Top News – Inflacioni në qiell në Eurozonë / Arrin në 10 për qind, më i larti që nga dalja e Euros
30/09/2022 14:30

Inflacioni në Eurozonë ka arritur në 10 për qind në muajin shtator, njëherësh shifra më e lartë prej daljes së euros në treg. Kështu ka thënë të premten Agjencia e Bashkimit Evropian për Statistika – Eurostat. Sipas saj, inflacioni këtë muaj është rritur për dallim nga 9.1 për qind sa ka qenë në gusht. Rritja e çmimeve të energjisë, të ushqimit dhe atyre në sektorin industrial, është thënë të kenë ndikuar në këtë rritje. Inflacioni në Estoni ka rënë në muajin shtator në 24.2 për qind, për dallim nga 25.2 për qind sa ka qenë në gusht. Megjithatë, shkalla e inflacionit në këtë shtet është më e larta në Eurozonë. Lituania, Letonia dhe Holanda janë shtetet tjera me inflacionin më të lartë në Eurozonë me 22.5 për qind, 22.4 për qind, dhe 17.1 për qind, respektivisht. Franca ka raportuar shkallën më të lartë të inflacionit në 6.2 për qind. Gjermanisë – ekonomisë më të madhe në BE - i është rritur inflacioni në 10 për qind. Rritja e kërkesës për produkte dhe shërbime tjera, pas heqjes së masave kufizuese për luftim të pandemisë së koronavirusit dhe lufta e Rusisë në Ukrainë, besohet se janë dy shkaqet kyçe që kanë ndikuar në rritje të inflacionit në shumë vende të botës. Disa organizata botërore kanë paralajmëruar se bota mund të përballet recesion global më 2023. Recesioni përshkruhet si tkurrje e ciklit të bizneset, dhe për pasojë ka rënie të përgjithshme të aktivitetit ekonomik.

Top News – SHBA kërcënon Erdogan për Sirinë/ Turqia të ndalë operacionet ushtarake
01/12 17:12
Top News – Sa e vështirë të jesh djali i një xhihadisti/Omar Bin Laden ëndërron të jetojë në Britani
01/12 16:37
Top News – Nju Jorku e Singapori në krye / Ja qytetet më të shtrenjta në botë për 2022
01/12 16:24
Top News – Shurupi i kolles që vret…/ Indonezi, të paktën 199 viktima, tërhiqet produkti
01/12 16:10
Top News – Shurupi i kollës vret fëmijë / Indonezi, të paktën 199 viktima, tërhiqet produkti
01/12 15:55
Top News – Zarf bombë në kryeministri/ Kërcënohen kryeministri spanjoll e ministri i mbrojtjes
01/12 15:29
Top News – Ariu që hëngri 35 kg kokainë / Historia e pabesueshme, droga ra nga një avion
01/12 15:26
Top Channel/ Shakira dhe Pique përballen në gjykatë, ndahen pas 11 vite martesë
01/12 15:19
Top Channel/ Tempulli tajlandez mbetet bosh, murgjit ‘pozitivë’ për drogë
01/12 15:14
Top Channel/ Zelensky sfidon Musk: Hajde në Ukrainë, dhe pastaj na ‘mëso’ si i jepet fund luftës
01/12 15:02
Top News – 2023 vjen me shifra alarmante / OKB: 339 mln njerëz, në nevojë për ndihmë humanitare
01/12 15:01
Top Chanel/ Gjermanët po kursejnë, çmimet e larta po iu ‘gërryejnë’ financat
01/12 14:54
Top News – 6 të vrarë në atentate brenda ditës/ Tronditet Kolumbia, ja çfarë ndodhi
01/12 14:16
Top News – Shfaroset plantacioni i kanabisit / Arrestohet ‘Leli’, shqiptari bos i drogës në Spanjë
01/12 13:36
Top News – Shpërthim në ambasadën ukrainase në Spanjë/ Pako-bombë në kompaninë e prodhimit të armëve
01/12 13:26
Top News – Rusia po forcohet në jug të Ukrainës / Ushtria e Kievit: Po sulmojnë ashpër në lindje
01/12 13:25
Top News – Legjenda e futbollit në spital / 82 vjeçari Pele, kemioterapia nuk po funksionon…
01/12 12:21
Top Channel/ Rrëshqitje masive dheu në autostradën në Brazil, 2 viktima e dhjetra të zhdukur
01/12 12:19
Top Channel/ Qytetet më të shtrenjta në botë për 2022: Nju Jorku dhe Singapori
01/12 12:09
Top Channel/ “Bëni Rusinë të paguajë”: BE-ja hap para për konfiskimin e aseteve ruse
01/12 12:08