Top News – Familja e Rugovës/ Thaçi e Veseli, të pafajshëm!
03/07/2020 19:22

Familja e ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, ka reaguar për ngritjen e aktakuzës të Prokurorisë së Specializuar ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli. Në deklaratën e lëshuar prej saj tregohet se beson në pafajësinë e të dy liderëve. Në gjykimin e Sllobodan Milloshevicit, kujtojnë të afërmit e ish presidentit, udhëheqësit të Serbisë dhe arkitektit të gjitha krimeve dhe tragjedive në Kosovë, në Tribunalin e Hagës për krime të luftës, Presidenti i Kosovës, Dr.Ibrahim Rugova, në cilësinë e dëshmitarit, midis tjerash pati deklaruar se UÇK erdhi si përgjigje ndaj dhunës së ushtruar në Kosovë për një periudhë të gjatë. Kjo ka qenë një organizatë e përbërë nga qytetarët që iu përgjigjën ndaj dhunës, me qëllimin e fitimit të lirisë së popullit. Ky ishte synimi i tyre,’ pat qenë komenti I tij. “ Për fat të keq, njëzet e më shumë vjet pas përfundimit të luftës, pushteti në Serbi nuk e ka pranuar këtë histori tragjike të Kosovës të shkaktuar prej tij”, thonë familjarët e Rugovës, të cilët theksojnë se janë të bindur për pafajësinë e kreut të shtetit dhe ish-Kryetarit të Kuvendit. Politika kosovare u trazua fort prej aktpadisë së paraqitur ndaj të Thacit pikërisht në kohën kur ai ishte në përgatitjet e fundit për pjesëmarrjen në takimin e Ëashingtonit për dialogun Kosovë-Serbi, të ndërmjetësuar nga Richard Grenell.

Top News – Kosovë, Hoti me covid/ 7 viktima dhe 250 raste të reja
03/08 17:17
Top News – ​Kosovë/ Infermierët dhe mamitë dorëzojnë uniformat: Turni i natës të paguhet 36 euro
03/08 15:33
Top News – ​Kryeministri Hoti rezulton pozitiv me Covid-19
03/08 12:01
Top News – Kosovë, rëndohet bilanci/ 13 të vdekur, 245 raste të reja
02/08 16:04
Top News – Kosovë, bilanci nga Covid/ 10 të vdekur, 224 raste të reja
01/08 19:38
10 viktima në Kosovë/ Në 24 orë regjistrohen 224 të infektuar të rinj
01/08 19:33
Top News – Hoti u bën thirrje qytetarët të shmangin turmat
01/08 16:41
Top News – Shërohet nga Covid-19 kryetari i LDK-së, ​Isa Mustafa
01/08 14:56
Kosovë, s’ka falje në xhami/ Festa e kurban bajramit, besimtarët vijuan vizitat te të afërmit
31/07 19:43
Top News – Kosovë, rëndohet bilanci/ 15 viktima në 24 orë nga Covid-19
31/07 17:56
Top News – Hoti në QKUK/ Gjendja në Kosovë është e rëndë
31/07 13:03
Top News – Kosovë, s’ka falje në xhami/ Festa Kurban Bajramit, masa ekstreme nga komuniteti mysliman
31/07 12:33
Thaçi dekoron familjen Kryeziu/ Presidenti i Kosovës i akordon medaljen “Urdhri i Pavarësisë”
30/07 20:22
Hoti kundër mini-shengenit/ Kryeministri i Kosovës thotë se nuk e përkrah nismën
30/07 20:06
Top News – Hoti dhe Tërnava/ Falja e namazi, në shtëpi
30/07 18:30
Top News – Kosovë Covid/ Rëndohet bilanci, 16 vdekje në 24 orë
30/07 18:21
Top News – Kosovë/ Pezullohet falja e Kurban Bajramit dhe namazeve në xhami për 10 ditët e ardhshme
30/07 15:00
Top News – Ministri i Shëndetësisë së Kosovës: Shqiptarët që hyjnë në Kosovë nuk do u kërkohet testi
29/07 15:28
Top News – Kosovë: Shtatë viktima nga koronavirusi dhe 239 raste të reja
28/07 20:15
Kosovë, qendër e mjekësisë familjare për Covid-19/ Trajtimi si në klinikën infektive në Prishtinë
28/07 20:02