Top News/ Greqia kërkon lirimin e Belerit: Duhet të betohet në Parlamentin Evropian
25/06/2024 21:25

Vendimi I gjykatës së Apelit për të lënë në fuqi dënimin e Fredi Belerit, ka rikthyer përplasjet mes Athinës dhe Tiranës zyrtare. Përmes një njoftimi, ministria e jashtme greke shprehu rezerva për gjykimin me argumentin se kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë iu shkel e drejta e prezumimit të pafajësisë. Po ashtu mënyra se si u paraqitën provat dhe heqja e të drejtës për të bërë betimin kanë sjellë pakënaqësi në radhët e Greqisë. “Vendimi i sotëm i Gjykatës së Apelit Tiranë vjen të vërtetojë këto shqetësimeve për nivelin e shtetit ligjor dhe mbrojtjen e minoriteteve në Shqipëri. Z. Beleris sot nuk është vetëm kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës. Ai është gjithashtu anëtar i zgjedhur i Parlamentit Evropian. Është, pra, një detyrim i autoriteteve shqiptare që të marrin të gjitha masat e nevojshme për t'i dhënë mundësinë atij të marrë pjesë në punimet e Parlamentit Evropian, duke filluar nga seanca e parë e gjithë deputetëve , në muajin e ardhshëm, në korrik.”, thuhet në deklaratën e ministrisë së Jashtme greke. Ndërkohë vetë Beleri e cilësoi sit ë pritshëm vendimin e gjykatës ndërsa e quajti atë si një puç të planifikuar ndaj tij nga kryeministri Edi Rama.

Top Channel/ Mitsotakis fshin Edi Ramën nga fotoja në NATO. Rastësi apo hakmarrje për Belerin
13/07 23:37
Top News/ Lojërat Olimpike Paris 2024/ Veliaj pret dy mundësit e Tiranës
13/07 21:23
Top News/ S’u betua në Himarë, do betohet në Strasburg/ Beleri, pesë ditë liri si eurodeputet
12/07 20:41
Top News/ Betimi i Belerit në PE/ Shqyrtohet kërkesa për t’i dhene leje
12/07 18:43
Top Channel/ “U drodh nga themelet narko-kracia e Edi Ramës”, Berisha flet pas protestës
12/07 18:29
Top News/ Qeveri teknike për zgjedhje / Ilir Meta: Të organizohemi në të gjitha drejtimet
12/07 15:20
Top Channel/ “Qeveria teknike” përçan opozitën, Meta e sheh zgjidhje, Shehi: Eksperiment i dështuar
12/07 15:08
Top Channel/ Kryetari i bashkisë së Tiranës komenton protestën e Opozitës, Veliaj: Dogjën flamurin
12/07 15:03
Top Channel/ Protesta e opozitës përpara kryeministrisë, Meta: Paralajmërimi serioz…
12/07 14:23
Top News/ Protestuesit mblidhen në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, kërkojnë lirimin e Berishës
11/07 21:08
Top News/ I ati në “arrest shtëpie”, Shkëlzen Berisha i bashkohet protestës së opozitës
11/07 21:07
Top News/ Ilir Meta krah Nokës e Bardhit në protestën e opozitës për qeveri teknike
11/07 21:07
Top News/ Mblidhen protestuesit e PD për protestën, me pankarta në duar para selisë
11/07 20:04
Top Channel/ Protesta e opozitës Mbahet në orën 20.00 tubimi para Kryeministrisë
11/07 19:56
Top Channel/ Masat e sigurisë! Bllokohen disa rrugë, policia bën thirrje për të shmangur incidentet
11/07 19:43
Top News/ Profili i kandidatit të PS/ Vangjel Tavo, politikani veteran i minoritetit
11/07 16:40
Top News/ Anëtar i Federatës Panepirote në SHBA/ Kandidat i opozitës për kryetar në Himarë
11/07 16:01
Top Channel/ Rama krah Biden e Stoltenberg. Samiti NATO-s: Angazhim për sigurinë kolektive të paqes
11/07 15:07
Top Channel/ SPAK shtyn hetimet për Berishën. Dosja “Partizani”, afatet zgjaten deri në tetor
11/07 14:56
Top Channel/ “Lejoni SPAK të bëjë punën e vet”/Mesazhi i ambasadorit të BE për Reformën Zgjedhore
11/07 13:01