Top News – Fondi i solidaritetit/ Rama- paratë i menaxhon BE-ja
29/09/2020 14:20

Nisjen e programit të finacimit të BE-së si donatori kryesor i Konferencës së Solidaritetit në Bruksel, për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit të kaluar, kryeministri Edi Rama e shfrytëzoi ndër të tjera për t`iu përgjigjur disa akuzave të opozitës lidhur me fondet e dhëna për këtë qëllim nga shtete anëtarë te bllokut. Kreu I ekzekutivit sqaroi se fondet në fjalë, administrohën nga vetë BE-ja. Duke kujtuar goditjen që morën disa monumente kulturore nga tërmeti shkatërrimtar, Rama ndaloi tek ai që e quajti “ një keqkuptim I fortë “ tek një pjesë e atyre që sytë i kanë e s’duan të shohin e veshët i kanë dhe s’duan të dëgjojnë, për të kuptuar se fondet e mbledhura në Bruksel, administrohen nga vete donatorët”. Kush thotë dhe përsërit si në jerb; “Ku i çuat paratë? Pse i vodhët paratë që ju dha bota?”, duhet të vënë në lëvizje dhe të dëgjoje këtë fakt. Të gjitha fondet e solidaritetit të BE, janë fonde që administrohen nga Bashkimi Europian. Nuk janë një thes që na e dhanë ne pas konferencës dhe ne e morëm dhe e tretëm, siç ju thotë fantazia atyre qe do e kishin bërë këtë gjë, ose mund ta kenë bërë me paratë e shqiptarëve në të shkuarën. I kërkoj ndjesë ambasadorit dhe miqve tanë, që janë partnerë në këtë projekt, duke kaluar më tutje me një shprehje falënderimi për të gjithë.

Rama: Do kthejmë fëmijët e tjerë/ “Janë identifikuar në vendet ku qëndrojnë”
27/10 15:41
Hetim dhëndrit të Berishës/Balla akuzon për aferë korruptive me privatizimin e Kompleksit Partizani
27/10 15:22
“LSI, përgjegjësi për inceneratorët”/ Ish ministri Manjani, replike më kryetaren e LSI
27/10 15:20
Basha: Partitë i krijon Rama/ Reagimi i kryetarit të PD edhe për forcat që po krijohen nga e djathta
27/10 15:19
Top News – Votimi i Kodit Zgjedhor/ Rama-nuk ka kohë për ‘Venecia’
27/10 14:57
Top News – Basha, sërish për Covid/ ‘Ministria fsheh shifrat e vdekjeve’
27/10 14:26
Top News – Komenti i Varhleyi-it/ Basha- Europa po flet qartë!
27/10 14:25
Kthimi në Kuvend i Kodit Zgjedhor/ Komisioni i Ligjeve shqyrton dekretin e Presidentit Meta
27/10 12:58
Top News – Rama me gjeneralin Abass/‘Riatdhesimi do të vijojë më tej’
27/10 11:41
Top News – Zgjedhjet e 25 prillit/ Kryemadhi komenton Kodin Zgjedhor
27/10 11:13
Top News – Kodi i ri Zgjedhor/ Diskutohet në komisionin e ligjeve
27/10 10:47
Rama: Kodi votohet pa ndryshime/ Presidenti shpjegon pyetjet që i bëri komisionit të Venecias
26/10 15:20
Top News – ‘Kriza politike dhe nënshtetësitë’/ Meta, kodi në Venecia
26/10 15:18
Top News – Rama kundër, Basha pro/ Deklarata e Varhelyi-it për Venecian
26/10 15:12
Top News – Basha akuzon Ramën dhe qevërinë/ Vala e dytë e covid
26/10 15:09
Top News – Rama i kthen përgjigje presidentit/ Kodi i ri zgjedhor
26/10 14:39
Top News – Hapja e spitaleve covid/ Rama-të përgatitur për çdo skenar
26/10 14:19
Top News – Kodi i ri Zgjedhor/ Rama i kthen përgjigje presidentit
26/10 12:59
Top News – Rama për opozitën/ Bllokuan për 3 vite Unazën e Madhe
26/10 11:29
Top News – Bardhi fajëson qeverinë/ Vdekja e 53-vjeçarit nga Ndroqi
26/10 11:18