Top News – Gjermania nis dy luftanije në Indo-Paqësor/ Në mesin e tensioneve në detin e Kinës Jugore
04/06/2023 14:41

Gjermania do të dërgojë dy luftanije në indo-paqësor në vitin 2024, tha të dielën ministri i mbrojtjes Boris Pistorius, në mesin e tensioneve në rritje mes Kinës dhe Tajvanit si edhe në lidhje me detin e kontestuar të Kinës jugore. Duke folur në konferencën e sigurisë që po mbahet në Singapor, më e rëndësishmja për sigurinë në Azi, Pistorius tha se vendet duhet të luftojnë për mbrojtjen e rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla dhe mbrojtjen e kalimeve të mëdha detare. “Me këtë qëllim, qeveria federale gjermane dërgoi një fregatë në rajonin e indo-paqësorit në 2021 dhe do ta bëjë sërish këtë në 2024-ën, duke dërguar këtë radhë dy asete detare, një fregatë dhe një anije furnizimi”, tha ai. Pistorius shtoi se zhvillimet nuk janë të orientuara kundër asnjë vendi dhe ky ishte një koment që dukshëm i referohej Kinës. “Në të kundërt; ata i dedikohen mbrojtjes së rendit ndërkombëtar të mbështetur në rregulla që ne të gjithë i respektojmë dhe përfitojmë prej tyre, qoftë në Mesdhe, qoftë në Gjirin e Bengalit apo në detin e Kinës së jugut”, tha ai. Duke treguar një prani më të madhe ushtarake në rajon, Gjermania zgjedh kështu të ecë në teh të thikës mes interesave të sigurisë dhe atyre ekonomike pasi Kina është edhe partneri më i madh tregtar i Berlinit.

Top News – Zjarr në bordin e një trageti në Itali, evakuohen pasagjerët dhe personeli
30/09 15:55
Top News – Zbrazet Nagorno-Karabaku, armenët etnikë largohen nga rajoni
30/09 15:48
Top Channel/ Çimkat pushtojnë Parisin, ndërhyjnë autoritetet: “Nuk shpëton asnjë”!
30/09 15:47
Top News – Si u mashtrua shqiptarja në Greqi? I morën mbi 8 mijë euro
30/09 15:41
Top Channel/ Emigrantja humb jetën në punë! Një shqiptare u masakrua nga makineria e mishit në Greqi
30/09 15:28
Top News – Zelensky zbulon arritjet: Ukraina po krijon flotën e parë detare të dronëve
30/09 15:27
Top News – ‘Prodhoni armë në Ukrainë’, Zelensky josh industrinë e mbrojtjes
30/09 15:26
Top News – Vrasja e reperit Tupac, Policia e Las Vegasit arreston një 60-vjeçar
30/09 15:26
Top News – Vetëvritet ish-bashkëshorti I Klodiana Vafës/ Pas divorcit vrau nënën e dy fëmijëve
30/09 15:00
Top Channel/ Sulmi në Kosovë, e përfshirë Moska? “Armët mund të kenë ardhur nga Rusia”!
30/09 14:44
Top News- Deputeti holandez kërkesë NATO/ ‘Koha për një përgjigje shumë të fortë ndaj Serbisë’
30/09 12:11
Top Channel/ Grekët të shkatërruar pas përmbytjeve katastrofike, tmerr edhe në Nju Jork!
30/09 12:10
Top Channel/ ”Mos e zgjasni”, Këshilltar i Bidenit paralajmëron Serbinë: Tërhiqni urgjent trupat!
30/09 12:02
Top Channel/ Me Rusinë apo BE-në, Sllovakia vendos sot: Zgjedhjet mund t`i fitojë kandidati pro-rus!
30/09 12:00
Top Channel/ Sky Shield, Gjermania kërkon mburojë ajrore për Europën!
30/09 11:36
Top News – Vdekja tragjike e shqiptares në Greqi/50 vjeçarja u pre nga makineria e mishit
30/09 10:56
Top Channel/ Vrasja e Tupac, arrestohet një I dyshuar pas 27 vitesh
29/09 23:21
Top News – Rumania reagon ndaj dronëve rusë, dërgon systemet e mbrojtjes ajrore në kufi me Ukrainën
29/09 23:06
Top News – NATO shton forcën ushtarake në Kosovë, Britania konfirmon një battalion të tërë
29/09 23:05
Top News – OSBE, ‘notë kaluese për 14 majin’/ ‘Por, abuzimi shtetëror e presioni, shqetësues’
29/09 22:22