Top News – Gjykata Kushtetuese/ Çon Kosovën në zgjedhje
22/12/2020 00:19

Gjykata kushtetuese e kosovës ka nxjerrë një aktgjykim për ankesën e lëvizjes vetëvendosje, lidhur me votën e deputetit Etem Arifi, që ishte vendimtare për krijimin e qeverisë së drejtuar nga Avdullah Hoti. Tani Kosova duhet të shkojë në zgjedhje brenda 40 ditësh, pasi sipas vendimit të kushtetueses, vota e deputetit etem arifi, ka qenë e pavlefshme. “Në dritën e kësaj, Gjykata thekson se në rastin konkret vihet në lëvizje paragrafi 4 i nenit 95 të Kushtetutës, sipas të cilit Presidenti i Republikës së Kosovës shpall zgjedhjet, të cilat duhet të mbahen jo më vonë se dyzet (40) ditë nga dita e shpalljes së tyre”, thuhet në vendimin e gjykatës kushtetuese. Duke qenë se deputeti Etem Arifi ka marrë pjesë edhe në procedura të tjera votuese në kuvend, edhe pasi nuk kishte mandat të vlefshëm, mbështetur në parimin jo përtej kërkesës, kushtetuesja kufizohet në vlerësimin e kushtetuetshmërisë së aktit të kontestuar e si pasojë, sqaron ajo, duke qenë se ky Aktgjykim nuk mund të ketë efekt prapaveprues, vendimet e Qeverisë aktuale mbeten në fuqi, si dhe Qeveria mbetet në detyrë deri në zgjedhjen e Qeverisë së re. LDK krijoi qeverinë e re pas rrëzimit të Albin Kurtit, me një mocion mosbesimi në parlament. Qeveria u krijua në aleancë me AAK dhe Nismën me vetëm një votë më shumë nga sa nevojiteshin. Lëvizja vetëvendosje, kur paraqiti ankesën në gjykatën kushtetuese, më 11 korrik të këtij viti, argumentoi se deputeti Etem Arifi, nuk kishte patur legjitimitet në momentin e votimit pasi ishte dënuar nga gjykata me vendim të prerë. Qeveria e kosovës ka insistuar se vota e arifit ka qenë legjitime. Ky i fundit u dënua me 1 vit e 3 muaj burg nga gjykata e apelit për mashtrim me subvencione. Ndonëse i dënuar Arifi kishte votuar pro qeverisë hoti në seancën e 3 qershorit.

Top News – Ministrit shqiptar i vidhet makina/ ‘Skifterët’ rrëmbejnë audin luksoz pranë ministrisë
17/08 19:38
Top News- Një apel nga UNMIK për Kurti-Vuçiç/Kosova dhe Serbia, vetëm një rrugë; dialogun
17/08 17:04
Top Channel/ Kurti në Bruksel, takim me Escobar, Stoltenberg e Vucic
17/08 15:27
Top News – Dy deputetët që shoqëruan Presidentin/Kush janë dhe si u përzgjodhën nga Begaj
17/08 12:04
Top News – Defender Europe 2023 në Kosovë / Dy regjimente të FSK krah aleatëve, Mehaj: Jemi gati
16/08 13:01
Top Channel/ Kriza energjetike në Kosovë/ Qeveria nën kritika për keq menaxhim të situatës
16/08 12:27
Top Channel/ Shqipëria shpëton Kosovën, i jep energji. Ndërpriten kufizimet drastike
15/08 19:47
Top News – Kosova në krizë, ‘e shpëton’ Shqipëria / Kthehen furnizimet me energji elektrike
15/08 18:36
Top Channel/Përplasja e parë! Kërkesa e Osmanit: Aleancë ushtarake. Begaj: Vetëm NATO,garant i paqes
15/08 14:59
Top News-‘Rusia nxit konflikt Kosovë-Serbi’!/Kurti i kërkon ndihmë Perëndimit për hyrjen në NATO
15/08 12:40
Top Channel/ Kosova nis reduktimet, ndërprerje drastike. 6 orë me drita dhe 2 orë pa energji
15/08 11:55
Top News – Nga Kurti te Komandanti i KFOR-it!/Takimet dhe agjenda e presidentit Begaj në Kosovë
14/08 12:28
Top News- Begaj si Meta, vizita e parë në Kosovë/ Presidenti, takim me krerët e politikës kosovare
13/08 17:50
Top News – Ndalohen skuterat e biçikletat elektrike / Sheshet e Prishtinës do të jenë ‘të lira’
13/08 16:11
Top News-‘Lufta ka nisur për gra, por jo për targa’!.Ç’i tha ambasadori i SHBA Vuçiç për Kosovën
12/08 21:34
Top News- Debati për mbajtjen e shamive në shkolla/Albin Kurti shprehet pro, por ka një kusht…!
12/08 18:37
Top Channel/ Nxënëset e mbuluara/ Kryeministri i Kosovës: të lejohet mbi 16 vjeç
12/08 15:15
Top News – Kosova, ‘frikë’ për dimrin / Paralajmërohet krizë energjetike, qeveria merr masa
12/08 12:22
Top News- Raundi i radhës mes Kurtit e Vuçiç/Palët në Bruksel, pas tensioneve për reciprocitetin
11/08 17:40
Top Channel/ Serbia do sulmojë Kosovën? Kurti: Ne dimë ta mbrojmë veten
11/08 15:19