Top News – Heronjtë na duhen të gjallë! / Evakuohen luftëtarët ukrainas nga Mariupoli
17/05/2022 12:08

Ushtria ukrainase ka thënë të martën se është duke punuar për të evakuuar të gjitha trupat ushtarake që kanë mbetur në fabrikën Azovstal në Mariupol. Kjo nënkupton se Rusia merr kontrollin e qytetit pas disa muajsh bombardime. Evakuimi i qindra luftëtarëve, disa edhe të plagosur, mund të shënojë fundin e betejës më të gjatë dhe më të përgjakshme në luftën në Ukrainë dhe mund të konsiderohet si humbje për këtë shtet. Qyteti i Mariupolit është shkatërruar pas pushtimit rus dhe Ukraina ka thënë se dhjetëra mijëra njerëz janë vrarë në të. Ndonëse pjesa tjetër e Mariupolit veçse ka qenë nën kontrollin rus, qindra ukrainas dhe civilë kanë qenë të bllokuar në brendësi të fabrikës së çelikut, Azovstal. Civilët që kanë qenë në ato ambiente, janë evakuuar ditëve të fundit dhe më shumë se 260 trupa janë larguar nga fabrika për të kaluar në zonat e kontrolluara nga forcat ruse në orët e vona të së hënës.

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26