Top News/ Franca nis trajnuesit ushtarakë në Ukrainë / Vendimi është marrë, do të publikohet shpejt
30/05/2024 14:21

Franca së shpejti mund të dërgojë trajnuesit ushtarakë në Ukrainë, pavarësisht shqetësimeve të disa aleatëve dhe kritikave nga Rusia, dhe vendimi mund të publikohet javën e ardhshme gjatë një vizite të presidentit ukrainas në Paris, thanë tre burime diplomatike. Diplomatët thanë se Parisi shpresonte të krijonte dhe të drejtonte një koalicion vendesh që ofrojnë një ndihmë të tillë për përpjekjet e luftës së Kievit, edhe pse disa nga partnerët e tij të Bashkimit Evropian kanë frikë se kjo mund të cojë në një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë. Franca fillimisht do të dërgojë një numër të kufizuar personeli për të vlerësuar modalitetet e një misioni përpara se të nisë disa qindra trajnues, thanë dy nga diplomatët. Trajnimi do të përqendrohet tek çminimi, mirëmbajtja e pajisjeve operacionale dhe ekspertiza teknike për avionët luftarakë që do të sigurohen nga Perëndimi, thanë ata. Parisi gjithashtu do të financonte, armatoste dhe stërviste një brigadë të motorizuar ukrainase. “Marrëveshja është në fazë të avancuar dhe ne mund të presim diçka javën e ardhshme”, tha një nga burimet. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy do të vizitojë francën më 6 qershor, në 80-vjetorin e Ditës së fitores, kur ushtarët aleatë zbarkuan në Normandi për të dëbuar forcat gjermane naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai do të zhvillojë bisedime me presidentin francez Emmanuel Macron në Paris një ditë më pas. Komandanti i lartë i Ukrainës Oleksandër Syrskyi kishte thënë të hënën se ai kishte nënshkruar dokumentet që lejonin instruktorët ushtarakë francezë të vizitojnë qendrat e trajnimit ukrainas së shpejti. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës, në një "sqarim", tha se Kievi kishte shprehur interes për një projekt që përfshin pranimin e instruktorëve të huaj që nga shkurti. Presidenti rus Vladimir Putin në anën tjetër tha se prania e ushtrisë së rregullt franceze në Ukrainë, është një hap drejt konfliktit global.

Top Channmel/ Politico: Michel “konspiracion” me Mitsotakis për të “shkatërruar von der Leyen?!
14/06 14:53
Top Channel/ SHBA, rriten krimet e urrejtjes ndaj myslimanëve: “Nxiten nga lufta e Gazës”!
14/06 14:52
Top Channel/ Aksionarët e Tesla-s miratojnë paketën e pagës për Musk, zbulohet shifra marramendëse
14/06 14:26
Top Channel/ Biden “humbet” sërish! Meloni nxiton për ta ndihmuar, e çon pranë liderëve të tjerë…
14/06 14:25
Top News/ Import rekord i energjisë elektrike / Ukraina ‘në hall’, dëme të mëdha në infrastrukturë
14/06 13:51
Top News/ Euro 2024, 1 mld dollarë Gjermanisë / Ja sa do të fitojë vendi pritës i kompeticionit
14/06 13:50
Top News/ SHBA ‘përplaset’ me Rusinë në Kubë / USS Helena përballë flotës ruse të ankoruar në Havana
14/06 13:44
Top News/ Putin niset drejt Koresë së Veriut / SHBA dhe Koreja e Jugut lëshojnë alarmin
14/06 13:35
Top News/ 4 avionë luftarakë rusë mbi Finlandë / Shkelin hapësirën ajrore të NATO-s, incident serioz
14/06 13:26
Top News/ Nuk pritet armëpushim në Gaza…Biden pesimist: Asnjë marrëveshje në të ardhmen e afërt
14/06 13:26
Top Channel/ G7 dritë jeshile: Ukraina 50 mld USD nga asetet ruse, Rusia sulmon me dronë!
14/06 12:21
Top Channel/ S`ka marrëveshje për Gazën? Biden “shuan shpresat”: Jo në të ardhmen e afërt!
14/06 12:20
Top Channel/ Gjermania “përplaset” me SHBA për Kosovën? Rohde i përgjigjet ambasadorit Hill!
14/06 12:19
Top Channel/ Gjermania rikthen shërbimin ushtarak? Cfarë e frikëson Berlinin!
14/06 12:18
Top Channel/ Trump “i pashqetësuar’ nga gjyqet, takohet me ligjvënës në Kapitol!
14/06 12:18
Top Channel/ Shqiptarët shtëpi bari në Greqi! Pesë të arrestuar nga aksioni i policisë së Athinës
14/06 12:14
Top News/ ‘Det’ besimtarësh në Mekë…Nis zyrtarisht pelegrinazhi i përvitshëm i Haxhit
14/06 12:07
Top News/ Gjermanët, në ushtri me detyrim / Pistorius prezanton modelin e ri, ja si do veprohet…!
14/06 12:04
Top Channel/ Po vjen fundi i botës? Lind bualli i bardhë, çfarë tregon profecia
14/06 12:02
Top News/ Furi dronësh ukrainas mbi Rusi / 87 kamikazë në Krime dhe pesë rajone të tjera ruse
14/06 11:55