Top News – Faskaj fshehu shkarkimin/ Vettingu, tjetër anëtarë në SPAK
01/06/2020 23:08

Pas Luan Dacit vjen një tjetër kallëzim në SPAK për një anëtar të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, organit më të lartë të Vettingut Anëtarja e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, Alma Faskaj, është kallëzuar penalisht në SPAK, me pretendimin se ka konsumuar veprën penale të falsifikimit të dokumenteve, pasi ka fshehur një shkarkim të saj nga detyra në vitin 1999, kur ishte gjyqtare në Lushnje. Kallëzimi është bërë nga ish-gjyqtarja Hajrie Muçmata, e shkarkuar nga detyra, për probleme me pasurinë. Hajrie Muçmata, në kallëzimin e saj Alma Faskaj është shkarkuar nga detyra si e paaftë dhe për shkelje të ligjit, në vitin 1999, me vendim të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, fakt të cilin e ka fshehur në dokumentet e kandidimit për t’u bërë pjesë e Vetingut. Në padinë e bërë theksohet se ligji për Vetingun, parashikon se një nga kushtet për t’u zgjedhur anëtar i KPK apo i Kolegjit të Apelimit është që ndaj kandidatit të mos jetë marrë masa disiplinore e largimit nga puna. Muçmata thekson se Faskaj ka fshehur shkarkimin për paaftësi, ndaj ajo ndodhet jo vetëm në kushtet e pazgjidhshmërisë si anëtare e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, por ka konsumuar edhe veprën penale të ‘falsifikimit të dokumenteve’, të parashikuar nga neni 186 i Kodit Penal. Aktualisht është pezulluar nga detyra anëtari i Komisionit të Pavarur të Apelimit, Luan Daci i vënë nën akuzë për të njëjtat arsye nga SPAK, pasi ka fshur një shkarkim të mëparshëm nga sistemi I drejtësisë.

Zjarr në Durrës/ Digjen një lokal, dyqan dhe banesë pranë sheshit ”Pranvera”, detajet e para
09/07 23:07
Top News – 5 rastet me covid/ Bulqizë, qytetarët vetëkarantinohen
09/07 21:03
Top News – Vjedhje 1.2 miliardë euro/ PD: Koncesioni për Milot-Fier
09/07 20:58
Top News – Maliqi: Jemi 11 deputetë/ Do votojmë marrëveshjen për kodin
09/07 20:56
Pedagogët e jashtëm pa paga/ Te universiteti i Mjekësisë nuk i marrin prej dy vitesh
09/07 19:47
Drejt arritjes së votave për kodin/6 deputetë të opozitës parlamentare pro marrëveshjes PS, PD & LSI
09/07 19:42
Top News – Vendimi i BSH/ Bankat, pezullohet ndarja e fitimit
09/07 19:13
Top News – 21 të akuzuar nga SPAK/ Trafik droge nga Saranda në Greqi
09/07 17:49
Bulqiza, rastet e fundit me Covid-19/ Banorët vetëkarantinohen, pedonalja dhe lokalet bosh
09/07 17:10
Top News – ‘Zgjedhorja’, reagim i PD/ ‘Jemi kundër listave të hapura’
09/07 16:59
Top News – Përhapja nga ajri…/ Shkencëtarët bashkojnë forcat
09/07 16:39
Billa, çdo produkt në ofertë/ Për pesë ditë, mundësi e mirë për çdo blerës
09/07 16:08
Top News – Klosi- Agjensive turistike/ ’Kryeni udhëtimet ose ktheni paratë’
09/07 16:05
Ndihma për të dëmtuarit e tërmetit/ Nis nënshkrimi i kontratave në zonën e Durrësit
09/07 15:58
Fotot e Ismail Qemalit/ Ekspozohen fotot e panjohura të babait të pavarësisë
09/07 15:49
Shqipëria, e para në qeverisjen dixhitale/ Lë pas të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor
09/07 15:48
Top News – Qëndrimi i ambasadoreve/ ‘Kundër ndalimit të koalicioneve’
09/07 15:41
Top News – ‘Të falen taksat’/ Shoqata e transportit-ja kërkesat
09/07 15:41
Top News – Korçë, tre të arrestuar/ Po trafikonin 31 emigrantë
09/07 15:40
Spitali vatër infektimi në Elbasan edhe një katër vjeçar i prekur nga Covid-19
09/07 15:21