Top News – Gropa të frikshme në tokë/ Turqi, të gjera sa për të gllabëruar një autobus
22/04/2021 13:56

Gropa të mëdha në tokë, të gjera mjaftueshëm sa për të gëlltitur një autobus, kanë mbushur tokat bujqësore në turqi, të goditura nga thatësira, duke shqetësuar fermerët pasi ato po përhapen dhe po shfaqen edhe pranë shtëpive të banimit. “Situata e shkaktuar nga thatësira po përkeqësohet gjithnjë e më shumë”, thotë një fermer, i cili mbjell patate. 57 vjecari ka parë gropa të stërmëdha në tokë të hapen në 10-15 vitet e shkuara pasi mbishfrytëzimi i ujit të tokës për vaditje po jep rezultate. Duke u thelluar në tokë, gropat shfaqen kur zbrazëtirat nëntokë të krijuara nga thatësira nuk munden më të mbajnë peshën e shtresës së sipërme të tokës. Kjo i ka vënë fermerët në vështirësi. Përpjekjet për të siguruar ujë me mjete të tjera janë më të kushtueshme, cka ndikon në të ardhurat e fermerëve. Por mbështetja e vazhdueshme tek uji nëntokësor nuk do të bëjë tjetër vecse do të përkeqësojë problemin. Ekspertët kanë numëruar rreth 600 gropa të tilla në pllajën e Konias, afro dy herë më shumë nga ato të numëruara një vit më parë. Ekspertët kërkojnë tani që qeveria të ndërhyjë dhe të bëjë më shumë për të ndihmuar në përballimin e thatësirës së madhe në një kohë kur sipas tyre, nuk ka politika të mira për menaxhimin e rezervave të ujit në vend.

Top News – 11 persona kërcënojnë presidentin/ Arrestohen nga policia, mes tyre një shqiptar
12/05 21:24
Top News – Del raporti amerikan për Shqipërinë/ Çfarë është bërë gabim me liritë fetare
12/05 21:23
Top Channel/ Ushtria e Izraelit qëllon me artileri kundër qytetit të Gaza – Pa koment
12/05 21:21
Top Channel/ Gjykata ruse lë në paraburgim vrasësin e 8 nxënësve e një mësuesi në shkollën e Kazan
12/05 21:21
Top Channel/ Sulmet ajrore të Izraelit godasin ndërtesën në qytetin e Gaza – Pa koment
12/05 21:20
Top Channel/ Filipine, roja bregdetare kthen prapa anijet kineze në ujërat e kontestuara – Pa koment
12/05 21:20
Top Channel/ Turma të mëdha mblidhen në Bangladesh në përgatitje të festës së Bajramit – Pa koment
12/05 21:19
Top Channel/ Meksikanët kërkojnë drejtësi për vrasjen e tre vëllezërve, të rrëmbyer nga bandat
12/05 21:19
Top News – Dokumenti që nxjerr blof BE/ Zhgënjimi i integrimit për vendet e ballkanit
12/05 19:27
Top News – Pastrim parash me Kriptomonedha/ 11 të arrestuar në evropë për ‘paratë dixhitale’
12/05 19:23
Top News – Rregullat reja për në Gjermani/ Si duhet të veprojnë ata që janë vaksinuar
12/05 19:22
Top News – Fëmijët të tmerruar/ Izrael: Gaza, banorët përgatiten për luftë
12/05 19:21
Top News – Humbi unazën e martesës në det/ ’E gjen’ tek një peshk në një ishull në paqësor
12/05 18:06
Top News – Lufta e tretë botërore…/ Ish ushtaraku Britanik-covidi, ‘arma perfekte’
12/05 18:05
Top News – Roveri Perseverance/ Gati të zbulojë sekretet e marsit
12/05 18:05
Top News- Capri bëhet ‘Covid-free’/ Vaksinohet popullata, ishulli idilik pret vizitorët
12/05 18:05
Top News- Erdogan ‘skërmit’ dhëmbët/ Takon putin-‘OKB t’i tregojë vendin Izraelit’
12/05 18:04
Top News – ’Po bie shi minjsh’/ Pamjet horror, Australia nën pushtimin e brejtësve
12/05 18:04
Top News – Dua Lipa na bën krenarë/ Riumfon në ‘Brit Awards’, rrëmben dy çmime
12/05 17:00
Top News – Nëntë-njakët e rekordit/ Kalojnë me sukses javën e parë të jetës…
12/05 16:37