Top News – Gjithë mbretërit e botës në një vend / Si në përralla…princi martohet me arkitekten
03/06/2023 09:00

Princi i kurorës në jordani, Hussein bin Abdullah, u martua me arkitekten saudite Rajëa al Saif, në një ceremoni në të cilën morën pjesë mbretërore nga i gjithë globi. Ceremonia u mbajt në pallatin Zahran, në kryeqytetin Amman, vendi ku janë bërë edhe të tjera dasma mbretërore përfshirë atë të mbretit Abdullah II dhe Mbretëreshës Rania. Djali më i madh i mbretit, Al Saif, 28 vjec, lidhi kurorë në një ceremoni ku morën pjesë familjarët dhe 140 të ftuar, mes të cilëve zonja e parë e SHBA Jill Biden dhe princi e princesha e Uellsit, Uilliam dhe Kejt, që u shfaqën surprizë. Mbreti Abdullah II, në moshën 61 vjec, është në fron që nga 1999, dhe e ka përgatitur të birin për ta pasuar atë prej kohësh, duke e marrë atë me vete në vizita të rëndësishme dhe në takime. Princi Hussein u bë trashëgimtar froni në 2009, pasi i ati i hoqi titullin gjysmë-vëllait të tij Hamzah. Ky i fundit u vendos më pas nën arrest shtëpie pasi u akuzua për një komplot kundër mbretërisë në 2021 që tronditi të gjithë familjen mbretërore. Princesha e re Rajëa, ka lindur në Riad. Ajo rrjedh nga familja Al Sudairi e Najd, asaj që është bërë arabia saudite e sotme dhe është e njohur për lidhje të ngushta me familjen mbretërore saudite. Mes të ftuarve të tjerrë ishin edhe mbreti dhe mbretëresha e holndës, ai i belgjikës dhe danimarkës.Jordania gëzon stabilitet krahasuar me fqinjët e tjerë në lindjen e mesme. Mbreti jordanez ka fuqi të gjera politike në një vend me 11 milionë banorë, që është monarki parlamentare dhe ai është edhe lideri suprem i forcave të armatosura.

Top Channel/ SHBA mirëpret tërheqjen e Serbisë, reagon Vuçiç: Do mbajmë përgjegjës ata që bënë krime
02/10 23:26
Top News- Tensioni në kufi me Kosovën/ SHBA- S’e kemi verifikuar që Serbia ka tërhequr ushtrinë
02/10 22:27
Top Channel/ PE rezolutë për sulmin në veri të Kosovës. Kërkesa u bë nga një deputet kroat
02/10 22:16
Top Channel/ Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev. Mesazh se nuk frikësohen nga raketat ruse
02/10 22:03
Top News – ‘Mos ndalni sanksionet ndaj Rusisë’, apeli i Zelenskyt ndaj ministrave të BE-së
02/10 20:53
Top Channel/ Emigrantët e paligjshëm, Meloni: Italia i vetmi vend që po vuan krizën
02/10 20:05
Top News – Super-avionët amerikanë jashtë shërbimit, publikohet raporti shqetësues
02/10 19:50
Top News – Kroacia kërkon ndëshkimin e Serbisë- Sulmi në Veri, i planifikuar
02/10 19:41
Top News- ‘Në depresion të thellë pas kartonit të kuq’ / Victoria rrëfen presionin mbi David Beckham
02/10 19:36
Top News – Biden viziton Floridan, shmanget takimi me gvernatorin DeSantis
02/10 19:36
Top Channel/ Gjyqi i mashtrimit kundrejt ish-presidentit të SHBA-së, Trump: Gjueti shtrigash!
02/10 18:59
Top News –BE përgatit fondin 20 mld euro për mbështetjen e Ukrainës, Danimarka konfirmon mbështetjen
02/10 18:18
Top News – BE ‘i mbyll gojën’ Serbisë / ‘Kosova e heton vetë sulmin në veri, ju bashkëpunoni’
02/10 17:27
Top News – Shkrumbohet stacioni i policisë / Të paktën 38 persona të lënduar në Egjipt
02/10 15:36
Top News – Influencere mode vetëm 10 vjeç / 1.5 milionë ndjekës…me pak ndihmë nga prindërit
02/10 15:16
Top Channel/ Nobeli i Mjekësisë për vaksinat Covid: Zbuluan teknologjinë mRNA!
02/10 15:11
Top News – Armët kthehen në muzikë… / Për një botë pa dhunë! Një spektakël i pazakontë
02/10 15:09
Top News – Nobeli i mjekësisë vaksinave të COVID-it /Vlerësohen dy shkencëtarë për teknologjinë mRNA
02/10 14:42
Top Channel/ Turqia sulmon kurdët: Shkatërrohen 20 shënjestra, hakmarrje për bombën në ministri!
02/10 12:19
Top News – Trupat britanike në Ukrainë…! Aleati i Putinit kërcënon: Nis Lufta III Botërore
02/10 12:03