Top News – Grenell për liberalizimin/ Mirëpret letrën e eurodeputetëve
30/06/2020 20:03

I dërguari i Shtëpisë së Bardhë për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, e ka mirëpritur letrën, përmes së cilës disa deputetë të Parlamentit Europian kanë kërkuar nga kancelarja gjermane, Angela Merkel, të vendosë në axhendë të Këshillit Europian çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën."Më në fund. Ky është një lajm i mirëpritur edhe nëse ka si qëllim vetëm disa biznese. Përqendrimi i SHBA-së në normalizimin ekonomik ka motivuar evropianët të ndërmarrin veprime. Ne jemi të lumtur t'i shohim ata duke marrë udhëheqjen", ka shkruar Grenell në rrjetin social Twitter.Gjermania pritet të marrë udhëheqjen e Këshillit Europian që nga 1 korriku.Deputetët kanë thënë në letrën dërguar Merkelit se Kosova i ka përmbushur kriteret e kërkuara dhe tani i takon BE-së që të përmbushe pjesën e saj të detyrimit.Kjo nuk është hera e parë që Grenell flet për nevojën e liberalizimit të vizave për Kosovën nga ana e Bashkimit uropian. Në 20 qershor ai gjatë një shkëmbimi të mesazheve në Twitter me raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon pati kërkuar që ajo të mos e kritikojë administratën amerikane për çdo gjë, por të pwrqwndrohet në liberalizimin e vizave. Autoritetet në Kosovë thonw se kanë plotësuar të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave dhe presin që edhe BE-ja tani të mbajë fjalën dhe të liberalizojë vizat për qytetarët e Kosovës.

Pogradec/ Tre persona në pranga, sekuestrohen 14 kg hashash
04/07 20:13
Studentja që qëndis çantat/ 25 vjecarja nga Tirana ka tërhequr edhe vëmendjen e stilistit të famshëm
04/07 19:50
Për 3 orë nga Morina në Vlorë/ Rruga e re Milot-Fier, tunele dhe ura
04/07 19:49
Me çantë shpine shëtit botën/ Argjentinasi që bën punë vullnetare në Orikum
04/07 19:45
Dëshmia për abuzimin e nxënëses/ Ish drejtoresha e zyrës arsimore në Kamëz: Ministrja u vu në dijeni për rastin e parë
04/07 19:39
Sekti fetar i rekrutoi që në Përmet/ Kunati i Zhanetës rrëfen përpjekjet për t’i nxjerrë nga shtëpia
04/07 19:36
Top News – Aplikimet nga 29 korriku/ Universitetet, si bëhet regjistrimi
04/07 18:30
Top News – Masat anti covid/ Task forca dyfishon kontrollet
04/07 18:29
Top News – Sondazh i Gazeta Shqip/ 78% pro mbylljes se sekteve fetare
04/07 16:22
Rrëfimi i kunati i Zhaneta Josifit
04/07 16:16
Top News – Veliaj uron maturantet/ zhvilloni demokracine, aktivizohuni
04/07 16:09
Top News – Në pranga dy efektive/ Rryshfet seksual për lirim makinë
04/07 16:05
Top News – Rregullat qe do zbatohen/ Të hënën nis edhe transporti urban
04/07 16:02
Top News – Ambasadori SHBA/ Mbetemi në krah të Kosovës!
04/07 15:57
Shqipëria, destinacion i vetëm/ Pandemia ndryshoi pushimet e verës për shqiptarët e Kosovës
04/07 15:44
Siguria në plazhe/ Vrojtuesit: Kujdes më fëmijët dhe moshën e tretë
04/07 15:41
Karnavalet në Korçë/ Festa ndryshe për shkak të pandemisë
04/07 15:38
Gjurmë shqiptare/ Vrasjet e tmerrshme në kufirin shqiptar
04/07 15:32
Apeli i Bashës për Covid-19: Qeveria është dorëzuar, situata është e rëndë. Mbroni veten nga virusi!
04/07 15:14
Top News – Pandemia në Rajon/ Maqedonia nuk i mbyll kufijtë!
04/07 15:11