Top News- Ish-agjenti i CIA për Shqipërinë/Zbulon arsyen e shtabit ushtarak amerikan
18/01/2022 17:59

Ish-agjenti i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, Ray McGovern ka deklaruar në një intervistë se ngritja e një shtabi pararojë nga Komanda Amerikane e Operacioneve Speciale në Europë (SOCEUR) në Shqipëri do të bëhet për të kontrolluar Kinën. Duke folur për ‘Dinamicaglobal’, agjenti thotë se njësia e forcave speciale amerikane në vendin ballkanik ka si objektiv kryesor ndalimin e çdo forme afrimi mes Tiranës dhe Pekinit, duke e kthyer Shqipërinë në një satelit të thjeshtë rajonal të interesit të Uashingtonit. Në intervistën e tij, McGovern është shprehur se objektivi i ngritjes së këtij shtabi pararojë është minimizimi i ndikimit kinez në rajon me pak ose aspak interes real nga ana e Uashingtonit për garantimin e stabilitetit dhe paqes për Ballkanin, sic edhe u deklarua.

Top News- Shansi i fundit për konsensus!/ Çfarë do të ndodhë në konferencën e kryetarëve?!
24/05 12:02
Top News – Komisariatet kthehen në skena krimi /Kaos në Tiranë, shkrepen dy armë shteti në pak orë
24/05 11:48
Top Channel/ Mbërrin kupa e finales së UEFA Conference Ligue, ekspozohet në sheshin “Skënderbej”
24/05 11:39
Top Channel/ Mbërrin kupa e finales së UEFA Conference Ligue, ekspozohet në sheshin “Skënderbej”
24/05 11:34
Top News – Përkrahësi i ISIS fshihej në Kukës/Thirrje për akte terroriste, arrestohet 56 vjeçari
24/05 10:36
Edicioni Informativ, Ora 09:00 / Ngjarjet kryesore nga vendi, rajoni dhe bota | Top News
24/05 10:35
Top Channel/ Finalja e UEFA-s, mbërrijnë në portin e Durrësit tifozët e Romës
24/05 09:36
Top News- Ekzekutohet polici brenda komisariatit/ Zbulohet autori, koleg prej vitesh me viktimën
23/05 22:52
Top Chanenl/ Polici vret kolegun me armë, ngjarja e rëndë në komisariatin nr.3
23/05 22:48
Top News- Vizë false kundrejt pagesës/ GJKKO dënon anëtarët e grupit të strukturuar
23/05 22:48
Top Channel/ Kopshti zoologjik bëhet gati/ Do përurohet më 1 qershor në festën e fëmijëve
23/05 20:02
Top Channel/ Sherri për Butrintin/ Debate të forta në Parlament për ligjin e menaxhimit
23/05 19:59
Top Channel/ Turistët e finales/Hollandezët kanë ardhur të parët. Po qëndrojnë në hotelet e Durrësit
23/05 19:54
Top Channel/ Finalja e Tiranës/ Bashkia është përgatitur për ta kthyer në një ditë feste
23/05 19:54
Top News-Të rrezikshmit, RENEA blindon Elbasanin/Kërkohen të akuzuarit e operacionit ‘Plumbi i artë’
23/05 19:52
Top Channel/ Dendias: Heqim ligjin e luftës, diskutim për minoritetin dhe pensionet e emigrantëve
23/05 19:43
Top Channel/ Çela,fantazma e një vrasësi/ Kush është njeriu që porosiste e kryente vrasjet e bandave
23/05 19:40
Top Channel/ Berisha, heshtja qe flet/ Asnjë urim nga ndërkombëtarët për rizgjedhjen në krye të PD
23/05 19:39
Top Channel/ Policia e Shtetit: 82 patenta të pezulluara vetëm të dielën
23/05 19:25
Top News- Fyerje dhe fjalor banal në Kuvend!/ Berisha akuzon Spiropalin, pas tij dhe Paloka
23/05 16:29