Top News – Horror në Francë, plagosen 4 fëmijë/Autori, azilkërkues nga Siria, i gjithë vendi në shok
08/06/2023 15:40

Një person i armatosur sulmoi me thikë një grup fëmijësh, që po luanin pranë një liqeni në Alpet franceze të enjten, duke lënë katër fëmijë dhe një të rritur të plagosur. I dyshuari u arrestua në vendin e ngjarjes në qytezën Annecy pas sulmit të kryer rreh orës 9:45. Një burim nga Policia franceze i tha agjencisë së lajmeve AFP se i dyshuari u kishte thënë policëve se ai ishte një azilkërkues sirian. Ministri i Brendshëm, Gerald Demanin, tha se i dyshuari ishte i arrestuar “falë reagimin të shpejtë të forcave të sigurisë”. Dy prej fëmijëve – që besohet se janë trevjeçarë – dhe i rrituri janë në gjendje kritike dhe po luftojnë për jetën në spital, tha një burim nga institucionet e sigurisë për AFP. Zyrtarët lokalë kishin raportuar më parë se gjashtë fëmijë dhe një i rritur kishin mbetur të lënduar. Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, e dënoi krimin dhe tha se e gjithë Franca është e shokuar.

Top News – A po mbaron koha e Zelenskit…? Presidenti përballë sfidës, kush mund ta zëvendësojë
26/09 15:12
Top Channel/ BE-ja kërkon “kokat” e sulmuesve, Vucic: Le të vijë KFOR-i në kufi!
26/09 15:04
Top Channel/ Serbia shpall ditë zie për sulmuesit: “Po vuanin terrorin e Kurtit”!
26/09 15:03
Top News – Polonia ‘mbyll’ kufirin me Sllovakinë / Shton kontrollet për shkak të emigrantëve
26/09 14:54
Top News – Trump pozon me armë…/ ’Dua të blej një Glock’, shpërthejnë polemikat
26/09 14:53
Top Channel/ Lamtumirë Giorgio Napolitano! Në funeralin shtetëror edhe Presidenti Begaj
26/09 14:45
Top News – Lufta mbërrin shumë pranë NATO-s / Rusia sulmon zonën kufitare mes Ukrainës e Rumanisë
26/09 14:27
Top News-Një ushtarak shqiptar në kartelin ballkanik/Hetimet spanjolle për 1.7 tonë kokainë të kapur
26/09 13:44
Top Channel/ Polonia i shton kontrollet kufitare me Sllovakinë, për shkak të emigrantëve
26/09 12:55
Top Channel/ Shifra rekord nga turizmi, Kroacia përballet dhe me anën tjetër të medaljes!
26/09 12:10
Top Channel/ Gjermania “tradhëton” Prishtinën: Të gjejë zgjidhjen për zbatimin e marrëveshjes!
26/09 11:52
Top News – Vritet admirali i Putinit, komandant i flotës ruse në Detin e Zi, Moska: ‘No coment’
26/09 11:17
Top News – F35-at e Italisë kundër MiG-ëve rusë / Përballje në 12 mijë m lartësi, dëbohen mbi Poloni
26/09 11:17
Top News – Breshëri dronësh mbi Ukrainë / Rrëzohen 26 kamikazë, goditen portet në Danub
26/09 11:05
Top News – Shpërthen depoja e karburantit… / Vriten 20 persona, 300 të lënduar në spital
26/09 10:58
Top News – “Die Welt”: Lajçak duhej shkarkuar për dështimin në Kosovë, Perëndimi përkëdhel Serbinë
26/09 08:30
Top News – Takim me Biden, Bushati nis misionin diplomatik në SHBA: Sjellim më afër dy popujt
25/09 22:59
Top News – Fermë kanabisi me vlerë 88 mijë paund / Dënohen me burg 3 shqiptarët në Angli
25/09 22:41
Top News – Orban i prerë me Ukrainën: Respektoni minoritetin hungarez që t’u mbështesim
25/09 21:12
Top News – Arratisje si nëpër filma në Itali / Shqiptari ikën nga burgu, ndihmohet nga një dron
25/09 21:11