Top News – Itali, 30 vjet nga eksodi masiv/ Rama dhe Di Maio, memoria e 6 marsit 1991
05/03/2021 21:16

Kryeministri Rama zgjodhi të bëjë një vizitë dyditore në Itali, në përkujtim të 30 vjetorit të eksodit masiv të shqiptarëve. Rama është pritur pasditen e kësaj të premteje në Bari nga ministri i Jashtëm i Italisë Di Maio dhe Guvernatori i rajonit të Puglias, Michele Emiliano. Në fjalën e tij ministri italian i Jashtëm Luigi Di Maio u shpreh se ato pamje të marsit 1990 do të mbeten përgjithmonë të gdhendura në kujtesën kolektive të të gjithë Italianëve. "Fillimi i viteve 1990 ishte një periudhë ndryshimesh dramatike për Shqipërinë. Shembja e asaj që kishte mbetur nga regjimi komunist dhe ekonomia e dobët i shtyu mijëra shqiptarë, veçanërisht të rinjtë dhe më të arsimuarit, të largoheshin, të emigronin dhe të fitonin lirinë që iu ishte mohuar për shumë kohë. Imazhet e atyre ditëve, turmat e grumbulluara në anije, do të mbeten përgjithmonë të gdhendura në kujtesën kolektive të të gjithë Italianëve. Shqiptarët, pasi u përballën me një lundrim sa të shkurtër, aq edhe të pabesë, mbërritën në Itali të rraskapitur” Kryeministri Edi Rama u shpreh se shqiptarët nuk do t'i harrojnë kurrë bujarinë e jashtëzakonshme italiane. "Ato momente të vështira që vënë në provë miqësinë e vërtetë. Janë tashmë 30 vite kur shqiptarët erdhën në këtë anë të detit. Në këto 30 vite ndodhën shumë gjëra por ishte shumë e madhe bujaria e Italisë. Kjo periudhë e historisë sonë nuk do të harrohet kurrë. Uroj që ju të mos keni nevojë kurrë për ne por sa herë të keni nevojë ne do të jemi aty për ju. Gjysmë milioni shqiptarë janë sot në Itali dhe kontribuojnë çdo ditë në këtë shtet. Për ne siç na vjen natyrshëm italishtja është gjuha jonë e dytë dhe ne jemi përpara të gjithë studentëve të tjerë, holandezë apo italianë. Kjo është bërë e gjithë e mundur për shkak të shpirtit italian"

Top News – Zgjedhjet, rezultati në KZAZ 40/ Vendimi shpallet në orën 8 të datës 26 prill
15/04 01:57
Top News – Përfundon misioni i NATO-s/ Xhaçka: Tërheqim trupat shqiptarë nga Afganistani
14/04 22:28
Top Channel/ Kërcet arma në Berat, tre vëllezërit përplasen me policinë dhe plagosin efektivin
14/04 22:09
Top Channel/ “Doli një në ballkon, Rama ik”/ Kryeministri ironizon premtimet e Bashës në Peshkopi
14/04 20:38
Top News – A ka marrëveshje mes PS dhe PD! Rama pranon, por me një kusht për Bashën
14/04 20:36
Top News – Akuza e dytë e vrasësit të Kastratit/ Blindohet gjykata e fierit, jepet masa e sigurisë
14/04 20:26
Top News – Ulen rastet e reja me Covid19/ 24 orët e fundit shënuan 5 humbje jete
14/04 20:23
Top News – Afati i fundit për të dypunësuarit/ Rritet tatimi për më shumë se 88,600 persona
14/04 20:22
Top News – 50 prokurorë, letër kundër Bashës/ ‘Sulmet politike për shkak të dosjeve në hetim’
14/04 20:19
Top News – Seria e re e kartmonedhave shqiptare/ Prerja 10 mijë lekëshe, qarkullimi në qershor
14/04 20:18
Top News – Braimllari akuza të forta ndaj PS/ ‘Peleshi përdor administratën për blerje votash’
14/04 20:17
Top News – Zgjedhjet, raporti i ndërkombëtarëve/ OSBE dhe Odihr ‘akuzojnë’ liderët e politikës
14/04 20:16
Top Channel/ Falja e besimtarëve pas iftarit/ Si zhvillohet riti më i rëndësishëm i Ramazanit
14/04 20:06
Top Channel/ Sulmuan policët me shkopinj bejsbolli/ Arrestohen tre anëtarë të familjes Fufi
14/04 20:00
Top Channel/ Emigranti që u kthye si fermer, ngriti fermën me lopë. U vendos emra kafshëve
14/04 19:57
Top Channel/ Dënohet me burg ndërtuesja/ Vjollca Hoxholli mashtroi klientët e saj
14/04 19:51
Top Channel/ I riu me maskën e PD ‘i pret rrugën’ Ramës në tunelin në rrugën e Arbrit:Kush do fitojë
14/04 19:47
Top Channel/ Shqipëria larg imunizimit/ Sezoni veror parashikohet të jetë shumë më i qetë
14/04 19:41
Top News – Pas padisë së LSI-së/ KQZ gjobit kryebashkiakun e Vorës Gentian Picari
14/04 18:14
Top Channel/ Përmbyset automjeti, trafik i rënduar pranë autostradës Lezhë-Laç
14/04 17:48