Top News/Irani shpall pesë ditë zi për Presidentin/’Vdiq si martir, puna vazhdon!’ Zgjidhen pasuesit
20/05/2024 14:50

Lideri suprem i Iranit Ayatollahu Ali Khamenei ka shpallur pesë ditë zie pas vdekjes së presidentit të vendit, Ebrahim Raisi. Raisi humbi jetën në një aksident me helikopter në një zonë malore të Iranit veriperëndimor, së bashku me ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian. Media shtetërore konfirmoi se ata u vranë pasi helikopteri me të cilin po udhëtonin u rrëzua të dielën. Ajatollahu Khamenei tha se ai i ofroi ngushëllimet e tij "popullit të dashur të Iranit". Raisi, 63 vjeç, ishte cilësuar si pasardhës i mundshëm i liderit suprem. Nënkryetari Mohammad Mokhber është emëruar për të marrë detyrat e përkohshme pas vdekjes së presidentit. Mokhber do të punojë me krerët e legjislaturës dhe gjyqësorit të Iranit për t'u përgatitur për zgjedhjet presidenciale brenda 50 ditëve, një periudhë kohore e përcaktuar në kushtetutën e Iranit për zëvendësimin e një presidenti që vdes në detyrë. Kabineti i Iranit ka emëruar gjithashtu zëvendësministrin e Jashtëm Ali Bagheri Kani si ushtrues detyre të ministrit të jashtëm. Fillimisht u raportua se helikopteri që transportonte Presidentin dhe shoqëruesit e tij kishte bërë një ulje të vështirë në kushte mjegulle. Zona ku ra helikopteri është afër kufirit me Azerbajxhanin, ku Raisi kishte takuar Presidentin Ilham Aliyev. Të hënën, Gjysmëhëna e Kuqe iraniane konfirmoi se trupat e presidentit dhe të tjerëve që vdiqën në aksident ishin gjetur dhe operacionet e kërkimit kishin përfunduar.

Top News/ Mbështetja për Ukrainën. Jo të gjithë firmosin deklaratën e integritetit territorial
16/06 21:04
Top Channel/ Antibiotikët nuk po funksionojnë/ OBSH jep alarmin për rrezikun
16/06 19:55
Top Channel/ Francë, mijëra protestues kundër të djathtës ekstreme përpara zgjedhjeve parlamentare
16/06 15:35
Top Channel/ Samiti i paqes, Zelensky: Do t’i paraqesim Moskës propozimin për përfundimin e luftës
16/06 15:34
Top Channel/ Samiti i Paqes, shpresë për pajtim për të dënuar pushtimin e Ukrainës nga Rusia
16/06 15:24
Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53