Top News – Fund ‘imperializmit’ në BE! / Polonia: Gjermania si Rusia, më i forti bën ligjin
10/08/2022 16:27

Kryeministri polak, Mateusz Moraëiecki ka akuzuar Bashkimin Evropian për sjellje imperialiste kundrejt shteteve anëtare më të vogla, në një artikull të fundit të publikuar një ditë më parë. Në artikullin e shpërndarë nga gjermania Die Velt, Moravicki pretendon se vendet më të fuqishme të BE fshihen pas një maske demokracie dhe pas saj qeverisin bllokun evropian si anëtarë të një oligarkie. “Praktika politike ka treguar se pozicionet e gjermanisë dhe francës janë më të rëndësishme se ato të të gjithë të tjerëve së bashku. Ndaj ne kemi një demokraci formale dhe një oligarki de facto ku më i forti ka pushtetin”, thotë ai. Qeveria e partisë nacionaliste Ligj dhe Drejtësi e Moravickit është përplasur vazhdimisht me brukselin për cështjet e sundimit të ligjit. Për Moravickin, pushtimi rus i ukrainës ka nxjerrë në dritë mangësitë e bllokut evropian. Në një artikull të ngjashëm të botuar nga The Spectator, Moravicki argumenton se rusia do ta kishte pushtuar ukrainën tashmë dhe do të kishte përdorur furnizimet me gaz për të kërcënuar të gjithë evropën nëse vende të tjera të Bashkimit Evropian do të kishin pasqyryar sjelljen e Gjermanisë. “Nëse e gjithë evropa do të kish ndjekur zërin e GJermanisë, varësia e kontinentit nga gazi rus, që sot i shërben putinit si mjet shantazhi, do të ishte e paevitueshme”, thotë ai. “Nëse evropa do ti kishte dërguar armë ukrainës me të njëjtën shkallë dhe me të njëjtin ritëm si gjermania, lufta do të kishte përfunduar shumë kohë më parë me fitoren absolute të Rusisë”.

Top News – ‘Erë’ lufte në detin Egje / Gjithë flota greke në stërvitje, Erdogan kërcënon
28/09 14:50
Top News – Angela Merkel paralajmëron / ’Fjalët e Putinit merrini seriozisht, zgjuarsi politike’
28/09 13:57
Top News – SOS, bullgarët po zhduken…! / Vendi po shkretohet, maternitetet bosh, të rinjtë ikin
28/09 13:43
Top News – Përgjigjia e NATO-s,‘shkatërrimtare’/ Sulm bërthamor në ukrainë…Polonia kërcënon Moskën
28/09 12:50
Top News – Ekzekutimi që mbeti enigmë në Belgjikë/Zbardhet se kush e vrau shqiptarin 28 vjeçar
28/09 12:43
Top News – ‘Ukraina mund të mbështetet te Italia’/Meloni jep garanci-Qëndroni të fortë e kini besim
28/09 12:38
Top News – ‘Bishat’ e reja në flotën greke/Fregatat ‘pagëzohen’-Kimon, Neartchos dhe Formion
28/09 12:36
Top Channel/Uragani, black out në mbarë Kubën: Florida përgatitet për përmbytje katastrofike!
28/09 12:32
Top Channel/Java e modës në Paris, Dior kthen takat dhe korsenë në “fuqinë ironike të veshjes”!
28/09 12:30
Top Channel/Rusia shpall fitoren për referendumet, SHBA- rezolutë në Kombet e Bashkuara!
28/09 12:22
Top Channel/”Sabotazh i Putinit”- rrjedhja në NordStream, BE: “E qëllimshme, do përgjigjemi”!
28/09 12:21
Top Channel/Greqia ankohet:Vendet kufitare s’mund të jetë parking për ata që duan të vijnë në Europë
28/09 12:18
Top News – ‘Paratë e drogës për djalin e sëmurë’/Dëshmia e shqiptarit pas arrestimit në Britani
28/09 12:15
Top News – Uragani zhyt Kubën në errësirë / ’Ian’ niset drejt Floridës, gjendje e jashtëzakonshme
28/09 11:54
Top News – ‘Lumë’ armësh drejt Ukrainës / SHBA, paketë të re 1.1 miliardë dollarëshe
28/09 11:54
Top News – Sabotazh nën hundën e NATO-s! / Njësitë speciale të Putinit hodhën në erë gazsjellësit
28/09 11:53
Top News – Princi i fuqishëm i kurorës / Mohammed Bin Salman, kryeministër i Arabisë Saudite
28/09 11:53
Top News – Mirë se erdhët në shtëpi, në Rusi! Referendumet, ‘dritë jeshile’ për aneksimin e Ukrainës
28/09 11:38
Top News -Rrjedhjet në Nord Stream janë sulme! Pati shpërthime të fuqishme, perëndimi fajëson Moskën
28/09 11:34
Top News – Blinken i përgjigjet Moskës! ’Pasoja të tmerrshme’ nëse përdoren armë bërthamore
28/09 11:30