Top News – F-16 mund të mbajnë armë bërthamore / Rusia paralajmëron: Mos guxoni t’ia jepni Kievit
06/06/2023 14:22

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha të hënën se avionët luftarakë amerikanë F-16, mund të mbajnë edhe armë bërthamore dhe paralajmëroi se furnizimi i Kievit me ta do ta përshkallëzonte akoma më shumë konfliktin. “Ne duhet të kemi parasysh se me një modifikim të F-16ave, ata mund të mbajnë edhe armë bërthamore”, tha Lavrov gjatë një fjalimi në një bazë ushtarake në Dushanbe, në Taxhikistan. “Nëse ata nuk e kuptojnë këtë atëherë ata janë strategë dhe planifikues ushtarakë të paaftë”, shtoi ai. Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka kohë që bën apel për avionët luftarakë F-16 duke thënë se këta avionë në duart e pilotëve ukrainas do të ishin një sinjal i fortë nga bota se pushtimi rus do të përfundojë në disfatë. Presidenti amerikan, joe Biden i tha liderëve të G7-ës muajin e kaluar se Uashingtoni mbështeste programin e përbashkët të trajnimit të pilotëve ukrainas për F16-tat. Por, këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, tha se nuk kishte një vendim përfundimtar nëse uashingtoni do të dërgonte apo jo avionët në ukrainë.

Top Channel/ Karteli i kokainës nga Ballkani goditet në Spanjë. Një shqiptar i arrestuar
26/09 15:23
Top News – A po mbaron koha e Zelenskit…? Presidenti përballë sfidës, kush mund ta zëvendësojë
26/09 15:12
Top Channel/ BE-ja kërkon “kokat” e sulmuesve, Vucic: Le të vijë KFOR-i në kufi!
26/09 15:04
Top Channel/ Serbia shpall ditë zie për sulmuesit: “Po vuanin terrorin e Kurtit”!
26/09 15:03
Top News – Polonia ‘mbyll’ kufirin me Sllovakinë / Shton kontrollet për shkak të emigrantëve
26/09 14:54
Top News – Trump pozon me armë…/ ’Dua të blej një Glock’, shpërthejnë polemikat
26/09 14:53
Top Channel/ Lamtumirë Giorgio Napolitano! Në funeralin shtetëror edhe Presidenti Begaj
26/09 14:45
Top News – Lufta mbërrin shumë pranë NATO-s / Rusia sulmon zonën kufitare mes Ukrainës e Rumanisë
26/09 14:27
Top News-Një ushtarak shqiptar në kartelin ballkanik/Hetimet spanjolle për 1.7 tonë kokainë të kapur
26/09 13:44
Top Channel/ Polonia i shton kontrollet kufitare me Sllovakinë, për shkak të emigrantëve
26/09 12:55
Top Channel/ Shifra rekord nga turizmi, Kroacia përballet dhe me anën tjetër të medaljes!
26/09 12:10
Top Channel/ Gjermania “tradhëton” Prishtinën: Të gjejë zgjidhjen për zbatimin e marrëveshjes!
26/09 11:52
Top News – Vritet admirali i Putinit, komandant i flotës ruse në Detin e Zi, Moska: ‘No coment’
26/09 11:17
Top News – F35-at e Italisë kundër MiG-ëve rusë / Përballje në 12 mijë m lartësi, dëbohen mbi Poloni
26/09 11:17
Top News – Breshëri dronësh mbi Ukrainë / Rrëzohen 26 kamikazë, goditen portet në Danub
26/09 11:05
Top News – Shpërthen depoja e karburantit… / Vriten 20 persona, 300 të lënduar në spital
26/09 10:58
Top News – “Die Welt”: Lajçak duhej shkarkuar për dështimin në Kosovë, Perëndimi përkëdhel Serbinë
26/09 08:30
Top News – Takim me Biden, Bushati nis misionin diplomatik në SHBA: Sjellim më afër dy popujt
25/09 22:59
Top News – Fermë kanabisi me vlerë 88 mijë paund / Dënohen me burg 3 shqiptarët në Angli
25/09 22:41
Top News – Orban i prerë me Ukrainën: Respektoni minoritetin hungarez që t’u mbështesim
25/09 21:12