të ishte partia e pakicës turke, MDL, që sipas llogaritjeve të fundit arrin 15% të votave. Edhe dy parti proruse kanë arritur rezultate deri në 15%. Por në parlamentin bullgar mjaft të fragmentarizuar nuk shihen sinjale pozitive për një koalicion të mundshëm. Të treja partitë e koalicionit të fundit qeverisës të partisë të Petokvit, socialistëve dhe Të Gjelbërve liberal-konservatorë, kanë marrë së bashku 37% të votave.

Top News – Shkencëtari trondit me deklaratën / ‘Covid-19 ka rrjedhur nga laboratori në Wuhan’
04/12 16:34
Top Channel/ Protestat në Iran. Shpërbëhet ‘policia e moralit’
04/12 16:11
Top News – 10 mijë trupa rrethojnë kartelet e drogës/ El Salvadori ‘në këmbë’ kundër bandave
04/12 15:52
Top News – Kina spiunon Ballkanin nga Beogradi!/ CNN zbulon ‘folenë’ e Pekinit në rajon
04/12 15:43
Top News – Me plantacione të sofistikuara droge / Shpërbëhet banda shqiptare në Barcelonë
04/12 15:41
Top Channel / Shtëpitë e barit në Spanjë/ Destinacioni i ri që josh punëtorët me paga të majme
04/12 15:40
Top Channel – “T’u ndalohet azili shqiptarëve” / Pas Braverman, edhe ministri i emigracionit kundër
04/12 15:17
Top Channel/ The Observer: Britania e Madhe ka dështuar të tërheqë afganët që përballen me tortura
04/12 14:30
Top Channel/ Pas tërmetit, aktivizohet edhe vullkani. Indonezia në alarm
04/12 14:25
Top News – Ushtarët nuk luftojnë dot në borë!/ SHBA- Rusia dhe Ukraina ‘ulin armët’ gjatë dimrit
04/12 14:24
Top News – Shqiptari dhunon prostitutën në Gjermani / Nuk mjaftohet, i grabit edhe 130 euro
04/12 13:37
Top News – E dashura e Putin shfaqet pas ‘shtatzënisë’/ Mediat- Presidenti i kërkoi të abortonte!
04/12 13:09
Top News – India do të ‘pushtojë’ botën!/ Do kalojë Gjermaninë si ekonomia e tretë e globit
04/12 13:03
Top News – Tërhiqet Ajatollahu!/ Protesta, Irani heq detyrimin e shamisë për gratë
04/12 13:02
Top Channel/ Shefi i OBSH: Neglizhimi i COVID-19 mund të krijojë një variant edhe më vdekjeprurës
04/12 12:48
Top Channel/ Ukrainë, inteligjenca amerikane: Luftimet do të ngadalësohen për muajt e dimrit
04/12 12:27
Top Channel/ Organi shtetëror i Iranit ul numrin e viktimave, raporton 200 të vdekur në protesta
04/12 12:25
Top Channel/ Lufta kundër bandave. 10 mijë trupa të policisë rrethojnë El Salvadorin
04/12 12:04
Top Channel/ “Ngrijnë” negociatatat. BE shtom presionin ndaj Serbisë për sanksionet kundër Rusisë
04/12 11:52
Top News – Pamje të frikshme nga shembja e ndërtesës/ Maltë, tre shqiptarë mes të plagosurve rëndë
03/12 20:33