Top News – Gjykata kushtetuese/ Kim falenderime Metës e Ruçit
24/09/2020 18:21

Disa orë pasi presidenti Ilir Meta rishpalli thirrjen për plotësimin e vakancës që ka krijuar në Gjykatën Kushtetuese besnik Imeraj, ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim reagoi duke falenderuar si kreun e shtetit, ashtu edhe kryetarine parlamentit, Gramoz Ruci për apelin e bërë, si hap që I shërben ngritjes së shpejtë të këtij institucioni. Në mesazhin e saj, shefja e misionit diplomatic të SHBA0së në Tiranë thekson rëndësinë e avansimit të reformës në drejtësi. “ Faleminderit Presidentit Ilir Meta dhe Kryetarit Gramoz Ruci për rihapjen e shpejtë të thirrjes për kandidatë për Gjykatën Kushtetues. Shpresojmë që juristët e Shqipërisë t’i përgjigjen kësaj thirrjeje të rëndësishme për t’i shërbyer vendit të tyre. Le të vazhdojmë të ecim përpara për të dhënë Drejtësi”, shkruan ambasadorja. 6 ditë më parë, Kim I kishte lëshuar nëj apel si presidentit meta ashtue dhe rkeut të parlamentit për bashkëpunim lidhur me ngritjen e gjykatës Kushtetuese brenda fundit të vitit, ku theksonte se “duke marrë parasysh opinionin e Komisionit të Venecias, këta dy udhëheqës duhet të punojnë urgjentisht me institucionet përkatëse për ta realizuar këtë brenda 2020-tës.

Top News – 4 humbje jete në 24 orë/ 302 raste të reja të infektuar
24/10 18:08
Top News – Parkimet e gabuara/ 135 gjoba në rrugën e Kavajës
24/10 16:26
Top News – Mbajtja e maskës kudo/ Task Forca këshillon qytetarët
24/10 16:18
Top News – E kaloi rëndë covidin/ Mesazhi sensibilizues i Silva Binos
24/10 16:12
Gjurmë Shqiptare sonte
24/10 16:01
Riparohen pallatet e dëmtuara/ Në Durrës nis ndërhyrja në hapësirat e përbashkëta
24/10 15:54
Plehrat mbuluan liqenin e Komanit/ Mbeturinat bëhen problem edhe për hidrocentralin
24/10 15:52
Në shtator u shtuan aksidentet/ 16 aksidente dhe 4 viktima më shumë se shtatorin e 2019-ës
24/10 15:48
Një vit në luftë me tumorin/ Historia e gruas nga Lezha, e prekur prej kancerit të gjirit
24/10 15:46
Rindërtimi, 218 milionë euro/ Përcaktohet fondi në buxhetin e shtetit për vitin 2021
24/10 15:40
Zbatimi i masave anticovid/ Policia vendos 690 gjoba në 24 orët e fundit
24/10 15:38
Skandali/ Kacifas kujtohet si Hero… Prifti i Bularatit: U sakrifikua për të na hapur sytë
24/10 15:36
SPAK shpëton policët e kufirit/ U kapën në Durrës me euro në xhepa. Policia i akuzoi për ryshfete
24/10 15:34
Top News – Universiteti Mesdhetar/ Javën që vjen mbyllen regjistrimet
24/10 15:25
Meta i dha shtetësi falsifikatorit/ Futbollisti u kap në Rinas me leje qëndrimi false
24/10 15:22
“Të padëshiruarit” e PD-së/ Komisioni “Ruli” skualifikon një të tretën e ish-deputetëve
24/10 15:17
Top News – Opozita pa alternative/ Veliaj-listat e PD më të dështuar
24/10 15:13
Top News – Kryemadhi me të rinjtë/ ‘Bashkë t’i japim fund tranzicionit’
24/10 14:49
Top News – Balla për Elbasanin/Të sherohet nga kanceri i plehrave
24/10 14:47
Tiranë/ Policia vendos 135 gjoba vetëm në 12 orët e fundit për parkime të gabuara
24/10 14:25