Top News – Humbi gruan në Tragjedinë e Gërdecit / Mustafa Laçi fiton dëmshpërblim në Strasburg
19/10/2021 18:39

Mustafa Laçi, punëtor i fabrikës famëkeqe të demontimit të armëve në Gërdec, ka fituar përballjen me shtetin shqiptar në Gjykatën e Strasburgut. Burokracitë dhe zvarritjet e gjykatave shqiptare, kanë bërë që ai ta dërgojë çështjen në Strasburg dhe të shpallet fitues. Mustafa Laçi humbi bashkëshorten në këtë tragjedi dhe kërkoi të drejtën nga shteti shqiptar, por mungesa e një pulle të postës në dokumentet e tij, bëri që dosja të zvarritej dhe ai të mos merrte drejtësi. Gjykata e Strasburgut ka vlerësuar se në këtë rast atij i janë shkelur të drejtat. Shteti shqiptar duhet t’i paguajë Mustafa Laçit 7,500 për vonesat, si dhe 3,000 euro për kostot e gjyqit. “Kërkuesi, Mustafa Laçi, është një shtetas shqiptar i lindur në vitin 1968 dhe jeton në Kavaje, Shqipëri. Rasti ka të bëjë me dështimin e vazhdueshëm të gjykatave vendase për të shqyrtuar të drejtën e aplikantit për përjashtim nga pagesa e pullës. Në pritje të një ekzaminimi të tillë, një kërkesë për kompensim të paraqitur nga ai në të njëjtën kohë me 70 persona të tjerë për humbjen e jetës së anëtarëve të familjes në një shpërthim në një objekt të çmontimit të municioneve, dosja është transferuar nga autoritetet në kompanitë private, por ende nuk është marrë parasysh. Duke u mbështetur në Nenin 6 e Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, ankuesi ankohet se dështimi i gjykatave vendase për të shqyrtuar bazueshmërinë e kërkesës së tij për shkak të pamundësisë së tij për të paguar tarifën e pullës së postës, përbënte një kufizim të pajustifikuar të tij te e drejta e qasjes në gjykatë. dëme jomonetare: 7,500 euro (EUR) shpenzimet: 3,000 euro”, thuhet në vendimin e Gjykatës së Strasburgut. Bashkëshortja e Mustafa Laçit, Nafije Laçi, është një nga 26 viktimat që humbën jetën në shpërthimin e fabrikës së demontimit të municioneve në Gërdec në 15 marsin e vitit 2008.

Top Channel/ Fier, dyshohet se vodhën naftë bruto, shoqërohen në polici shoferët e autoboteve
08/12 09:54
Top News-‘Unë vetëm ujisja kanabisin’ / Çfarë tha në gjykatën angleze i riu shqiptar
07/12 21:35
Top Channel/ Dritat shumëngjyrëshe ‘pushtojnë’ Burrelin/ Nisin përgatitjet për Vitin e Ri
07/12 21:29
Top Channel/ Zjarr në katin e parë të një pallati në Tiranë, shpëton për fat 39-vjeçarja
07/12 21:11
TopNews-Gjyqtari italian që i shpëtoi atentatit/Flet për shqiptarin misterioz ekspert i eksplozivëve
07/12 21:07
Top News-Nga Toto Riina te mafia e sotme / Rrëfimi i rrallë i gjyqtarit Italian
07/12 20:50
Top News- Shqipëria, gati trupa në Ukrainë / Praglufta, me SHBA bashkohet edhe Kosova
07/12 20:21
Top Channel/ Rindërtohet kulla e kalasë/ Durrës, u dëmtua nga tërmeti
07/12 19:55
Top Channel/ 12 vjeçari i “arrestuar” 67 herë/ Të mitur përfshihen në vjedhje për të blerë drogë
07/12 19:50
Top Channel/ Protestë kundër plehrave në Përmet/Banorët e Piskovës zënë rrugën: Mos na i sillni afër
07/12 19:48
Top Channel/ Omicron mund të ketë mbërritur/ Pritet ende konfirmimi nga laboratori i Berlinit
07/12 19:40
Top Channel/ “PD është gati për zgjedhje”/ Numri dy i PD fajëson Metën për zgjedhjet e 2019
07/12 19:36
Top Channel/ Meta del kundër Kushtetueses/ Vendimi i gjykatës konsiderohet shkelje e rëndë
07/12 19:31
Top News- Zgjedhjet, akuza për Kushtetuesen / Presidenca, argumentet pse nuk është dakord
07/12 19:00
Top Channel/ Yuri Kim: Restaurimi i murit antik në Durrës, pasuri e jashtëzakonshme për vendin
07/12 18:35
Top News-Ligji për kriptomonedhat / Shqipëria ka firmosur, por tregu ende mister
07/12 17:54
Top News-Masa shtesë për festat e fundvitit!/Ende nuk ka një vendim nga Komiteti Teknik
07/12 17:53
Top Channel/ Lokalet e 2019-ës, këshilltari i presidentit:‘Shkelje e rëndë’ vendimi i Kushtetueses
07/12 17:40
Top News-39 mijë euro të fshehura në kufi/Të riut i sekuestrohet pajisja e kriptomonedhave
07/12 17:24
Top News- ‘Sekretet’ e dosjes së Berishës/ Deputetja Grida Duma jep detaje në Breaking
07/12 17:15