Top News/ Izraeli insiston: Nuk ishim ne! Presidenti iranian u vra një muaj pas sulmit me raketa
20/05/2024 13:53

Zyrtarët izraelitë kanë deklaruar se nuk kanë asnjë lidhje me rrëzimin e helikopterit që i mori jetën presidentin iranian Ebrahim Raisi. Raisi, 63 vjeç, u konfirmua i vdekur nga mediat iraniane, bashkë me ministrin e Jashtëm Hossein Amir Abdollahian dhe disa persona të tjerë. Dy pilotë dhe tre zyrtarë të tjerë iranianë e roje sigurie, vdiqën gjithashtu në aksidentin e ndodhur në zonën malore në veriperëndim të vendit. Pamjet me dron nga agjencitë e lajmeve iraniane dhe ato turke zbuluan se helikopteri ishte copëtuar tërësisht, ndërsa videot e shpërndara nga Gjysmëhëna e Kuqe iraniane tregonin skuadrat e shpëtimit që mbanin trupat e pajetë mbi barrela. Incidenti ndezi një valë spekulimesh për shkakun e rrëzimit me shumë teoricienë që drejtuan gishtin nga Izraeli. Vendi është në luftë me Hamasin e mbështetur nga Teherani në Gaza dhe tensionet u vluan në prill kur Izraeli dhe Irani shkëmbyen sulmet e para direkte mes tyre, me dronë dhe raketa. Megjithëse Izraeli nuk ka lëshuar një deklaratë zyrtare, zyrtarët që folën në kushte anonimiteti, hodhën poshtë akuzat që Tel Aviv qëndron pas aksidentit, duke thënë: 'Nuk ishim ne'. Irani nuk ka dhënë ende ndonjë detaj rreth rrëzimit, as nuk ka ofruar një shpjegim përveç një deklarate të thjeshtë mbi kushtet e këqija të motit. Por mjetet ajrore iraniane, veçanërisht modelet e furnizuara nga perëndimi, si helikopteri Bell 212 i prodhuar nga SHBA-ja që mbante Raisi, janë jashtëzakonisht të pasigurt dhe në gjendje të rëndiar pasi Republika Islamike ka qenë prej kohësh subjekt i sanksioneve perëndimore që pengojnë aksesin në pjesët rezervë të nevojshme për mirëmbajtjen e tyre. Nuk dihet se kur është prodhuar helikopteri i Raisi, por Bell 212 ka qenë në përdorim nga qeveritë në mbarë botën për më shumë se 50 vjet, duke hyrë për herë të parë në shërbim në fillim të viteve '70.

Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31
Top News/ ‘SHBA përgjegjëse për sulmet e Ukrainës’, Moska reagon për armët
24/06 11:28
Top News/ Gjysma e fëmijëve shqiptarë të kequshqyer/ Raporti i Unicef, lëmë pas vetëm Taxhikistanin
24/06 11:22
Top Channel/ Gjermani, edhe CSU “kundër”: Ukrainasit e papunë, të kthehen mbrapsht!
24/06 11:15