Top News – Fashizmi është histori! / Kush është gruaja italiane që po tremb perëndimin?
11/08/2022 15:07

Fashizmi është histori – thotë liderja e të djathtës ekstreme në Itali Giorgia Meloni, në një video mesazh që kishte në shënjestër kritikët ndërkombëtarë, të alarmuar nga fitorja e parashikuar e saj në zgjedhjet e 25 shtatorit. 45 vjecarja, partia e të cilës Vëllezërit e Italisë, po kryeson në sondazhe, regjistroi një monolog në gjuhën angleze, spanjolle dhe franceze, ku mbronte luftën e saj për stabilitet, liri dhe prosperitet. “Kam dëgjuar të thuhet se fitorja e Vëllezërve të Italisë në zgjedhjet e shtatorit do të ishte një katastrofë dhe do të conte në një kthesë autoritare ose largimin e italisë nga Euro apo absurditete të tjera të këtij lloji. Asgjë nga këto nuk është e vërtetë”, tha ajo në videon dërguar gazetarëve të huajë. Ajo po ashtu dënoi si absurd edhe nocionin se do të vendoste në rrezik reformat strukturore afatgjata për të cilat është rënë dakord me Bashkimin Evropian, në këmbim të miliarda eurove fonde të rimëkëmbjes pas pandemisë. Vëllezërit e Italisë, që Meloni e ka themeluar në 2012, është një pasardhëse politike e Lëvizjes sociale italiane, krijuar nga mbështetës të diktatorit fashist Benito Musolini pas luftës së dytë botërore.

Top News – Ukraina çliron tokat që Putin aneksoi / Kievi avancon në Kherson, forcat ruse zbrapsen
05/10 13:40
Top Channel/ Eurodeputetja pret flokët në parlament: Ndaloni dhunën në Iran
05/10 12:39
Top News – Putin firmos aneksimin e tokave ukrainase / Katër vite tranzicion për tu bërë ‘Rusi’
05/10 12:08
Top News-Çfarë ka në mendje Vladimir Putin?/A do ta shtypë apo jo butonin e kuq, analistët në ‘terr’
05/10 12:05
Top News-Nga ‘Graceful’ në ‘Balena vrasëse’/Jahti i Putinit ndryshon emër, largohet nga Kaliningradi
05/10 11:50
Top News – Asteroidi i goditur nga NASA / Lë pas ‘një bisht’ 10 mijë kilometra të gjatë
05/10 11:49
Top channel/ Paketa e 8 e sanskioneve, BE bie dakord për një çmim tavan të naftës ruse
05/10 11:39
Top News – Gazprom kthen gazin në Itali / Nis eksporti përmes Austrisë, u pezullua në fundjavë
05/10 11:38
Top News – Elon Musk ‘kënaq’ Putinin! / Rusia mbështet ‘planin e paqes’, Ukraina e zemëruar
05/10 11:37
Top News – Rusia gjen ‘partner të ri’ / Mbylli rubinetat për Evropën, i shet gaz Talebanëve
05/10 11:36
Top Channel/ Putin nënshkruan ligjet për aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës
05/10 11:29
Top News – Lëshoi raketën si kërcënim por dështoi/ Koreja e jugut kërkon ndjesë, alarmoi popullatën
05/10 11:28
Top News – Kërkoi miliarda euro dëmshpërblim lufte / Gjermania refuzon kërkesën e Polonisë
05/10 11:24
Top Channel/ Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter-it
05/10 11:04
Top News – Shi raketash!/Ukraina sulmon me artileri ushtrinë ruse
05/10 10:29
Top News – Në mbrojtje të luleve të shkretëtirës/ Kili krijon park kombëtar në thatësirë
05/10 10:29
Top News – Ngushtica e re në Detin Baltik/Polonia kanal të ri për shmangur Rusinë
05/10 10:28
Top News – Pinguinët në rrezik/ Gripi i ri kërcënon koloninë e Afrikës së Jugut
05/10 10:28
Top Channel/Emrat një për një:Shkupi publikon për herë të parë të dhënat e atyre që luftuan me ISIS!
04/10 23:11
Top Channel/Vuçiç, tjetër paralajmërim misterioz: “Më keq se në vitet 90`, na pret një betejë e Stalingradit”!
04/10 23:09