Top News/ Humbën jetën në gurore e minierë/ Aksidentet në Vlorë e Bulqizë, në pranga administratorët
22/05/2024 10:47

Administratori i minierës së kromit në fshatin Thekën në Martanesh Gentjan Peshku, ku humbi jetën një minator të martën e 21 majit, ka rënë në prangat e policisë. Nga hetimet ka rezutuar se masivi i gurëve është shembur për shkak të shkeljes së rregullave të mbrojtjes në punë. Nga ky aksident humbi jetën shtetasi me iniciale A.P 29 vjeç, ndërsa u demtua rëndë një tjetër, i cili është në spital nën kujdesin e mjekëve. Të dy ishin me detyrë vagonistë në këtë minierë. Prokuroria e Dibrës ka nisur hetime tpër administratorin Gentjan Peshku për kryerjen e veprës penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë”. Ndërkohë pas një tjetër viktime në vendin e punës, këtë herë në qytetin e Vlorës, është arrestuar drejtuesi teknik i gurores në fshatin Brataj. Në pranga është vënë Erald Breganaku, për shkak të shkeles së rregullave të mbrojtjes në punë, pasi dyshohet se nuk ka marrë masat për zbatimin e këtyre rregullave në këtë gurore. Punëtori Jurgen Veshi 24 vjeç, humbi jetën pas dëmtimeve që mori nga gurët, në kohën kur po punonte me skrep.

Top Channel/ Një bandë sulmon autoritetet greke, tre policë të plagosur! Nëntë persona të arrestuar
14/06 14:04
Top Channel/ Zbulohet kërcënim i ri i frikshëm për fertilitetin mashkullor, prek më shumë të rinjtë
14/06 14:02
Top Channel/ Molotov, flakë e fishekzjarre,deputetët e PD përplasen me Policinë te Bashkia e Tiranës
14/06 13:56
Top News/ 800 mijë turistë vizituan zonat e mbrojtura, Rama shpërndan videon nga parku natyror
14/06 13:27
Top News/ Aksidentohen turistët francezë/ Furgoni përplaset me autokombajnën në Lushnje
14/06 13:15
Top Channel/ 7 turistë francezë përfundojnë në spitali! Furgoni përplaset me autokombajnën
14/06 13:09
Top News/ Mbahet seanca për Belerin/ Kryebashkiaku i Himarës shfaqet pas hekurave në gjykatë
14/06 13:03
Top Channel/ “Na konkurron gruri i Serbisë”! Nis korrja e drithit, fermerët ankohen për çmimin
14/06 12:51
Top News/ Protestuesit përplasen me policinë/ Hidhet molotov, shpërthejnë në flakë gomat
14/06 12:48
Top Channel/ Rriten temperaturat, parashikimi për fundjavën dhe muajin qershor
14/06 12:48
Top Channel/ Opozita në protestën e 12, protestuesit tentojnë të çajnë kordonin policor
14/06 12:46
Top Channel/ Nis Komisioni Antikorrupsion. Bojkoton opozita, mazhoranca shtrin dorën e bashkëpunimit
14/06 12:46
Top Channel/ Mitsotakis zëvendëson ministrat, pas rezultateve të dobëta në zgjedhjet e PE
14/06 12:45
Top Channel/ Apeli vendos fatin e Belerit. Eurodeputeti i Greqisë në burg për shitblerje votash
14/06 12:44
Top News/ Fluksi gjatë sezonit turistik/ Kufizohet lëvizja në rrugë e kamionëve
14/06 12:41
Top Channel/Ndotet liqeni i Komanit! Pamja më e keqe për pushues e turistët që zgjedhin ta vizitojnë
14/06 12:28
Top News/ Protestuesit përplasen me policinë/ Hidhet molotov, shpërthejnë në flakë gomat
14/06 12:27
Top Channel/ Mes flakëve duke vënë veten në rrezik të moshuarit qëllojnë me vezë para bashkisë
14/06 12:27
Top Channel/ Zonat e mbrojtura, 800 mijë vizitorë. Rama ndan pamje nga parku Korab-Koritnik
14/06 12:26
Top Channel/ Mes zjarrit dhe tymit, protestuesit para Bashkisë së Tiranës përqafohen dhe puthen
14/06 12:13