Top News – Ishulli ‘bebe’ shfaqet në Paqësor / NASA: Nuk do të jetojë edhe shumë gjatë!
24/09/2022 16:18

Ishujt e Tongos qendrore kanë mirëpritur lindjen e një foshnje të re, një ishull bebe. Ky i fundit u shfaq në juglindje të oqeanit paqësor, ku vullkanët nënujorë janë të shumtë. Një prej këtyre vullkaneve u zgjua më 10 shtator duke lëshuar llavë, tym dhe hi, sipas një deklarate të observatorit të tokës së NASA-s. Vetëm 11 orë pasi vullkani nisi të shpërthente, një ishull i ri u krijua mbi sipërfaqen e ujit dhe NASA ka fiksuar imazhet e ishullit të sapolindur nga satelitët. Ishulli i ri u rrit shpejt në përmasa – vijon NASA. Më 14 shtator, kërkuesit në shërbimet gjeologjike të Tongas, vlerësuan se ishulli kishte një sipërfaqe prej vetëm 4 mijë metrash katror. Por, më 20 shtator, ishulli u rrit duke u shtrirë në 24 mijë metra katror. Ishulli i ri ndodhet mbi barrierën koralore në ishujt e tongos qendrore, në jugperëndim të arqipelagut Late Island. Por NASA ka paralajmëruar: Mos u lidhni shumë me ishullin bebe. Në fakt, ishujt e krijuar nga vullkanë nënujorë janë shpesh jetëshkurtër pavarësisht se ndodh ndonjëherë që ata të rezistojnë për vite apo edhe për dekada.

Top Channel/ Zbulohet ADN-ja më e vjetër në botë, daton 2 milionë vite më parë
07/12 20:06
Top News – Trump shpallet fajtor për evazion fiskal / Dënimi përfundimtar në 13 janarin e 2023
07/12 19:14
Top Channel/ “Shqiptarët viktima të Tik Tok”, Ambasadori Qirko në Angli: Stop diskriminimit
07/12 18:51
Top News – Von Der Leyen gruaja më fuqishme në botë/ Lista e ‘Forbes’ për vitin 2022
07/12 18:33
Top News – Macron dhe Scholz të bindur/ Franca dhe Gjermania-Ballkani me ne kundër Rusisë
07/12 18:32
Top Channel/ Mbretëria e Bashkuar ‘bllokohet ‘për festa, greva në aeroportet kryesore
07/12 18:19
Top Channel/ Njerëzit e vitit! Time përzgjedh Zelenskyn, ndërsa Forbes: Von der Leyen
07/12 18:18
Top News-Elon Musk sërish në telashe/Hetohet për vrasje të 1500 kafshëve për eksperimente
07/12 18:10
Top News – Kërcënohet me jetë Meloni dhe vajza e saj/ 27-vjeçari alarmon kryeministren italiane
07/12 17:23
Top News – Bukuria e egër e vullkanit/ Islandë, tërheq shkencëtarë e turistë nga e gjithë bota
07/12 15:49
Top News – Italia plaket me ritme të frikshme!/ Popullsia arrin nën 59 milionë banorë
07/12 15:41
TopNews-Devijohet avioni, klandestinët në arrati/Gruaja bën sikur po lind, ulje emergjence në Spanjë
07/12 15:24
Top Channel/ Protesta në Greqi, në përvjetorin e vrasjes së një 15-vjeçari nga policia në Athinë
07/12 15:20
Top Channel/ Shkuan në varrimin e 27 vjecarit, policia hap zjarr mbi vajtuesit në Iran!
07/12 15:00
Top News – Rusisë i kanë mbaruar dronët…! / Armët që terrorizuan Kievin nuk po shihen më
07/12 14:42
Top News – Polonia armatoset ‘deri në dhëmbë’ / 1 mijë tanke dhe obusë nga Koreja e Jugut
07/12 14:41
Top News – Deputeti turk në reanimacion / ’Shpërthejnë’ grushtet në parlament, diskutohej buxheti
07/12 14:30
Top News – Përplasen trenat kokë më kokë / 150 të plagosur në Barcelonë, pasagjerët të gjakosur
07/12 14:25
Top Channel/ “Grushtshteti” në Gjermani, arrestohen 25 komplotistë: “Donin të rrëzonin qeverinë”!
07/12 12:10
Top News – Grusht shteti në Gjermani…! Arrestohen 25 ‘puçista’, mes tyre princi i vetëshpallur
07/12 12:06