Top News – Gazetarët e Kosovës: Jemi lënë në harresë, na vaksinoni edhe ne!
07/04/2021 12:31

Gazetarët e Kosovës kanë bërë apel që edhe ata të vaksinohen. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka paralajmëruar se do t’i drejtohet institucioneve kompetente, në mënyrë që gazetarët në Kosovë, të trajtohen me prioritet kur vjen fjala tek imunizimi i tyre kundër koronavirusit. Ndryshe nga Kosova, disa shtete të rajonit, përfshirë këtu edhe Shqipërinë, kanë nisur që të imunizojnë punonjësit e mediave. Gazetarët kosovarë kujtojnë se ka qenë edhe rekomandim i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarët që ata të vaksinohen të parët duke marrë parasysh rrezikun me të cilin përballen. Por, deri më tani, vetë gazetarët nuk kanë patur ndonjë njoftim dhe as kërkesë që të vaksinohen kundër koronavirusit. Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, tha për Radion Evropa e Lirë se deri tani nuk ka patur ndonjë ndryshim në planin e vaksinimit, por sipas tij, gazetarët duhet të jenë ndër të parët që duhet të vaksinohen. Shqipëria ka filluar vaksinimin e gazetarëve të terrenit më 2 prill, e një ditë më vonë ka nisur vaksinimin edhe të punonjësve të policisë. Në Maqedoninë e Veriut, gazetarët dhe punonjësit e tjerë të mediave, do të vaksinohen në kuadër të fazës së dytë të vaksinimit masiv, ku përfshihen disa kategori të punonjësve që konsiderohen si vende me rrezik të lartë. Për këto kategori janë ndarë 20 mijë doza të vaksinës Spuntik V. Po ashtu, edhe në Serbi, gazetarët janë duke u trajtuar me prioritet. Në këtë shtet, gazetarët janë vaksinuar menjëherë pas punëtorëve shëndetësorë, bashkë me ushtrinë dhe policinë. Gazetarët janë futur në grupet me prioritet për imunizim edhe në Mal të Zi, ku tashmë është duke u bërë vaksinimi i tyre.

Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës/ Tension dhe fyerje për gjykatën speciale në Kosovë
06/05 19:57
Top Channel/ Gratë në Kosovë, AFP: Po ngrihen mbi patriarkalizmin!
06/05 17:19
Top News – ‘Një arenë për burra’/ Femrat në Kosovë po ngrihen mbi patriarkalizmin
06/05 15:12
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës: “O legen”, shpërthen deputeti i PDK
06/05 13:06
Top Channel/ BE ndihmë Kosovës për vaksina/ Komisioneri për zgjerimin takohet me Albin Kurtin
05/05 19:49
Top News – Rinis vaksinimi në Kosovë/ Pas ardhjes së 4680 dozave nga Bashkimi Evropian
05/05 14:21
Top News – Qeveria e Kosovës nuk del garant/ Për lirinë me kusht të ish-krerëve të UÇK-së
05/05 14:13
Top News – Edhe Kosova në ‘Defender Europe’/ Merr pjesë në stërvitje me 330 pjesëtarë të FSK-së
05/05 12:47
Top Channel/ Kosova do të testojë mësuesit/ Sindikata e Arsimit e kundërshton nismën e qeverisë
04/05 19:53
Top News – Luftëtari që u bë president/ Hashim Thaçi në gjykatën e hagës, deri kur…
04/05 15:46
Top News – Rrezikohet fundi i pandemisë/ Sondazhi, ende ka hezitim për të marrë vaksinën
04/05 15:42
Top News – Vaksina të reja në Kosovë/ Vijnë 4680 doza të pfizer nga bashkimi evropian
04/05 15:41
Top Channel/ U lirua nga Haga për të takuar të atin e sëmurë, Kadri Veseli pritet me brohorima!
04/05 15:26
Top News – Liri e përkohshme për Kadri Veselin/ Ndodhet në Kosovë, pasi ka babain e sëmurë
02/05 22:32
Top News – Osmani uron Pashket/ ’Festa si kjo, manifetsojnë vlerat njerëzore’
02/05 15:05
Top Channel/ Rifillimi i dialogut Kosovë-Serbi. Borrell: Procesi nis në qershor dhe jo në maj
30/04 13:04
Top Channel/ Shqipëri-Kosovë! Analistët:Ftohja Rama-Kurti nuk do të dëmtojë marrëdhëniet mes vendeve
30/04 12:23
Top News – Kurti për ‘Non paper’/ E kanë prejardhjen nga Beogradi dhe Moska
29/04 23:01
Top News – Albin Kurti në Bruksel / ‘Kosova në NATO, e bën rajonin më të sigurt’
29/04 13:51
Top Channel/ Nuk ulet në një tryezë me Vucic, Kurti refuzon pjesëmarrjen në takimin e Brukselit!
29/04 12:02